Suat Tore
World of Traveller

Çanakkale Ekoköy Projesi (15.09.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU haftaki yazımız Çanakkale’den. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Kelkit, ”Kırsal Alanların Modernizasyonu” projesi kapsamında, Troya Antik Kenti’nin de yer aldığı Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyünün ekoköy haline dönüştürülmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.
Doç. Dr. Kelkit, Tevfikiye köyüne yönelik proje hazırladıklarını belirterek, öncelikle köyün altyapısının iyileştirilmesi ve geliştirilmesinin hedeflendiğini söylüyor.
Bu kapsamda köyün altyapısına yönelik çalışmalara başladıklarını da kaydeden Kelkit, projeyi şöyle tanıtıyor: ”Köyün ekoköy haline dönüştürülmesini, Troya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin köyün içinden geçmesini, burada konaklamasını ve zaman geçirmesini sağlayarak köyü bir anlamda gelen turistlerle kaynaştırmayı amaçlıyoruz. Öncelikle köy meydanında düzenleme yapılacak. Bunun yanı sıra köyün ikinci meydanında amfiteatr çalışması var. Amfiteatr, köy halkının şenlik ve toplantılarının yapılabileceği nitelikte olacak.”
Doç. Dr. Abdullah Kelkit, köyün modernizasyonu çalışmaları kapsamında mevsimlik işçilerin kullandığı derme çatma ünitelerin yerine düzenli yerler oluşturulması, ahır ve ağılların köy dışında daha modernize bir alanda kurulması, rekreasyon alanı oluşturulması, hafta sonu aktiviteleri için tesis, mezarlığın yenilenmesi, yolların ıslahı ve genişletilmesi çalışmalarının yürütüleceğini belirterek ”Cami bölgesinin bulunduğu meydan yeniden elden geçirilecek ve bu meydanda köydeki el işi sanatları sahnelenecek, ahşap Troya atı gibi. Çok kötü koşullarda, atölyelerde yapılan çalışmaların, daha modernize bir hale getirilip birleştirilerek belki kooperatif şekline dönüştürülmesi ve buradan da bir marka ortaya çıkarılmasını amaçlıyoruz. Yani Tevfikiye köyünde ahşap Troya atı yapımı ve bunun markalaşmasını hedefliyoruz.”
Abdullah Kelkit, proje fikrinin 2007 yılında Polonya’da bulunan Wroclaw Tarım Üniversitesine yaptıkları ziyaret sırasında doğduğunu ifade ediyor ve ”Oradaki öğretim üyesi arkadaşlar bize köylerdeki uygulama çalışmalarını gösterdi. Bu projeyle bağlantılı olarak köylerin modernizasyonu kapsamında oradaki projeleri yerinde gördük. Ağırlıklı olarak tarımla ilgili köylerle çalışmışlardı. Yer yer turizm odaklı köyler vardı. Onları gördük ve döndükten sonra dedik ki biz niye bu çalışmayı yapmayalım. Turizm odaklı olsun istedik ve buna en uygun yer olarak Tevfikiye köyünü düşündük. Daha sonra, köy muhtarıyla görüştük ve onlar da bize ‘Seve seve birlikte çalışabiliriz’ dediler.”
Daha sonra rektörlüğe ve valiliğe müracaat ettiklerini belirten Kelkit, buraların da olumlu yaklaşması üzerine projeyi başlattıklarını belirtiyor.
Doç. Dr. Kelkit, köyde ilk kazmayı geçen yıl vurduklarını, ilk etapta amfiteatra başladıklarını, buranın bir haftada tamamlanabileceğini ifade ederek, ondan sonra diğer alanlarda çalışılacağını bildiriyor. ‘
Türkiye’de böyle bir çalışmanın sadece birkaç yerde olduğuna da değinen Kelkit, Konya ve Erzurum’da bazı çalışmalar yapıldığını belirterek, ”Ama bu nitelikte turizme yönelik ilk örneklerden biri. Bundan sonraki amacımız turizm odaklı örnek bir köy yaptıktan sonra tarım odaklı örnek bir köy yapmak. Çünkü tarımsal niteliği ön plana çıkan köylerimiz de var. Onların da altyapısını bu anlamda değiştirerek örnek bir tarım köyü haline dönüştürmeyi hedefliyoruz” diyor.
Doç. Dr. Abdullah Kelkit, giderleri İl Özel İdaresince karşılanan projenin 830 bin TL’ye mal olacağını bildirirken, Tevfikiye köyü muhtarı Mehmet Er ise projenin köye uzun vadede refah ve zenginlik getireceğini ifade ederek, bunun için de turizm, tarım ve hayvancılığın bir arada yapılması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor; ”Burayı bir Tevfikiye köyü olarak düşünmemek lazım. Hemen köyümüzün bitişiğinde Troya ören yeri var. Burası günde yaklaşık 5 bin kişinin ziyaret ettiği tarihi bir yer. Ancak biz buradan yeterince yararlanamıyoruz. Buraların daha temiz ve düzenli olması lazım, esnafın eğitilmesi lazım, bunların hepsi bütçeyle olan şeyler.”
Elele verilerek gerçekleştirilecek turizm projelerinin çoğalması dilekleriyle…
[email protected]

(15.09.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BU köşenin okuyucuları hatırlayacaktıir. 2008’deki Çin fuarlarından sonra Mısır’a dikkat çekmiş ve bu uzak destinasyondan Mısır’a gelen turist sayısının hızla büyüdüğünden söz etmiştik. Nitekim 2008 sonunda Mısır, Çin pazarında bize fark attı.

Previous Entry

DÜN kutladıgımız Şeker Bayramı havasına uygun olarak bu hafta haziran ayında gittiğimiz bir destinasyonu tanıtıyoruz.
Aslında bu başlık sizi yanıltmasın. Tayland başlı başına büyülü bir ülke.

Next Entry