Suat Tore
World of Traveller

Çin Pazarına Bakış -7- (15.07.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

FRANSIZ malı otomobil, uçak akrobasi takımı, ünlü sinema yönetmenlerinin ve oyuncuların Çin’e gelişi yanında kültür alanında konser, resim sergisi, defile, sinema, aşçılık, dans gösterileri sayılabilir. 2006 İtalya Yılında İtalyan mimarisi, dansları, bölgesel el sanatları, arkeolojik eserleri, sergiler ve bilimsel ve sanatsal toplantılarla 1 yıl boyunca etkinlikler yapılmış bazı etkinlikler bu yıl da devam edecektir. Rusya ise, 2006 ve 2007 yılının Rus Yılı olması konusunda anlaşmış ve etkinlikleri karşılıklı olarak sürmektedir. Finlandiya Sanayi Bakanlığı ‘2005-2007 Finlandiya’yı Deneyin’ adlı bir proje başlatmıştır. Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi, kültürel etkinlikler ülke tanıtımında büyük rol oynamakta Avrupa’da ve bazen Japonya gibi gelişmiş Asya pazarlarımızda yapılmakta olan Türk Yılı gibi etkinliklerin Çin’de de gerçekleştirilmesi ve buna uygun bütçe oluşturulması gerekmektedir.
Bakanlığımızla ilgili olarak reklamların, tanıtımın ve tanıtıcı malzemelerin özellikle Türk kültürü üzerindede yoğunlaştırılması, müşavirliklerimize Türk müziği, enstrümanları, Türk sineması, el sanatları, grafik, ebru ve hat sanatları, yemekleri, giysileri, Mevlevi Dervişleri, Mimar Sinan vb üzerinde daha fazla ve kolaylıkla kullanılabilir formda materyal sağlaması gerekmektedir. Müşavirliğimiz her yıl çok sayıda fuara iştirak etmekte ancak elinde sergi malzemesi ve materyali bulunmamaktadır. Küçük ölçekli el sanatları sergisi açılabilecek düzeyde malzeme bulundurulması gerekmektedir.
Sayılan ülkelerin ‘kültür yılları’na hazırlanmaları devlet ve özel sektör işbirliği ile olmaktadır. Bu ülkelere benzer bir topyekün tanıtma; yıllarca yapılacak klasik tanıtımdan daha etkili ve verimli olacaktır. Müşavirliğimizin faaliyete geçtiği dönemden bu yana Çin’e hiçbir önemli büyüklükte sergi, orkestra, bale, halk dansları topluluğu, sanatçı vs gelmemiştir. Bu türden kapsamlı ülke tanıtımı yapılabilecek bir tanıtım hamlesine kadar şimdilik, Türkiye açısından yeni bir pazar olan Çin’de iyi bir imaj yaratmak için; medyada özellikle açık havada ve televizyonda, sektöre ve tüketiciye yönelik üst düzey gelir gurubuna hitap eden dergilerde reklam yapılması yanında, başta Pekin, Şanghay, Guangzhou olmak üzere büyük kentlerde seyahat sektörüyle yılda en az birer tanıtım toplantısı –roadshow- yapılması, ortak reklam faaliyetleri yürütülmesi, büyük şehirlerde alış-veriş merkezlerinde tüketici kesime yönelik tanıtım standaları açılması, büyük çapta medya gruplarının Türkiye’ye davet edilmesi ve dönüşlerinde çeşitli medyada aynı dönemde Türkiye ile ilgili yayınların çıkartılması, ‘celebrity’ ünlü sanatçıların Türkiye’de ağırlanması, acenta ve tur operatörleri için Türkiye’ye eğitim turları (fam trip) düzenlenmesi gibi çalışmaların düzenli olarak her yıl yapılmasının yararlı olacaktir.
[email protected]

(15.07.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÇİN pazarını yazmayı sürdürüyoruz.
Türkiye’ye gidecek Çinli turist sayısında normal devrelerde büyük bir artış beklenmemektedir. Bilindiği gibi uluslararası büyük spor organizasyonları, expo gibi fuarlar ülkelerin turist çekmesinde başlıca etmenler olmakta, Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları ile Formula-1 Araba Yarışları gibi programlar, turist sayısında belli bir sıçramaya yol açabilecektir. Rezervasyonlar, en erken yolculuktan önceki bir ay içinde yapılmaktadır.

Previous Entry

BİR ayı aşkın süredir Çin pazarının önemini yazıyoruz. Bu köşede resmi temasların eksikliğinden söz ettik. Ancak bizim dönüşümüzün hemen ardından Cumhurbaşkanımız Çin’i ziyaret etti ve çok olumlu temaslarda bulundu. Fakat daha sonra Uygur bölgesinde başlayan ve hâlâ süren üzücü olaylar bu yeni başlattığımız olumlu ilişkileri ikinci plana itti.

Next Entry