Suat Tore
World of Traveller

Atina’daki Olaylar Ya Bizde Yaşansaydı! – (17.12.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN Cuma günü davetli olduğumuz Exporama Show için Atina’ya gittik.
Önceki Cumartesi akşamı da tüm geçen hafta medyada takip ettiğiniz olaylar başladı.
Fuarın sona erdiği Salı günü akşamına kadar Atina’da kaldık ve heyecan yaşadık.
Olayların başlangıç noktası olan üniversite bölgesinde bulunan 5 yıldızlı otelimiz de olaylardan fazlasıyla nasibini aldı. Bizim fuar alanında olduğumuz Pazar günü otelimizi basan eylemciler otelin girişini ve lobisini yerle bir etmişlerdi.
Akşam otelimize döndüğümüzde karşılaştığımız bu manzara karşında beraber olduğumuz birkaç arkadaşımız otel değiştirdiler.
Biz Atina’daki dostlar ile yaptığımız görüşmeler sonucunda biraz da heyecan yaşamamıza rağmen otelde konaklamaya devam ettik.
Pazartesi ve Salı günü de olaylar Atina’nın merkezi Syntagma, turistik Plaka ve diğer bölgelerine de yayılarak ve artarak sürdü.
Bu iki gün fuar alanına giderken yolda gördüğümüz manzaralar dehşet vericiydi. Alexandras caddesi boyunca tüm mağazalar, bankalar, oto galerileri …vd. yakılıp yıkılmış, sanki bir savaş sonrası halindeydi.
Salı gunu bitecek fuar sonrası Çarşamba günü Selanik’e geçip Bayram tatilimizi devam ettirme şeklindeki programımızı, Çarsamba günü tüm ülkede başlayacak genel grev nedeniyle değiştirerek Salı akşamı ülkemize döndük.
Atina’daki olaylardan siyasi ve sosyal alınacak çok dersler var. Bunları tüm hafta boyunca gazete ve TV kanallarımızda okuduk, izledik ve duyduk.
Olayların patlak vermesiyle istifa eden İçişleri Bakanı, polisin kazayla öldürdüğü genç dışında son derece musamahalı tutumu ki Yunanlı dostlar “bizim polisimiz soft polistir” diyerek dalgalarını bile geçtiler, eylemcilerin cana kastetmemeleri ve olaylarda ilk gün ölen çocuk dışında başka hiçbir ölüm yaşanmaması, eylemcilerin tüm Yunanistan’a hatta dış ülkelerdeki Yunan elçilik ve konsolosluklara kadar yaydıkları olaylar ile vermek istedikleri ekonomik ve sosyal mesajlar, …gibi çok sayıda alınacak dersler var.
Ama bizim gibi turizmci gözlüğü ile Atina olaylarına bakanlar için alınacak dersler çok farklı.
Olayların başlamasıyla tüm Dünya haber ajansları, gazeteleri ve TV kanalları ilk haber olarak Atina olaylarını yayınlayıp duyurdukları halde hiçbiri bu olayları terör sınıfına sokmadılar.
Hiçbir ülke de Atina ve Yunanistan’a gitmeyin diye resmi olarak vatandaşlarını uyarmadı.
Ekonomik krizi yaşayan üstüne bu olaylar ile şu ana kadar 2 milyon Euro zararın olduğu belirtilen Yunanistan’dan da hiç turizmci feryadı da duymadık.
Tüm bu olayları yaşarken de ister istemez ülkemizi düşündük.
Ya bu olaylar bizde yaşanmış olsaydı?
Siyasilerimizin tutumu ne olurdu?
Polisimiz eylemcilere nasıl davranırdi?
Rayting hırsıyla çalışan basın organlarımız olaylararı hangi boyutlara taşırdı?
Yabancı basın organları olayları ne kadar büyütüp ülkemizi ne şekilde karalama kampanyalarına sokarlardı?
Yabancı ülkeler hemen nasıl vatandaşlarını resmi olarak uyarır, hatta ülkemize seyahati yasaklama yoluna kadar giderler miydi?
Ve tüm bu olaylar turizmimizi ne kadar süre etkilerdi?
Komşudan alınacak dersler cok.
e-mail:[email protected]

(17.12.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

LETONYA izlenimlerimizi bu hafta bitiriyoruz.
85.000 nüfusu ile ülkenin 3 büyük şehri olan Liepaja bir liman, sayfiye, müzik ve eğlence şehri. Ünlü Jarmala plajlarından sonra Liepaja sahilleri de beyaz kumu ile göz alabildiğince uzuyor ve yaz aylarında yerli ve yabancı misafirlerini Baltık denizinin suları ile kucaklıyor.

Previous Entry

GEÇTİĞİMİZ aylarda izlediğimiz fuarlarda gördüğümüz izlenimleri köşemizde aktarmaya çalıştık. 2009 da turizm daha çok komşularla olacak. Bu olgu tüm ülkeler için geçerli.
Nitekim TUYED’in yaptığı araştırma sonuçları da bunu doğruluyor.

Next Entry