Suat Tore
World of Traveller

Deniz Tüfekçi’nin Türk Turizmine Bakışı! -1- (28.01.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

DOSTUMUZ Deniz Tüfekçi Türk Turizminin 2009 yılına bakışını maillemiş. Bu hafta köşemize Deniz’in görüşlerini alıyoruz.
“Önce öngörümü söyleyeyim. İç pazardaki talep yetersizliği nedeniyle iç turizm ile uğraşan tur operatörlerimiz 2008 yılına göre ciroda yüzde 40 civarında bir gelir azalmasıyla karşı karşıya kalacaklardır. Bu azalma yolcu sayısında yüzde 20 civarında olacak (en iyi olasılık bu görünüyor), ulaşımda da koltuk sayısı bu oranda etkilenecektir. Öte yandan geceleme sayısında da yüzde 10-15 civarında azalma konaklama istatistiklerine yansıyacaktır. Aslında cirolardaki reel düşüş, döviz bazında irdelendiğinde ya da satın alma gücü açısından değerlendirildiğinde daha da vahim bir noktada olacaktır.
Turizm gelirinin 20 milyar dolar civarında olduğunu TUİK verilerinde okuduğumuz ülkemizin şimdiye kadar karşılaşmadığı oranda bir düşüşe sadece turizmciler değil ülkenin ekonomisini yöneten siyasi kadroların da hazır olması gerekmektedir.
2009 yılında toplam yabancı turist sayısında yüzde 20 civarında bir azalma olacağı görülmektedir. 28 milyon yabancı turistin ziyaret ettiği ülkemizde bu rakamın 20-22 milyon civarına inmesi beklenmelidir. Bu iniş oransal olarak İstanbul gibi kentlerde yüzde 5 ile sınırlı olacak gibi görünse de özellikle güney de ve Ege’de azalışın oranı yüzde 30’lara kadar varabilir.
Bir başka dikkate alınması gereken konu ise geceleme sayısında karşılaşacağımız azalma olmalıdır. Yabancıların konaklama süresi ortalamalarında en az yüzde 10 civarında azalmanın işaretleri şimdiden görülmektedir.
Ortada kara değil, kapkara bir tablo vardır. Yerli ya da yerli ortaklı yabancı tur operatörleri, ya da Türkiye konusunda bir numara olan bazı yabancı tur operatörlerinin ne durumda olduğunu, hangi sıkıntılarla boğuştuğunu (boğulmak üzere olduğunu desek daha doğru olur) sektörün içinde olanlar biliyor. Hatta bazılarının sıkıntılarını geçici olarak aşabilmesi için ekonominin siyasi kanadı çalışmalara başladı bile.
Sıkıntı sadece seyahat acenteleri ya da tur operatörleri ile sınırlı değil kuşkusuz. Konaklama sektörü bir taraftan tur operatörlerini finanse etmeyi!! sürdürmek zorunda kalırken, diğer taraftan özellikle kredi alarak inşa edilen oteller ise can çekişmekte, bankalar ile boğuşmaktadır.
Konaklama sektörü de alamadıkları paraları ödemelerine havale edip, borcu tedarikçi kuruluşlara yaymaktan başka çare bulamamaktadır.
Yabancılar ile ilgili servis sunanların tek sevinecekleri nokta dövizdeki bir yıl içinde artması beklenen yüzde 60’ı bulabilecek TL karşısındaki değerdir.
2009 Türkiye Turizm gelirinde döviz bazında yüzde 35 azalma kaçınılmaz… Bu bir yıkım mıdır?
Eğer doğru tedbirler alınmazsa evet.”
Deniz Tüfekçi’nin doğru tedbir onerilerini de haftaya aktaracağız.
[email protected]

(28.01.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜM dünyada internetin turizmde artan önemi ile ilgili geçen hafta başladığımız yazıyı sürdürüyoruz.
Avrupa Çevrimiçi Seyahat Pazar Hacmi (2006, 2007 ve 2008 tahmini değerdir.)

Previous Entry

GEÇEN hafta turizmci dostumuz Deniz Tüfekçi’nin Turizmimize bakışını aktarmış ve yaşanacak olumsuzluklara karşı alınması gerekli tedbir önerilerini de bu haftaya bırakmıştık. İşte Deniz’in tedbir onerileri;
“Nedir doğru tedbir?

Next Entry