Suat Tore
World of Traveller

102 Ülkenin Bakanı ITB’de Yer Almadı! (18.03.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

YILLAR önce bir turizm bakanımız Londra WTM’in o zamanki fuar alanı olan Olympia salonlarında turizmcilere “Turizmin sorunlarını siz benim müsteşarım ve bürokratlarım ile görüşecek ve çözümler geliştireceksiniz. Ben politikacıyım ve bunları meclise tasır ve yasalaştırmak için uğraşırım’’ demiş, sonra da basın toplantısında da benzer sözler ile gazetecilerin sorularına yanıtları müsteşarına verdirmişti. Sonrasında da bizlerle fuar alanını gezmiş ve İtalya’nın ev sahipliği yapacağı o yılki Dünya Futbol Şampiyonası nedeniyle standa kurduğu kaleye penaltı atmıştı. İlginç bir anı olarak hafızalarımızda kalan Bakanımızın bu davranışına sonradan bizler de hak vermiştik.
Birer politikacı olan bakanların uzmanlık isteyen işlerin görüşüldüğü yerlerde teknik konuları işin uzmanlarına bırakmaları gerektiğine inanıyoruz. Turizmde de, deyim yerindeyse birer deplasman maçı olan, yurtdışı turizm fuarlarında islerin konunun uzmanlarınca ele alınması gerekir diye düşünüyoruz.
Turizm bakanları fuarlara katılmamalı mı? Elbette katılmalı.Turizm Bakanlarının bu ihtisas fuarlarına katılmaları onlara dünyada turizmde neler yapıldığı, ne gelişmeler, ne yenilikler olduğu… gibi fikirler vermesi açısından yararlıdır. Uzmanlarca hazırlanan ülkeler arası ilişkilerin resmiyet kazanmasında bakanların imzaları gereklı olduğu için bu fuarlara katılmalıdırlar. Ve tabii ki ülkelerinden gelen diğer katılımcılara moral vermek için katılmalıdırlar.
Ama katılmaz ya da katılamazlar ise hiç de dünyanın sonu değildir.

11-14 Mart tarihleri arasında gerçekleşen ITB-Berlin’de Bakan Ertuğrul Günay gelmedi diye bir yaygara koptu ki sormayın. Yok efendim bu kriz döneminde de ITB’ye gelinmez mi diye söylenenler, ordu mitingi mi önemli yoksa ITB mi diyenler, ITB ye 122 bakan katıldı ama bizim bakan gelmedi diye yazanlar… vs.
Önce şunu belirtelim. ITB, adı üzerinde uluslararası turizm borsasıdır. Burası turizm profesyonellerinin arenasıdır. Politikacıların değil. Turizmin pazarlamacıları bu arenada 3 gün boyunca ürünlerini pazarlarlar. Son 2 gün de ürünlerini halka tanıtırlar. Her yıl ITB ye Bakan gelecek diye bir kural yoktur ve 20 yılı asşkın bir süredir bizim de takip ettiğimiz, çesitli ve belki de daha hayati önem taşıyan krizler de yaşadığımız birçok ITB’lere bakanlarımız da katılmamıştır.
Bu yıl ITB’ye 187 ülke katılmıştır. Ama katılan bakan sayısı 122 değil yalnızca 85 olmuştur.
Bu bilgiyi aldıkları ITB basın bültenlerini bile anlamadan yazılarında kullananları, hatta başlık atanları görünce bizim Skalite’yi hatırlamamamız mümkün mü?!!!
Ve son olarak da Bakan gelmedi diye yaygara koparmak ITB’ye katılan müsteşar başta olmak üzere diğer bürokratlarımıza büyük ayıptır.
Müsteşarımızdan Berlin direktörümüze kadar tüm bakanlık ekibi ülkemizi Berlin’de başarı ile temsil etmişlerdir. Müsteşarımız basın toplantısı başta olmak üzere ekibi ile birlikte ITB’nin ana topları büyük tur operatörleri ile görüşmüş ve olumlu haberleri de bizlere ulaştırmışlardır.
Standımız bu yıl daha güzel ve profesyonel olarak tasarlanmış, stand içi ve stand dışı tanıtım etkinlikleri de başarı ile gerçekleşmiştir.
Bakanın ITB’ye gelmesi turizmcilere elbette ayrı bir moral olurdu ama Bakanlığımızın müsteşar, müsteşar yardımcısı, tanıtma genel müdürü ve yardımcıları vd. uzman ekibi de 3 profesyonel günü boyunca bu morali fazlası ile sagladılar.
Dünya turizminin 2009’da yüzde 2 gerileyeceği raporlara geçerken Türk turizminin krizden en az etkilenen ülke olacağı hatta başta Alman turistler olmak üzere Avrupalı turistlerin 2009’da Türkiye’de tatili tercih edeceklerinin açıklanması, Türkiye’ye gelen Alman turistlerin hemen hemen yüzde 30’unu getiren Türk tur operatorü Öger Tur’un bu yıl da yine 1.4 milyon Alman turist hedeflerini açıklaması, Dünya turizm otoritelerinin, Dolar, Euro ve Poundun ülkelere göre kur değerleri nedeniyle Asya Pasific ülkeleri ile Türkiye’nin de kur avantajını kullanacak ülkeler arasında gösterilmesi Türk turizmcilerin Berlin’den umutla dönmelerini sağladı.
ITB’de hiç mi olumsuzluklar, eksikler, aksaklıklar yoktu? Elbette vardı onları da önümüzdeki haftalarda yazarız. Ama şimdi ikinci büyük pazarımız olan Rusya ve BDT ülkelerıni izleyeceğiz. İlki bugün başlayacak olan 2 Moskova fuarı bunların hemen ardından Kiev fuarları ile ülkemizin 2009 yılındaki turizmi belirginleşecek.
[email protected]

(18.03.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BU memlekette tüketici hakları yok falan diye yazacaktım ama neyin hakkı, hukuku kaldı diye düşününce tüketici hakkında yazmak komik kalacağı için vazgeçtim.!!
Geçen hafta da yazdık. Artık evimize gelen faturaları ne yazarsa yazsiın ödeyip bir itirazımiz varsa kuruma sonradan müracaatımız gerekiyor.

Previous Entry

BERLİN’den mutlu dönen turizmcilerimiz ikinci büyük pazarımız Rusya’dan pek iç açıcı haberler yollamıyor. Son birkaç yıldır Moskova’da ardı ardına iki turizm fuarı yapılıyor.

Next Entry