Suat Tore
World of Traveller

Bir Açılım da Turizmciler Bekliyor! (19.08.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta TYD’nin hükümete sundukları raporu aktarmaya başlamıştık. Bu rapor ile TYD ülkemize 24 milyar dolar yatırım yapacağız, ülkeye de 2010’dan itibaren her yıl artarak cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kadar toplam 538 milyar dolar net turizm geliri ve devlete de 159 milyar dolar vergi ödeyeceğiz diyordu. Turizmin patronları gelecek 14 yılda 14 milyar dolar yatırım ile ulkenin toplam yatak kapasitesini 500 bin artırarak toplam 1.5 milyon yatağa, 2 milyar dolarlık yeni marina yatırımı ile toplam 10 bin ilave yat bağlanacak ve sayısı 40 tan 65’e yükselecek marinaya, halen 15 adet olan golf sahalarımızın sayısını 525 milyon dolar yatırarak 50 adete çıkaracaklarını, yine halen 250 adet olan Türk bayraklı uçak sayımızı da 6 milyar dolarlık yatırım ile toplam 500 uçağa yükselteceklerini böylelikle de 45.000 uçak koltuğu sayısını 100 binlere taşıyacaklarını ve son olarak da kongre, spor ve eğlence turizmine yatıracakları yeni yatırım tutarının da 1.250 milyar dolar olacağını iddia ediyorlar. Yatırımların bölgesel dağılımı da şöyle:
Marmara bölgesine 5.310 milyon USD, Akdeniz bölgesine 5.85 milyon USD, Ege’ye 4.050 milyon USD ve Karadeniz ve Anadolu’ya da 3.580 milyon dolar yeni yatırım hedefleniyor. Devletin de altyapı yatırımları için 15 milyar dolarlık bir katkısının olmasını da belirleyen turizmin patronları böylelikle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında dünya turizminin lider ülkelerinden biri olacağımızı iddia ediyorlar. Ayrıca doğal ve kültürel varlıklarımızı koruma-kullanma dengesi içinde değerlendirerek ve sürdürülebilir turizm anlayışına sahip çıkarak, sektörde konaklama tesislerindeki nitelikli yatak kapasitesi ile yat, marina ve uçak kapasitelerinin artırılmasında uluslararası pazarın talep artışını dikkate alarak, turizmde ürünün çeşitlendirilerek sezonun 12 aya yayılmasını sağlanacagını da belirtiyorlar.
Türk turizm yatırımcılarının birikimini dış dünyaya daha da fazla açmanın ve Türk tur operatörlüğünü geliştirmenin yanında, kamu ile yakın işbirliği ve uyum içinde yatırımcıya sağlanacak yeni teşviklerle ülkemizde yeni bir turizm ve yatırım hamlesinin öncüsü olmak ve dünya turizmindeki payımızı yüzde 2.5’dan yüzde 4’e yükselterek, Türk turizminin dünya sıralamasındaki yerini daha da üst sıralara cıkacaktır diyorlar. Unutulmaması gereken bir bilgi de Devletin bu dönem de, bu yatırımlar sonucunda elde edeceği yeni vergi gelirleri toplamının da 159 milyar dolar olacağıdır.
Geçen hafta da vurguladığımız gibi TYD’nin bu makul teklifi Turk turizmini deyim yerindeyse uçurur. Umarız hükümet çok bekletmeden bir açılımı da turizmcilere doğru yapar!!
[email protected]

(19.08.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TURİZMİN patronları geçen haftaki EKK toplantisinda yaptıkları sunumunu dün Conrad Otel’de tekrarlayarak bizleri de bilgilendirdiler.

Previous Entry

İKİ hafta kadar önce ayrı bir yazımızda ele alacağımızı belirttiğimiz İstanbul’un pahalılığını geçen hafta medyaya yansıyan dünyanın pahalı şehir listeleri nedeniyle bu haftaki yazımızda ele alıyoruz. O yazımızda “İstanbul turistin Türkiye ortalamasının çok üstünde harcama yapmak zorunda kaldığı bir şehir olmuştur.

Next Entry