Suat Tore
World of Traveller

Eksi Kırktan Küresel Isınmaya (18.07.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

Bu hafta yine Refet Kayakıran’ın mailini köşemize alıyoruz.

AŞAĞIDA arşivde duran “Eksi Kırk Derecede Kuş Gribi” yazısının üstünden tam bir yıl geçmiş ama bu sefer aynı Moskova’da bahar var… Bizim memlekette hava sıcaklığı sıfırdan yirmiye çıktığında bahar gelir. Rusya’da da ise eksi kırklardan sıfıra çıkınca dahi bahar geldi sanır insan… Paltoyu atar ceketle dolaşırsınız! Normal olarak eksi yirmilerde olması gereken ocak havası, 130 yıldır ilk kez bu kadar sıcakmış…
Dünyayı her türlü şekilde ısıtan ABD’nin Başkanı ilk kez ve nihayet, yıllık Kongre konuşmasında küresel ısınmaya uzun uzun değindi ve 10 yıl içinde fosil yakıttan doğal yakıtlara geçmeyi, karbondioksit oranını azaltmayı, Demokratlar’ın bile alkışlarıyla taahhüt etti. Ama bombalayarak, ısıtmaya devam edeceğini de ekledi!
Hadi tarımı bitirdik ama küresel ısınmayla turizm de bitti bitecek. İlk önce Antalya’da mayıs soğuk geçiyor ve Ruslar Mısır’a kaçıyor. Geri kalan ayların aşırı sıcaklığı da Mısır’ı aratmıyor. Mısır temmuz-ağustos ucuz, biz pahalı. Antalya’nın fiyatlandırma sorunu gittikçe ciddileşecek. Küresel ısınmanın garip ve vahim sonuçları, en çok Antalya’yı etkileyeceğe benziyor.
Türkiye’nin ciddi önlemler alması ve bu konuda çevreyi koruyan projeleri bir turizm kampanyasına dönüştürerek adımlar atması şart. TEMA tarzı projelerin, küresel ısınmaya karşı devreye girmesi, turizmcilerin üstlenmesi gereken bir görev, bir zorunluluk.
Bu önlemler hemen devreye girmediği taktirde, yakında Akdeniz kaynayarak çölleşirken, Karadeniz ve diğer Kuzey Baltık gibi denizlerin yeni tatil beldeleri olacağı şaka değil. Hele, 2014 Kış Olimpiyatları’na şimdilik 8 milyar dolar ayırarak Soçi bölgesi ile aday olan Rusya, kazanırsa, 7 yıl içinde Antalya’nın rakibini Karadeniz kıyılarına ve de dağlarına kuracak. Bu bölge, Kemeri aratmayacak kıyıları ve arkadaki 5000 metrelik Alpleri kıskandıran kayak pistleri ile çok değil 7 sene sonrasının dünyanın yaz-kış tatil beldesi olacak.
Otellerdeki klima kullanımından tut, denizdeki motorlu sporlara kadar her türlü çevre zararlısına turizmcilerin tetikte olması ve bu gidişe dur demeleri kendi menfaatleri icabı gerekir. 10 yıla kadar deniz-kum-güneşin satılır bir tarafı kalmayacak çünkü. Gittikçe su fakiri olan ülkemizde, golf alanlarının suyundan, her şey dahil savurganlığına kadar ciddi önlemler alınması ve projeler geliştirilmesi şart.
Bu yıl çevre günleri ilan edilerek oteller aynı gün tüm klimaları kapatsa ve turistlere de o gün enerji tasarruf ettiler diye 3-5’er dolar geri verseler… ve gelecek yıllarda klimadan pervaneye geçileceğini ve otelin günlük 5 dolar ucuzlayacağını ve Türkiye’nin çevre korumasında öncü olacağını vurgulasalar… Veya tüm her şey dahil mesela 1 Haziran’da önceden duyurarak ve kampanya yaparak o gün için yarım pansiyon seçenlere, otelin fiyatına göre kişi başı 10-20-30 dolar para iade etseler ve seneye YP’ye geçişin tanıtımını yapsalar… gibi.
Dahası… Antalya otelleri, varlıklarını borçlu oldukları denizi, taşeron jet-skicilerden geri almalıdır. Denizler, motorlu sporlardan kurtarılmalı, yelken, yüzme gibi motorsuz eğlencelerle, sporlarla işletilmelidir. Var mı bir tane denizi işleten otelci? Hepsi deniz kenarına oteli diker, kıyıyı kiralar sonra da arkasını dönüp geldiği yaylalara bakar! Boşuna deniz kıyılarını, verimsiz diye kız çocuklarına, verimli tarlaları erkek çocuklara vermemiş bizim köylüler…

e-Mail:[email protected]

(18.07.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Tema duyurularına devam ediyoruz:

SERA GAZLARI:
Karbondioksit: Fosil yakıtların (petrol ve türevleri, kömürlerin ve doğal gazın) sanayide kullanılması sonucunda oluşarak atmosfere karışmaktadır.

Previous Entry

HEPİMİZİN merakla beklediği seçimler yapıldı ve sonuçta AKP kazandı.
Her yıl ülkemize giren dövizin üçte birini kazandıran, 40 kadar sektörün lokomotivi olan, ülke istihdamında en önemli rolü üstlenen, ülke olarak girmek istediğimiz AB’ye çoktan girmiş olan turizmcilerimiz bu seçimlerde ne yazık ki kaybeden grubu oluşturdu.

Next Entry