Suat Tore
World of Traveller

Dansöz de olur, lokum da, fes de… Ama yerinde! (30.09.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇUVALDIZI önce yine kendimize batıralım. Bizim mesleğin de artık çivisi çıktı. Herkes reyting peşinde, herkes gündem değiştirmek için akla ziyan işler yapıyor. Kimi söylenmemiş sözleri söylenmiş gibi yazıyor, kimi de tamamen uyduruyor, kimi işine geldiği gibi anlıyor ve yazıyor, kimi de ince hesaplara göz kırpıyor!
Geçen hafta da bakanın “Dansözlü, lokumlu, fesli, uçan halılı, pala bıyıklı… vs. reklamlara son verilecek” şeklinde basına yansıtılan sözleri turizm sektöründe gündeme oturtuldu.
Bakanın konuşmasının olduğu toplantıya katılanlardan öğrendiğimize göre iddia edilen sözler yine cımbızla bir yerlerden çekilerek manşetlere taşınmış.
Ardından da sektörün ileri gelenlerinin beyanları, dansözlerin tepkileri birkaç gün sayfaları doldurma işlevini yerine getirdi.
Eylül ile birlikte turizm pazarlama çalışmaları hız kazandı. Fuarlar, workshoplar, reklam çalışmaları başladı. Bu çalışmalara dönük ihaleler de yapılmaya başlayacak. Para işin içine gireceği için de ince hesaplar bizde hiç eksik olmaz!
İlerleyen günlerde gelişmeleri daha iyi görürüz.
Biz konu ile ilgili düşüncemizi yazalım. Turizm tanıtımında dansöz de olacaktır, fes de, lokum da olacaktır, uçan halı da.
Bu öncelikle ekonomik bir iştir. Talep varsa arz da olacaktır.
Burada ürünün tanıtım ve pazarlamasının malzemeleri bellidir yeter ki onun yerini, zamanını, ölçüsünü iyi belirleyip, kullanalım.
Örnek olarak da; Cannes da düzenlenen halka yasak Luxury turizm fuarında dansöz oynatamazsınız ama Uzakdoğu fuarlarında dansözünüz yoksa tanıtımda Mısır’ın gerisinde kalırsıniı. (Bu pazarda yakında Avrupa ülkeleri bile dansöz oynatmaya başlarsa şaşırmam!!)
Benzer ifadeleri lokum, fes, uçan halı örnekleri için de yapabiliriz.
Palabıyık içinse pek fazla örnek bulamayabiliriz. Eskiden otellerin kapı görevlilerini müthiş pala bıyıklı iri kıyım adamlardan seçerlerdi. Ama metropollerimiz gibi otellerimiz de modernleşince artık otelcilerimiz kapılarını daha zarif metropol erkeklerinden seçer oldular. Bu nedenle sektörün palabıyıklı tanıtımdan yana bir endişesi olmasın!!!

Türk Aşçılarının Başkanı Yalçın Manav İddiali
Bu yıl Rusya’da 12’ncisi düzenlenen ve Dünya Aşçılar Konfederasyonu WACS tarafından organize edilen Kremlin Culinary Cup ve hemen ardından Bakü’de gerçekleşecek Azerbeycan Uluslararası yemek yarışmasına katılacak. Türk aşçılık milli takımının ve TAF-Tüm Aşçılar Federasyonu’nun Başkanı Yalçın Manav bu yarışmalar için çok iddiali.
TAF-Tüm Aşçılar Federasyonu’nun WOW İstanbul otelde düzenlediği yaza veda partisinde konusan Yalçın Manav, “Pazartesi Moskova’ya gidiyoruz. Bu Moskova ya 4. gidişimiz ve buradan söz veriyorum Moskova’dan 5 altın madalyayla geri döneceğiz. 5-10 Ekim arası Azerbaycan Uluslararası yemek yarışmanın ilkini Bakü’de gerçekleştiriyor. Biz 6 aşçı arkadaş götürüyoruz. Yine söz veriyorum. En fazla madalyayı Türkiye alacak’’ dedi.
Umarız birileri çıkıp Türk mutfağının tanıtımındaki bu çabaların önünü kesmez!

[email protected]

(30.09.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

DÜN kutladıgımız Şeker Bayramı havasına uygun olarak bu hafta haziran ayında gittiğimiz bir destinasyonu tanıtıyoruz.
Aslında bu başlık sizi yanıltmasın. Tayland başlı başına büyülü bir ülke.

Previous Entry

TURSAB, geçen yıl başlattığı günümüzün moda deyimi ile kültür açılımını başarı ile sürdürüyor. Bugüne kadar bazen bir sempozyum, bazen de yalnızca gezip, görüp, tanıma şeklinde gerçekleştirilen ve İstanbul’dan başlayarak ülkemizin değişik yörelerinde gerçekleştirilen bu kültür turlarının Van, İzmit, Kastamonu ve son olarak da Gaziantep ayaklarına katıldım.

Next Entry