Suat Tore
World of Traveller

Bu Yaz Yer Bulmak Zor Olacak – (02.04.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta yazdığımız gibi mart ayının son önemli fuarları ile 2008’i artık daha iyi görebiliyoruz.
ITB-Berlin, Tur-Goteburg, MAP-Paris, MITT-Moscow ve son olarak UITT-Kiev turizm fuarları sonrasında elde edilen veriler bu yaz Turkiye’de boş yatak bulmanın çok zor olacağını gösteriyor…
Turkiye’nin en önemli pazarı olan Almanya’dan geçcen yıla göre en az yüzde 10 ve Rusya ve CIS ülkelerinden de en az yüzde 25 artış bekleniyor.
İngiltere, İskandinav, Orta Avrupa ülkelerinde gerçekleşen diğer turizm fuarlarında da elde edilen veriler artışların tüm ülkelere yayılacağının habercisi.
Türk turizmciler konuk edecekleri yabancı turist sayısında bu yıl yeni bir rekora hazırlanıyorlar.
Bu yıl 25 milyonu aşacağı tahmin edilen yabancı turist sayısı Türkiye’nin vazgeçilmez bir tatil ülkesi olduğunun en belirgin kanıtı.
Şimdi turizmcilerimize önemli görevler düşüyor. Turizme ilk adım attığımız yıllarda, yeterli oda sayımızın olmaması nedeniyle sık sık yaşanan çifte rezervasyonlar çok başımızı ağrıtmıştı.
Bu turizmcilerimize ilk uyarımız olacak.
“Over Booking”e karşı çok dikkatli olmalıyız.
Başta rakip ve komşu ülkelerin negatif propagandalarına maruz kalmamalı ve en küçük hatayı büyütüp olay yaratmakta gecikmeyen yabancı tur operatörlerinin oyunlarına gelmemeliyiz. Yıllarca yalnızca bu nedenle turizmde çok başımız ağrıdı ve önemli bedeller ödedik.
Bir diğer önemli konu kaliteyi muhafaza etmek. Başta tur operatörlerimiz yabancı konukları kendi ülkelerindeki havaalanlarından itibaren servislerindeki özeni korumaları ve taahhüt ettiklerini yerine getirmelidirler.
Tesislerimizin de gerçekleşecek büyük turist yoğunluğunda yemekten eğlenceye tüm hizmetlerinde kalitelerini korumaları ve hizmetlerini aksatmamaları gerekiyor.
Ve elbette başta yoğun turist ağırlayan turizm yörelerimizdeki yerel yönetimler çevre, güvenlik, trafik gibi konularda daha duyarlı olmalı, kontrol mekanizmalarını iyi işletmeliler.
Artık konukseverlik zamanı başlıyor, tüm sektöre hayırlı, başarılı bir turizm sezonu diliyoruz.

e-mail:[email protected]

(02.04.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

UZUN seyahatler sonrası biriken izlenimleri özetle geçerek turizm gündemimize gelelim.
ATF-Bangkok (Asya Turizm Forumu)
Her yıl ocak ayı ortasında düzenlenen Asya’nin en büyük turizm etkinliği.

Previous Entry

TEMELİNE ilk taşını koyduğum ve hemen sonrasında da Turizm yazarlığı mesleğini ülkemize kazandıran rahmetli Haluk Durukal ağabeyim ile oluşturduğumuz TUYED-Turizm Yazarları ve Editörleri Derneğimizin şimdiki başkanı Kerem Köfteoğlu bir mail atmış.

Next Entry