Suat Tore
World of Traveller

Bakanlık Bazı Fuarları Yenilemeli (02.09.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ULUSLARARASI Turizm fuarları turizm alışverişi ve tanıtımları için ülkeler ve turizm kuruluşlarının olmazsa olmazı, deyim yerindeyse, pazar yerleridir.
Her yıl tüm dünyada binlerce turizm fuarı düzenlenir. Bunlardan hemen hemen tüm dünya ülkelerinin katıldıkları büyük turizm fuarlarının yanı sıra turizm çeşitlerine göre önem arz eden küçük ama etkili turizm fuarları da vardır.
Turizm Bakanlığı da her yıl bir sonraki yıl katılacağı turizm fuarlarını sektöre açıklar. Geçen hafta, 2010 yılında da 36 ülkede, kamu-özel sektör işbirliği ile toplam 142 yurtdışı Turizm Fuarı’na katılacağını duyurdu.
Bakanlık ve turizm kuruluşları bu fuarların birçoğunda birlikte yer alır. Bazılarına da Bakanlık yalnızca katılır ve sadece ülke tanıtımı yapar. Elbette Bakanlığın katılmadığı ama turizmcilerin yalnız katıldıkları turizm fuarları da vardır.
Bakanlığın yayınladığı fuar listesinde yıllardır adı değişmeyen fuarlar görülüyor. Bu fuarların bazıları dünyanın en büyük, en yüksek katılımlı fuarlarıdır ve tüm dünya ülkelerinin turizmcilerini bu fuarlarda yer alır.ITB-Berlin, WTM-Londra, FITUR-Madrid… gibi.
Bir de fuarın yapıldığı ülkeler, ülkemizin en önemli pazarları olan Utrecht, Moskova, Milano, Paris gibi şehirlerde gerçekleşen fuarlardır. Bu fuarlarda da yer almak zorunludur çünkü bu fuarların yapıldığı ülkelerden çok sayıda turist ağırlanır.
Bu genel turizm fuarları dışında ayrıca turizm çeşitleri arttıkça ve turizmciler yalnızca belirli turizm çeşitlerinde uzmanlaşma yolunu seçince, bazı turizm fuarları da bir konuda uzamanlaştılar. Mice fuarları, golf fuarları, sağlık turizmi fuarları, lüks destinasyon fuarları… gibi.
Bunlarla beraber tüm bölgeleri kapsayan fuarların dışında yalnızca belli bölgeleri kapsayan belli pazarlara dönük fuarlarda giderek oönem kazanmaya başladı. Asya Luxury, Asia Mice, Arab travel market, Karayip Travel Mart…gibi.
Bu fuarlar dışında son yıllarda uluslararası turizm organizasyonları da kendi fuar ve showlarını organize etmeye başladılar. PATA, ASTA, ICCA,SITE… gibi. Bu kuruluşların tüm dünyadan üyelerini bir araya getirdikleri fuarlara da ülkelerin milli turizm kurumları katılmaya başladılar.
Bakanlığımızın 2010 fuar takvimini görünce yıllardır katıldığımız ama giderek önem kaybeden CIS-St. Petersburg, Confex-Londra. IT&ME-Chicago… fuarları ile turist sayısı ve geliri açısından çok önem taşımayan, Fas, Kishinev, Malezya gibi fuarlara neden hâlâ katıldığımızı merak ettik.
Hele Malezya’da önümüzdeki yıl 3 ayrı fuara katılıyoruz. Neden? Malezya’dan kaç turist geliyor. Malezya’ya THY uçmuyor, Malezya havayolları da direkt uçuşu kaldırdı. Bu pazar neden bu kadar önemli? Ayrıca bizim Singapur, Tayland, Endenozya gibi ülkelerdeki turizm işlerimiz Malezya’daki Turizm Bakanlığı ofisince yürütülüyor. Milli havayolumuzun uçmadığı destinasyon önemli bir bölgenin idare merkezi! Şaka gibi.!!!
Bütçemiz kısıtlı, kriz var ve tanıtım paramızı dikkatli harcamalıyız. Bu nedenle ikame fuarlar olarak son yıllarda giderek önem kazanan bazı fuarları Bakanlığımızın dikkatine sunuyoruz.
Asya ülkelerinin Bakanlarının katıldıkları, forumlar dışında fuar alanı da olan ve her yıl farklı bir Asya ülkesinde gerçekleşen ATF-Asya Turizm Forumu (Ocak ayında Brunei’de), Luxury turizmde büyüyen Travel Mart Monte Carlo (Ocak ayında) gibi fuarlara ve ayrıca zengin maceracılara dönük Adventures Travel- Chicago, sağlık turizmin en önemli fuarı Thermalies Aqua Expo- Paris, MICE konusunda Pasifik’in en büyüğü AIME Melbourne, Çin’in en onemli Mice fuari IT&CM – Shanghai, Cannes’dan sonra başlatılan Asia Luxury Travel Market -Shanghai, Asya incentive fuarlarinin en önemlisi IT&CMA – Bangkok, THY’nin de uçmaya başladığı Brezilya ve Güney Amerika’nın en önemli etkinliği ABAV-Rio de Janerio, iki yılda bir komşu Yunanistan’da gerçeklesen MICE fuarı Exporama-Athens … gibi son yıllarda önem kazanan bazı fuarlara dikkat çekmek istiyoruz.
Elbette turizmcilerimiz bu listeye daha birçok önemli fuarı ekleyebilirler. Bakanlığımızın turizm sektöründen yeni, önem kazanan, büyüyen uluslararası fuarlar konusunda her yıl görüşlerini alması gerekir. Yoksa Malezya’daki ofisimiz gibi Tayland’daki önemli turizm fuarlarından kimsenin haberi olmaz!!
Ayrıca bu fuarlarda yalnızca stand alıp, broşür dağıtmanın dışında da her fuarın yapısına göre yapılacak çok farklı tanıtım ve pazarlama fonksiyonları da vardır. Onları da bir başka yazımızda konu ederiz.
[email protected]>

(02.09.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İKİ hafta kadar önce ayrı bir yazımızda ele alacağımızı belirttiğimiz İstanbul’un pahalılığını geçen hafta medyaya yansıyan dünyanın pahalı şehir listeleri nedeniyle bu haftaki yazımızda ele alıyoruz. O yazımızda “İstanbul turistin Türkiye ortalamasının çok üstünde harcama yapmak zorunda kaldığı bir şehir olmuştur.

Previous Entry

BU köşenin okuyucuları hatırlayacaktıir. 2008’deki Çin fuarlarından sonra Mısır’a dikkat çekmiş ve bu uzak destinasyondan Mısır’a gelen turist sayısının hızla büyüdüğünden söz etmiştik. Nitekim 2008 sonunda Mısır, Çin pazarında bize fark attı.

Next Entry