Suat Tore
World of Traveller

Ayıkla Pirincin Taşını (II) (19.09.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

YAZAR efendi gerçekten bundan habersiz ise şunu yazmakta yarar var; TÜROFED Başkanı, maaşlı bir memur değil. Bir başka sektörden emekli olup oraya atanmadı, asıl mesleği kabzımallık değil, otelci, hem de sülalece, çekirdekten yetişme, bütün bu uygulamalardan haberdar (yazar efendi dışında herkes haberdar aslında) ve de kendisi de uyguladığına göre, taraftar.
Yine de yazar efendiye teşekkür edelim, bu abuk sabuk, kafatasçı, insanlık dışı uygulamayı gündeme getirdiği için. Bu uygulamayı yapan bir otelci kardeşimiz, Paris’e Alman sevgilisiyle gitse, resepsiyonist, efendim Alman hanım 60 avro, siz 100 avro vereceksiniz dese, ne olur? İşte burada yaptığımız da budur. Dünyada bir başka örneği yoktur.
Teztur ya da bu uygulamaların asıl mağduru olan acenteler değil özür dilemesi gereken, hatta bu uygulamayı sorunsuzca yürüten ve doğru dürüst bir itiraz da gelmediği için doğal görüp, kabullenen,uygulamaya devam eden otelciler de değil asıl özür dilemesi gereken.
Peki kim? İlişkiler yönetmeliğini geçmişte bir türlü işletmeyen, bir türlü günümüz şartlarına uydurmayıp işlemez hale getiren, sonra da 1618 sayılı yasanın değişmesi ile ortadan kaldırıp, henüz yenisini de çıkartmayan bir hükümet, o hükümetin ilgi(?)li bakanlığı, artık vakit geçirmeden, bu uygulamayı insan hakları mahkemesine taşınması halinde bir şikâyet sonucunu beklemeden kaldırmalı, dur demelidir.
Özür borcu olan Teztur ya da Yavaştur değil hatta otelciler de değil (Kültür ve) Turizm Bakanlığı’dır.
Yazar efendiye son bir hatırlatma, kendisi de Rusya ve Ukrayna’da tur operatörlüğü yapıp, iki de otel işleten bir operatörümüzün ayrıca Türkiye içindeki yurttaşlarımıza servis veren bir başka isimli seyahat acentesi daha vardır. Aynı sahipli bu iki firma aynı otelden iki farklı fiyat almakta (Türklere başka Ruslara başka fiyat) onun da ötesinde, sahip oldukları iki otelde de iki firmasına iki ayrı fiyat uygulanmaktadır.
İşin içinde olan meslektaşlarım bu yazdıklarımı iyi anlamakta, bilmektedir.
Bu işler hariçten gazel okumakla olmuyor, bilip bilmeden, bilir görünerek ahkâm kesmek, o acenteyi, bu acenteyi suçlayıp, töhmet altında bırakıp, kamuoyu önünde hiç de hak etmediği halde güç durumda bırakmak kimseye yarar sağlamaz.
Bu uygulamanın ortadan kalkmasının tek yolu sektörün ihtiyaç duyduğu otoriteyi oluşturup, harekete geçirmektir.
Ulusal Turizm Konseyi, bu tür sorunların tek çözüm yeridir.
Sanırız fazla söze gerek yok. Sadece vah sektörüm, vah tatil seven halkımız deyip, pirincin içinden taşları ayıklamayı sektörün çok bilmişlerine bırakalım!
BİTTİ
e-mail:[email protected]

(19.09.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İKİ hafta öncesine kadar yazdığımız “Türkler aynı tesiste aynı dönemde yabancıdan 3-4 misli pahalı tatil yapıyor’’ iddiamız geçen hafta patlayan bir flaş haberle bir kez daha turizm gündemine düştü.

Previous Entry

UZUN seyahatlerimizde turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi’nin mailini köşemize alacağız yine!
Önce anlaşalım, bu yazdıklarımız aramızda kalacak!

Next Entry