Suat Tore
World of Traveller

Çin pazarına bakış -6- (08.07.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇİN pazarını yazmayı sürdürüyoruz.
Türkiye’ye gidecek Çinli turist sayısında normal devrelerde büyük bir artış beklenmemektedir. Bilindiği gibi uluslararası büyük spor organizasyonları, expo gibi fuarlar ülkelerin turist çekmesinde başlıca etmenler olmakta, Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları ile Formula-1 Araba Yarışları gibi programlar, turist sayısında belli bir sıçramaya yol açabilecektir. Rezervasyonlar, en erken yolculuktan önceki bir ay içinde yapılmaktadır.
Çin’in outbound pazarının çok büyük olduğu kuşkusuzdur. 2020 yılına gelindiğinde yılda 100 milyon Çinli turistin yurtdışına çıkması beklenmektedir. Bunun farkına varan özelikle Avrupa ülkeleri Çin pazarından daha büyük bir pay kapabilmek için olağanüstü çaba göstermektedir. İngiltere, Finlandiya, Macaristan gibi Türkiye’den daha uzak birçok ülkenin havayolları Çin’e çok seferle uçmaktadır. Bunların sayısı 30’dan fazladır. Hemen hemen tüm Avrupa havayolları Çin’e seferlerini artırmaktadır ve sadece Pekin, Şanghay değil, Guangzhou, Shenzen, Vuhan, Çengdu gibi önemli başka şehirlere de uçmaya başlamışlardır. Yunanistan ve Mısır’ın Guangzhou’da konsoloslukları açılmıştır. Her iki ülkeninde vize rejimi bize göre daha pratik ve FIT-kişisel vizeye açık yapıdadır.
Avrupa ülkeleri son yüzyıllarda Çin’le kurdukları (savaşlar yolu ile bile olsa) ilişkiler ve şimdiki karşılıklı ekonomik ve kültürel bağlar nedeniyle; Mısır piramitleri ve Çin gibi eski bir medeniyet olması, Yunanistan ise Akdeniz adaları, mitolojisi ve olimpiyatların tarihi merkezi olması sayesinde çok iyi bilinmekte, Yunan ve Mısır medeniyetleri Çin’de ilkokul kitaplarında dahi okunduğu için, Çinlilerce iyi tanınmış olup, Asya’daki komşu ülkeler ve tanınmış Avrupa başkentlerinden sonra en çok bu ülkelere gidilmek istenmektedir. Türkiye ise Çinlilerce henüz fazla tanınmadığı için özellikle ilk yurtdışı gezilerinde pek tercih edilmemektedir. Oysa ülkemizi gören Çinliler her zaman ‘güzel, görmeye değer’ dediklerinden, Türkiye’nin daha iyi tanıtılmasının sonuçlarının iyi olacağı düşünülmektedir. Bu da zaman ve maddi destek gerektiren bir husustur.
Avusturya, Brezilya, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Polonya, Yunanistan ve Mısır ile bazı Afrika ülkeleri, Hindistan Çin’in büyük şehirlerinde eski eserlerini sergilemişlerdir.
Eylül 2004 – Nisan 2005 arası Çin’de Fransa Kültür Yılı, 2006 ise İtalya ve Rusya Kültür Yılı olarak geçmiştir. 2007’de İspanya yılı 250 etkinlikle kutlanmış, 2008’de Yunan yılı kutlamaları 60 civarında etkinlik ile sonuçlanmıştır. Özelikle Fransa yılı imrenilecek düzeyde başarılı geçmiştir ve büyük bit bütçe ayırmışlardır. Bu tür düzenlemeler Çin’de, kültür yanında sanayi ve ticaret dahil birçok alanda yoğun ikili ilişkilere sahne olmakta ve kültürel, sanatsal olaylar, siyasilerin görüşmeleri sık sık basın yayın organlarında yayınlanmaktadır. Fransa ve İtalya birçok alandaki bu etkinlikler için Çin’e uzman vatandaşlarını, sanatçılarını, tarihçilerini vb göndermiştir. Çin’den ve başta Almanya, Fransa ve ABD olmak üzere en süt düzeyde yetkililer (cumhurbaşkanları, başbakanlar ve dış işleri bakanları düzeyinde) yılda 1-2 kez gidip gelmektedirler ve bu resmi ziyaretler bile Çin basınında önemli ölçüde yer bulmakta ve bu bile kendi içerisinde doğal olarak büyük reklam fırsatı da yaratmaktadır.
Cin yazi dizmizi haftaya tamamliyoruz.
[email protected]

(08.07.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

HAZİRAN ayi başından itibaren yolumuz yine Çin’e düştü. Önce Hong Kong ardından Shanghai ve son olarak da Pekin turizm fuarlarına katıldık. Kısaca bu furları yazalim.

Previous Entry

FRANSIZ malı otomobil, uçak akrobasi takımı, ünlü sinema yönetmenlerinin ve oyuncuların Çin’e gelişi yanında kültür alanında konser, resim sergisi, defile, sinema, aşçılık, dans gösterileri sayılabilir. 2006 İtalya Yılında İtalyan mimarisi, dansları, bölgesel el sanatları, arkeolojik eserleri, sergiler ve bilimsel ve sanatsal toplantılarla 1 yıl boyunca etkinlikler yapılmış bazı etkinlikler bu yıl da devam edecektir.

Next Entry