Suat Tore
World of Traveller

Atatürk’ün Çocukları – (25.06.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU hafta Çin pazarını yazacaktık, ancak Milli takımımızın inanılmaz başarıları Çin yazılarımızı haftaya sarkıtmamıza neden oldu.
Dünya Türk Milli takımının Avrupa Futbol Sampiyonası’ndaki mucizevi başarılarını konuşuyor.
Yenik durumlardan son dakikalardaki gollerle gelen başarılarımızdan sonra tüm dünya söz birliği etmişcesine ‘mucize’ tanımını kullanıyor.
Oysa bu mucize değildir.
Onlara yanıtımızı yurtdışı yayınlarımızda kısaca asağıdaki cümlelerle gönderdik.
“Biz Türkler inandığımız konularda mucadelemizi son ana kadar sürdürürüz. Türklerin tarihini biraz irdeleyenlerin bunu bilmeleri gerekir.
Türkiye’nin toprakları da bu şekilde kazanılmıştır. 20.yüzyılın başında topraklarının dörtbir yanını işgal etmiş olan devletler bunu zok iyi hatırlarlar.
Atatürk ve çocuklarının onlara karşı topraklarımızı geri alma mücadelesi bugünkü başarılarımızın da en önemli örneğidir.”

Türk Milli takımımızın Avrupa Futbol Sampiyonası’ndaki başarılarının turizme katkısına gelince;
Her gün Türkiye tanıtımı yapan yabancı medya gruplarının turizmimize tanıtım katkısını uzmanlar, 200 milyon eurolara kadar çıkarıyorlar.
Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, “Tanıtım açısından muhteşemdi. Dünyada yaklaşık 1 milyar kişi, Türkiye- Hırvatistan maçını konuşuyor” diyor.
TUROB Başkan Yardımcısı Osman Öztürk, “Ülke olarak, futbolun dışında diğer spor dallarını da desteklersek, yurtdışında yaptığımız tanıtımı ikiye katlarız. Bu nedenle, futbol dışındaki diğer spor dallarına daha fazla destek verilmelidir. Sporun ülke tanıtımına ve turizm tanıtımına çok büyük katkısı vardır. Nitekim, Hırvatistan ile oynadığımız maçı, dünya genelinde 1 milyara yakın kişi izledi. Bugün dünyada herkes Türkiye’yi konuşuyor” derken çok haklı.
Futbol ve diğer sportif başarılar gibi uluslararası kültürel faaliyetler turizme doğrudan tanıtım katkısı yaparak ülkemize daha çok turist gelmesine neden olan ve Incentive turizm dediğimiz ülkemize daha çok döviz kazandıran turizm çeşidinin başında gelmektedir.
Haftaya yazacağımız Çin bu sene yaz olimpiyatlarının yapılacağı Pekin’de oyunları izlemeye geleceklere ev sahipliğine hazırlanıyor.
Spor turizmi ülkemiz için yalnız futbol ile değil, diğer branşları ile çok önemsememiz gereken bir turizm çeşididir.

e-mail:[email protected]

(25.06.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GRUBUMUZUN tamamlanmasıyla ilk gün şehir turları ile parklar ve saraylar şehri Münih’i tanımaya başladık. Schleißheim ve Nymphenburg Sarayları ve etraflarındeki parklarını gezdikten sonra her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlen ve 2 hafta süren Oktoberfest’in yapıldığı alana geçtik.

Previous Entry

GÜLE güle USA, Hosgeldin Cin.
Bu yüzyılın yeni süper gücü Çin olacak.
Son üç ayda Shanghai, Hong Kong ve Beijing izlenimlerimiz ardından gördük ki planetimizin yeni patronu Çin olacak.

Next Entry