Suat Tore
World of Traveller

Çin ve Rusya’yı Mısır’a kaptırdık! Sırada kim var? (09.09.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BU köşenin okuyucuları hatırlayacaktıir. 2008’deki Çin fuarlarından sonra Mısır’a dikkat çekmiş ve bu uzak destinasyondan Mısır’a gelen turist sayısının hızla büyüdüğünden söz etmiştik. Nitekim 2008 sonunda Mısır, Çin pazarında bize fark attı. Bu yil Nisan ve Haziran aylarindaki fuarlardan sonra da bu pazarda Mısır’ın hiızla büyüdüğünü, sebeplerini, yapmamız gerekenleri köşemize almıştık. Yakın ve ikinci önemli destinasyonumuz Rusya’da da benzer gelişmeleri yaşıyoruz. Mısır, Rusya’da da üstelik ağırlıklı olarak Türk tur operatorleri ile pazardan daha fazla turist çeker oldu. Son bilgiler, bu yılın ilk yarısı itibarıyla Rusya Federasyonu’ndan tatil amacıyla yurtdışına çıkan kişi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 azaldığı yönünde. Rusya Seyahat Acenteleri Birliği’nin (RATA) açıkladığı verilere göre, Türkiye bu pazarda yıllar sonra ilk kez kayba uğrarken, Mısır yılın ilk yarı verileri itibariyle Türkiye’nin önüne geçerek ilk sıraya yükseldi. Yılın ilk yarısında tatil amacıyla Rusya Federasyonu’ndan yurtdışına çıkan toplam kişi sayısı 3 milyon 804 bin kişi olmus.Yurtdışına çıkışların ülkelere göre dağılımında Türkiye ikinci sıraya düşerken, bu dönemde yüzde 8 kayba uğradığı halde Mısır, Türkiye’nin önüne geçmis.
Bu yılın ocak-haziran dönemini kapsayan ilk yarısında Rusya Federasyonu’ndan Türkiye’ye tatil amaçlı olarak gelen kişi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5 azalarak 642.8 olurken, aynı dönemde Mısır’a gidenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalma ile 689,8 kişi olarak gerçekleşmiş. Buna göre yılın ilk yarısı itibariyle Rusya’dan tatil amacıyla yurtdışına çıkışlarda Mısır’a gidenler Türkiye’ye gidenlerden 56 bin kişi daha fazla olmuş.
2008’in ilk yarısında ise Rusya’dan Türkiye’ye gelenler bu dönemde Mısır’a gidenlerden 40 bin kişi daha fazlaydı.
RATA verilerine bu sayı farkı ile Türkiye ilk kez kayba uğrarken, Mısır, uğradığı kayba karşın ilk sıraya yükselmis oldu.
Rus pazarının uzmanları Mısır’ın otel fiyatlarında Türkiye’ye göre daha esnek olmasının Mısır lehine bu durumu yarattığını söyleseler de, bizce geçtiğimiz aylarda Çin pazarı ile ilgili Mısır turizmi konusunda yazdiklarımız Rus pazarında da geçerlidir.
Hatırlayacagınız gibi Çin pazarında Mısır için ‘’Tur paket fiyatlarında özellikle Mısır’da konaklama, rehberlik v.b giderlerin düşük olması nedeniyle Türkiye tur paketleri Mısıra göre daha pahalıya mal olmaktadır. Sonuç itibarıyla bilet fiyatlarınında etkisi ile 8-10 günlük sadece Türkiye turları genelde Avrupa ve Mısır turlarına göre daha pahalıya mal olduğundan bazı seyahat acentaları için caydırıcı olabilmekte, sadece Türkiye turları yerine ya Mısır kombinasyonlu turlar yapılmakta ya da Türkiye ayağını da devre dışı bırakan turların pazarlanması tercih edilmektedir’’ diye yazmistik. Ayrıca Mısır havayollarının Mısır turizm Bakanlığı ile koordineli çalışarak destinasyon seciminden ucus sayısına, hatta ucus saatlerine kadar birlikte calismasinin goz ardi edilmemesi gerektiginden de soz etmistik.
Akdeniz çanağındaki rakiplerimizden Shengen ülkesi Yunanistani turist sayısında şimdilik geride bırakmıy olabiliriz. Yunanistan’ın Rusya, Ukrayna… vs gibi vize istediği pazarlarda turist sayısında geri kalmasi diğer Shengen ülkelerindeki avantajını, daha iyi pazarlama teknikleri ile çok daha iyi kullanmasına yol acabilir.
Bu arada Mısır’ın da geçtiğimiz yıllarda yaşadığı onlarca olumsuz olaydan sonra profesyonel reklam ve PR calismalari ile yaralarını hizla iyilestirdiğini unutmamamız gerekmektedir.
Sonuçta son yıllarda çok önem verdiğimiz hatta dönemin bakanlarınca 3 milyon turist gelecek dediğimiz Çin’den daha 100 bin turist getiremezken Mısır rakamını 200 binlere doğru taşıyor.
Çin’in ardından tur operatorlüğü işi Turk acentaların elinde olan ikinci buyuk pazarımız Rusya da da Mısır, bizi deyim yerindeyse sollayınca bir soralim istedik.
Şimdi sıradaki hangi önemli pazarımızı Mısır’a kaptıracağız?
[email protected]

(09.09.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ULUSLARARASI Turizm fuarları turizm alışverişi ve tanıtımları için ülkeler ve turizm kuruluşlarının olmazsa olmazı, deyim yerindeyse, pazar yerleridir.

Previous Entry

BU haftaki yazımız Çanakkale’den. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Abdullah Kelkit, ”Kırsal Alanların Modernizasyonu” projesi kapsamında, Troya Antik Kenti’nin de yer aldığı Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye köyünün ekoköy haline dönüştürülmesi için çalışma başlattıklarını bildirdi.

Next Entry