Suat Tore
World of Traveller

Çin Pazarına Bakış -4- (17.06.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇİN pazarına bakışı Pekin turizm direktorlüğümüzün Çin raporu ile birlikte yazmayı sürdürüyoruz.
Çinlilerin en çok tercih ettikleri bölgelerimiz İstanbul, Ege bölgesi (İzmir, Efes-Kuşadası, Denizli-Pamukkale), Kapadokya ve Antalya’dır. İleride tercih sebebi olabilecek potansiyel turizm çeşitleri golf, mavi yolculuk ve balayı turizmidir.
Çinli turistler yurtdışında ortalama olarak günde 130 ABD Doları harcamaktadır. Çinli turistler şu an dünyanın en çok döviz harcayan turist grubu. Bu da hangi sınıftan Çinlilerin yurtdışına turist olarak gittiğini de göstermekte. Çin’de ekonomik düzey açısından sınıf farkı çok hızlı artıyor. Zenginler çok daha hızlı ve daha fazla zenginleşmekte ve yüzde olarak bakıldığında nüfusun yüzde 10’u zengin. Bu da Çin’de 130 milyon zengin insanın olduğu anlamına geliyor. Çin’de kişi başına harcama düzeyi 990 ABD doları.
Rakip ülkelerin katalog fiyatları: Türkiye’nin en büyük rakibi konumunda olan Mısır’ın 9-12 günlük programlarının fiyatı bazen özellikle Mısır ve diğer Orta Doğu uçaklarının kampanyaları ile 8-9.000 RMB’ye (1,250-1,500 ABD doları) satılabilmekte. Sadece Türkiye turları ise 13-15.000 RMB ya da 1,900 ABD dolarından başlayan fiyatlarda… Ancak, Mısır aynı zamanda Çin pazarının özelliği nedeniyle Türkiye’nin turizm ortağı durumunda. Türkiye+Mısır turları Çin’de çok oturmuş ve fiyat nedeniyle tercih edilen paketler arasında. 8-10 günlük Mısır+Türkiye turları 11-12.000 RMB civarında olup sadece Türkiye turundan daha ucuz. Son zamanlarda çok sık teşvik edilen Afrika ülkeleri ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 8 günlük programının fiyatı ise gene 1,900 ABD doları dolaylarında. AB ülkelerinden üçü beşi birlikte 12 gün için tur paketleri 1,800 ABD doları civarinda. Türkiye’nin 8-10 günlük sadece Türkiye tur paketleri ise 2.000 USD seviyelerine çıktığından acentelerce zor pazarlanıyor. Son zamanlarda Emirates ve Katar Havayolları’nın özellikle Mısır’a 8 gün için 1.000 ABD doları indirimli özel paketler uyguladığı görülmekte. Bu uçakların artması ileride Mısır turlarını teşvik ederken THY’nin nispeten yüksek bilet fiyatları uygulaması ise Türkiye turları için yeterli cazibeyi yaratmayacaktır. THY biletleri Türkiye tur paketinin toplamda yüzde 70 maliyetine ulaşabilmekte ve gelişen pazar Çin’de talebi örgütlemek açısından caydırıcı etki yapmaktadır.
Çinliler Türkiye’yi genelde fazla tanımıyorlar. Binlerce yıl öncesine giden tarihi ilişkilere rağmen son birkaç yüzyılda Avrupalılarla olan ilişkileri gibi bizimle fazla bir siyasi, sosyal ve ekonomik ilişki kurulmamış olduğundan kapatılması çok zaman ve maliyet isteyen geniş bir tanıtım boşluğu var. Türkiye’yi Asya ve Avrupa’nın birleştiği noktada mistik ve gizemli bir ülke olarak düşünmekte, Müslüman bir ülke olduğunu bilmekte (ancak laiklik ne demek anlayamamakta), eğitim ve gelir düzeyi yüksek kesim ise Asya ve Avrupa arasında tarih ve kültür açısından zengin bir ülke olduğunu bilmektedirler. Akdeniz ülkesi olma özelliğimiz ise hemen hemen hiç bilinmemekte. Sıradan Çinli Türkiye’nin yerini bilmiyor.. Türk döneri, hamamı, göbek dansı ve son zamanlarda futbolumuz en iyi bilinen imajlar arasında. Türkiye’yi görmüş olanların hepsi memnuniyetlerini ifade etmekte. Ülkemiz yeterince temiz ve güvenli, turistik tesisler kaliteli insanlarımız candan ve misafirperver bulunmakta. Türkiye genelde Avrupa’yı daha önce görmüş ikinci sefer yurtdışına çıkma arzusunda olan zengin ve eğitimli kesimin özellikle kültür turizmi için tercih edeceği ülke kategorisindedir.
Bu nedenle Çin’de ülkemiz adına yapılacak kültürel etkinliklerin arttırılması tanıtım için son derece önemlidir. Çin pazarını yazmaya haftaya da devam edeceğiz.
[email protected]

(17.06.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÇİN pazarını yazmayı sürdürüyoruz. Pekin turizm direktorlüğümüzün son Çin raporuna göre Çinlilerin karar alma süresi birkaç aya kadar uzayabilmektedir. Bu konuda AB veya ABD vatandaşları gibi önceden bir bütçe ayırmadıkları için genellikle yola çıkmadan 1 ay önce rezervasyon yaptırıyorlar.

Previous Entry

ÇİN pazarını yazmayı sürdürüyoruz.
Şimdilik Çin pazarındaki payımız çok küçüktür, ancak zaman içinde büyüyecektir. 2007 yılında 68 252 ziyaretçi ülkemize gelmiş ve önceki yıla göre yüzde 21 bir artış sağlanmış.

Next Entry