Suat Tore
World of Traveller

Bakanlıktan Yanıt Var – (17.09.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta “Feryatlar Ankara’dan Duyulmuyor!” başlığıyla yayınladığımız Deniz Tüfekçi’nin mektubuna Bakanlık’dan bir yanıt aldık. Deniz Tüfekçi’nin eline ulaşmadığını düşündüğümüz diyerek başlayan Bakanlığın basın ve halkla ilişkiler müşavirliğinin yanıtını aynen köşemize alıyoruz.
“1 Ağustos 2008 tarihinde yürürlüğe giren müze ve ören yerleri fiyat tarifesi içinde bulunduğumuz yıl açısından acentelerimizi etkilememektedir. Zira zamdan önce, yapılan protokol gereğince yıl boyunca yetecek kadar indirimli bilet TÜRSAB tarafından alınmış olup talep eden tüm acentelere verilmektedir.
Yeni tarifenin boyutları basın yayın organlarında yansıtıldığı gibi değildir. Örneğin yüzde 400’lük bir fiyat artışı hiçbir müze için söz konusu değildir. Müze ve Ören Yerlerinde en yüksek fiyat artışı oranı yüzde 100 olup en yüksek bilet fiyatı olan 20 YTL’dir. Bilet fiyatı 20 YTL olan sadece beş (5) müze ve ören yeri bulunmaktır.
Daha önce fiyatı 2 YTL olan müzelerimiz yüzde 50 oranında zamlanarak bilet fiyatları 3 YTL çıkarılmıştır. 3 YTL giriş biletli müzelerimizin sayısı 188’dir. Hali hazırda 20 müzemiz ise ücretsiz gezilebilmektedir. Fiyatı 15 YTL olan müze ve ören yeri sayısı 12 adettir.
Müze ve ören yerleri giriş tarifesi Türk vatandaşları için indirimli uygulanırken 2006 yılında indirimli tarife ortadan kaldırılarak fiyatlar eşitlenmiştir. Söz konusu uygulama ile yeni fiyatların vatandaşlarımız için yüksek olacağı düşüncesiyle müze ve ören yeri fiyatları aynı yıl düşürülmüştür. Örneğin 2005 yılında 15’er YTL olan Efes Ören Yeri, Aya Sofya Müzesi, Antalya Arkeoloji Müzesi fiyatları 2006 yılında 10 YTL’ye indirilmiştir. Topkapı Sarayı Müzesi ise 12 YTL iken 10 YTL’ye düşürülmüştür.
Bugün gelinen noktada ise 18 Haziran 2008 tarihinde uygulamaya giren MÜZEKART sayesinde vatandaşlarımız 20 YTL ödeyerek tüm müze ve ören yerlerimize bir yıl boyunca sınırsız giriş yapabilmektedir. Sadece Türk vatandaşlarına yönelik olan MÜZEKART vatandaşlarımızın müze ve ören yerlerine ilgisini yükseltmek üzere çıkarılmıştır.
Bildiğiniz üzere müze ve ören yerlerinin girişlerinden elde edilen gelirler personel giderlerini dahi karşılamaktadır. Bizlere miras bırakılan ve çocuklarımızdan ödünç aldığımız kültürel mirasın korunması için, müze ve ören yeri hizmetlerinin geliştirilmesi, temsil kabiliyetlerinin yükseltilmesi için kaynağa ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni tarife dahi müzelerimizin hak ettiği fiyatların çok altındadır.
Bakanlığımız turizm sektörünü olumsuz etkileyecek herhangi bir adım atmayacaktır. Tersine sektörümüzü desteklemek için gayret sarf etmekte ve işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu nedenle de seyahat acentelerimiz müze ve ören yeri biletlerini 2003 yılından bu yana yüzde 50’ye varan indirimlerle temin etmektedir. Ülkemizdeki söz konusu uygulama dünyanın başka bir ülkesinde mevcut değildir.
Güvenlik sebebiyle yeni tarifeyi önceden kamuoyu ile paylaşmamız mümkün olmamıştır.
Konuyla ilgili olarak anlayış göstereceğinizi umuyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Ayrıca, yazınızda bahsi geçen protokolda 2009 yılı fiyatlarını garanti altına alan bir hüküm yoktur. Bu protokol, 2009 yılı indirimlerini oransal olarak belirtmektedir. Seyahat Acentaları 2008 yılı sonuna kadar zamsız ve indirimli bilet almaktadır.”
Bakalım, özellikle kultur turizmi yapan acentalarımız için büyük önem taşıyan bu konuda görüşler nasıl gelişecek.

e-mail:[email protected]

(17.09.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta müze fiyatları ile ilgili olarak turizmcilerin feryatlarını yansıtan Deniz Tüfekçi’nin mailini köşemize almıştık. Tüfekçi bu hafta bir mail daha atarak “Basın yoluyla haberleşmek ya da isteklerimizi iletmek yerine birebir görüşerek, derdimizi doğrudan ilgilisine anlatarak çözüm aramayı yeğledim.

Previous Entry

DENİZ TÜfekçi’nin muze fiyatları uygulaması ile kültür turizminin yok olmasına yol açacağını belirten tepkilerine ve Bakanlığın verdiği yanıtı iki haftadır köşemize alıyoruz. Tüfekçi’nin konu ile ilişik bir maili daha var.

Next Entry