Suat Tore
World of Traveller

Çin Pazarı İçin Son Sözler – (22.07.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BİR ayı aşkın süredir Çin pazarının önemini yazıyoruz. Bu köşede resmi temasların eksikliğinden söz ettik. Ancak bizim dönüşümüzün hemen ardından Cumhurbaşkanımız Çin’i ziyaret etti ve çok olumlu temaslarda bulundu. Fakat daha sonra Uygur bölgesinde başlayan ve hâlâ süren üzücü olaylar bu yeni başlattığımız olumlu ilişkileri ikinci plana itti.
Ama deyim yerindeyse biz işimize bakalım. Siyasi ve resmi ilişkileri siyasetçiler ve devlet adamları çözeceklerdir. Turizm açısından bu büyük ve önemli pazarda öncelikli neler yapılabilir onları yazarak yazımızı tamamlayalım.
Çin’den orta vadede daha çok turist çekmek için:
– Devlet düzeyinde siyasi-kültürel ikili ilişkilerin arttırılması,
– Spor, sanat ve bilimsel-akademik faaliyetlerde Asya ve Çin’de de daha sık yer alınması karşılıklı ilişkilerin arttırılması,
– Çinden ülke dışına eğitim amaçlı çok öğrenci gitmekte olduğundan ülkemizde de bu anlamda bazı kolaylıklar sağlanması,
– Uçak ulaşımı, müze-ören yeri girişlerinde, rehberlik hizmetlerinde sadece Türkiye turlarını özendirmek için gerekiyorsa belirli dönemler için Çin’e özel devlet sübvansiyonu verilmesi,
– Türkiye’ye tek direk uçuş yapan THY seferlerinin arttırılması, bilet fiyatlarının Türkiye turlarını Türkiye’de kalışı özendirecek şekilde rekabetçi ve teşvik edici yapıda olması gerekiyorsa devletin koltuk desteği vermesi,
– Ferdi vize (FIT), landing vize, ekspres vize , ‘premıu’ vize gibi pratik uygulamaların getirilmesi, vize işlem süresinin kısaltılması, Çok geniş olan Çin’de özel vize merkezlerine yetki verilmesi, her yıl zamlanan vize ücretlerinde indirim sağlanması (hatta belki de bir süreliğine vizeden hiç ücret alınmaması bile ucuz ama etkin bir reklam olabilecektir, sadece bu girişim bile Çin basınında haber olabilecek düzeydedir),
– Çin devletinin uzun vadede tur operasyon rejimini değiştirerek Türk acentalara burada operasyon ve ticari işyeri açma hakkının sağlanması,
– Çinli tur operatörlerinin Türkiye’yi Avrupa ülkeleri ile birlikte pazarlamasının teşvik edilmesi,
– Bakanlığımız klasik (reklam yoluyla) tanıtım faaliyetleri dışında yer alan konularda da bazı mali açılımlar yapılarak özellikle kültür projelerine (Türk-Çin ortak sanat yapıtlarına) destek sağlanması gerekmektedir.
– Türkiye turları yapan acentalara doğrudan (işyeri dekorasyonu, katalog,vb) mali destek verilmesi, daha fazla tur yapanı özendirecek özel finans teşvik sistemleri yaratılması önemlidir.
Bu büyük pazar ile ilgili yazımız Çin’in büyüklüğüne uygun olarak haftalar sürdü. Çin yakın gelecekte tıpkı Rusya gibi önemli bir incoming pazari olacak ve.Bu pazarda kazananlar da ilk gelenler olacaktır. Unutmayalım turizmde 1994 öncesi Rus pazarı diye bir pazarımız yoktu. Basta Almanya olmak uzere diger Avrupa ülkeleri ile turizm yapıyorduk. 1994 den sonra hızla büyüyen Rusya pazarı su anda Alman pazarından sonra 2. büyük pazarımız konumundadır.
Bu anlamda Çin’i ihmal etmemiz gerekiyor. Aradaki yol uzaklığı da hızla büyüyen hava ulaşım araçları ile sorun olmaktan çıkacaktır.
Umarız Çin ile ilişkilerimiz kısa sürede tekrar normal düzeyine gelir en önemli fonksiyonu ‘’barış’’ olan turizm ile de bu iyi ilişkiler yıllar boyu devam eder.
[email protected]

(22.07.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

FRANSIZ malı otomobil, uçak akrobasi takımı, ünlü sinema yönetmenlerinin ve oyuncuların Çin’e gelişi yanında kültür alanında konser, resim sergisi, defile, sinema, aşçılık, dans gösterileri sayılabilir. 2006 İtalya Yılında İtalyan mimarisi, dansları, bölgesel el sanatları, arkeolojik eserleri, sergiler ve bilimsel ve sanatsal toplantılarla 1 yıl boyunca etkinlikler yapılmış bazı etkinlikler bu yıl da devam edecektir.

Previous Entry

HİÇ eveleyip gevelemeyelim ve sorunun yanıtını hemen verelim. Bize gelen turist Avrupa’nın orta ve ortanın altı gelirlilerinin oluşturduğu sınıfdır ve ülkemiz turizmde sunduğu doğal olanaklara ve yepyeni tesislerine göre ucuz olduğu için talep gören bir ülkedir. Gelen turistin yıldızını da buna göre siz verin!!

Next Entry