Suat Tore
World of Traveller

Çin Pazarına Bakış -5- (24.06.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇİN pazarını yazmayı sürdürüyoruz.
Şimdilik Çin pazarındaki payımız çok küçüktür, ancak zaman içinde büyüyecektir. 2007 yılında 68 252 ziyaretçi ülkemize gelmiş ve önceki yıla göre yüzde 21 bir artış sağlanmış. 2006 yılındaysa ülkemize 56.309 Çinli gelmiş ve 2005’e göre yüzde 28’lik bir artış sağlanmış. 2004-2005 yılları arasındaki artış yüzde 25 olurken. 2008’in ilk altı ayında ise geçen yıla göre bir artış olmamış. 2008 yılı sonu 61.882 ziyaretçi ile geçen yıla göre yüzde 9 düşüş ile kapanmış. Hong Kong, Macau ve Tayvan’dan gelen ziyaretçi sayısı ise 2008 sonunda 48.260 olup geçen yıla göre yüzde 11 artış vardır. Bu bölgeden yapılan ziyaretlerle beraber esasen ülkemize giren Çinli ziyaretçi sayısı 110.000’i bulmakta. Avrupa pazarında ise bu dönemde yüzde 43 oranında bir düşüş olmuş. 2007’de 2.7 milyon Çinlinin gezdiği Avrupa’yı 2008’de 1.47 milyon Çinli ziyaret etti. Aynı dönemde olimpiyat öncesi olaylardan etkilenen Fransa yüzde 70, İngiltere yüzde 6 ve İtalya yüzde 8 düşüşler yaşamışlar. 2008 yılı Çin’de yurtdışı seyahat pazarı açısından çok sıkıntılı bir yıl oldu. 2008 yılı başında Çin’de daha önce emsali görülmemiş bir kış yaşanmış ve don felaketi nedeniyle ekonomi etkilendi. Gene yılbaşından itibaren bir önceki yıl çok getirisi olan Çin borsası 2008’i yüzde 47 gibi tarihinde görülmemiş bir düşüşle kapattı.
Olimpiyatlara hazırlanıldığı bir dönemde Mayıs ayında 70.000 kişinin hayatını kaybettiği büyük bir deprem felaketi yaşandı. Depremin maliyeti Çin’i ekonomik tedbirler almaya zorladı, devlet görevlilerinin yurtdışı seyahatlerine sınırlama getirildi. Bir yandan deprem zararı diğer yandan olimpiyatlardan önce Mart ayında patlak veren Tibet olayları ve arkasından olimpiyat meşale yürüyüşleri sırasında özellikle Avrupa başkentlerinde yaşanan yoğun ve ciddi protestolar nedeniyle Çin olimpiyatlarda güvenlik ve tassaruf tedbirlerini eş zamanlı olarak uygulamaya soktu. Bu açıdan Temmuz ve Ekim arası dönem, yurtdışı seyahat pazarı açısından, Çin’in tarihindeki en sıkıntılı turizm dönemi olarak geçti. 2008 yılında Olimpiyatların getirdiği 200 milyar dolara ulaşan ek ekonomik yük, olimpiyatlar öncesi yaşanan Tibet krizi ve Sincan bölgesinde meydana gelen olaylarla beraber, Mayıs ayı başında yaşanan ve 70.000 kişinin öldüğü, 5 milyon kişinin yerinden yurdundan olduğu, aynı zamanda yüzbinlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan büyük deprem felaketi Çin devletini ciddi güvenlik ve tassaruf tedbirlerine yöneltti. Hem güvenlik, hem de tassaruf tedbiri olarak resmi pasaportlu devlet görevlilerinin ülke dışına çıkışlarına büyük sınırlama getirildi, özellikle ülkemizin de dahil olduğu bazı müslüman ülkelere (12 müslüman ülkenin bu anlamda kara listeye alındığı söylenmektedir) sıkı vize rejimi uygulandi. Bunun akabinde Türk devleti de Çin’e karşılık vererek sıkı vize rejimi uygulamasını başlattı. Ayrıca bu yıl artan petrol fiyatları ve Çin’de ilk defa yüzde10’lara çıkan enflasyon ve Çin borsasında yaşanan düşüşlerde 2008’de Çin’den ülke dışına yapılacak çıkışları oldukça olumsuz etkilemiş, bu olumsuzluğun bu defa çıkan global ekonomik krizle beraber 2009’u da etkilemesi beklenmekte.. Ülkemize Çin’den 2003’de 27 bin 557, 2004’de 35 bin 339 ve 2005’de 44 bin 079 kişi 2006’da 56 bin 309, 2007’de 68 bin 252 kişi gelmiş 2009’un yüzde 10 artış ile 2007 seviyelerinde kapanması hedeflenmekte.
THY Çin’den Avrupa, Mısır ve Yunanistan gibi bağlantılar da veren kalite düzeyi ve doluluk oranı yüksek seferler yapmakta. Ancak bilet fiyatları pahalı THY olan haftada 7 gün Şanghay-Pekin seferleri yapmakta ayrıca haftada iki gün de Hong Kong’dan Türkiye’ye direkt uçuş seferi vardır. Hong Kong pasaportlu Çinliler için Türkiye vize istememektedir. THY bazen yer bulma sıkıntısı yaşanabilen havayoludur. Bazı acentaların bilet fiyatlarına bakıldığında gidiş-geliş Kanada-Vencouver 5400 RMB, ABD-Los Angeles 4800 RMB, Avustralya-Sydney 5600 RMB, İngiltere-Londra 5900 RMB, Fransa-Paris 5900 RMB, Mısır-Kahire 6900 RMB ve İstanbul ise 7250 RMB olabilmekte. (1 ABD Doları: 6.85 RMB). Son zamanlarda Mısır Havayolları sefer sayısını arttırmış, aynı hatta Katar Havayolları ve Emirates gibi havayolları da pazara girmiş, Yunan Olympic havayollarının gireceği de söylenmekte. Air China haftada 2 sefer Atina’ya uçmaya başladı. Hainan havayollarının olimpiyatlardan sonra Mısır’a Pekin’den haftada 3 sefer direk uçması beklenmektedir. Türkiye çoğunlukla bölgedeki Mısır başta olmak üzere İsrail ve Yunanistan gibi diğer ülkelerle birlikte tur programına dahil edildiğinden, en azından şu anki talebin bu şekilde olmasından dolayı, eğer anılan havayolları Türkiye-İstanbul ayağını programlarına almaz veya doğal olarak örneğin sadece Mısır tur programlarına Türkiye’yi katmazlar ise ülkemiz için turist gurupları oluşturulmasında sıkıntı yaşanabilecektir. Nitekim Mısır ve Katar Havayolları sadece Mısır şeklinde 8 gece Mısır için 8200 RMB’lik tur promosyonlarına başlamışlardır. Şu an için THY Mısır yolcusu da uçurduğu için İstanbul’da geliş ve gidişte 1’er gece kalınması sağlanmaktadır. Ancak diğer havayolu alternatifleri ve ülke promosyonları arttıkça bunlara bir de THY’den bilet bulma zorluğu ve pahalı bilet fiyatı eklenince uygun bilet bulmakta zorlanan acentaların turistleri başka ülkelere yönlendirmesi kaçınılmazdır. Bu durumu engellemek için müşavirliğimiz ve THY yetkilileri ile promosyonlu Türkiye turları düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ancak bu promosyonların sürdürülebilir ve etkili olması için sık sık yapılacak acentalara yönelik özel reklam kampanyalarına, ek bütçelere, en önemliside THY nin sürekli desteğine ihtiyaç vardır. Çin pazarını yazmaya haftaya da devam edeceğiz
[email protected]

(24.06.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÇİN pazarına bakışı Pekin turizm direktorlüğümüzün Çin raporu ile birlikte yazmayı sürdürüyoruz.
Çinlilerin en çok tercih ettikleri bölgelerimiz İstanbul, Ege bölgesi (İzmir, Efes-Kuşadası, Denizli-Pamukkale), Kapadokya ve Antalya’dır. İleride tercih sebebi olabilecek potansiyel turizm çeşitleri golf, mavi yolculuk ve balayı turizmidir.

Previous Entry

HAZİRAN ayi başından itibaren yolumuz yine Çin’e düştü. Önce Hong Kong ardından Shanghai ve son olarak da Pekin turizm fuarlarına katıldık. Kısaca bu furları yazalim.

Next Entry