Suat Tore
World of Traveller

Emirates ile Uzakdoğu Çok Farklı – (28.05.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

UZAKDOĞU ülkeleri turizmde inanılmaz projeleri ile Avrupa ve ABD’deki yatırımlara büyük farklar atıyor. Otel yatırımlarındaki son mimari tekniklere ve çok farklı projelere genelde Ortadoğu’dan başlayarak diğer Uzakdoğu ülkelerinde görüyor ve şaşırıyorum.
Bir başka şaşkınlığımı da son seyahatimde bir havayolunda yaşadım.
Son 10 yılda turizm fuarları nedeniyle her yıl en az 2-3 kez Uzakdoğu’ya farklı havayolları ile gittim.
Ama son kez uçtuğum Emirates bu parkurda gerek yeni uçakları, gerekse mükemmel servisleri ile diğer havayollarına büyük fark atmış.
Son Shanghai yolculuğumda İstanbul-Dubai-İstanbul zorunlu hattında yepyeni Boeing 777-300 ER’ler ile uçtum. Giderken Business Class ve dönüşte Ekonomi sınıfını deneme şansım oldu. Gerek Business ve gerekse Ekonomi sınıfında sunulan bazı servislerde neredeyse fark yok. Çok zengin müzik ve film seçenekleri tüm yolculara aynı. Businessda kendi koltuğunuzdan ayarlı, ekonomide önünüzdeki koltuğun arkasındaki size özel ekrandan neredeyse 100’e yakın filmi seyretme şansınız var. Ve henüz diğer havayollarında Business Class’da bile olmayan, Emirates’de her iki sınıfta da filmleri istediğiniz yerde dondurup, istediğiniz zaman seyre devam özelliği gibi kolaylığı yaşıyorsunuz. Sonra Dubai-Shanghai parkurunda ben gidiş ve dönüşte yine Boeing 777-300 ER’lerin Business Class’ında uçma şansı elde ettim. (Dubai-Shanghai arasında Airbus A340-300’ler de kullanılıyor).
Koltuk araları geniş, kabin ferah. Yatak rahatlığındaki yepyeni koltuklarda bugüne kadar diğer havayollarının Business Class’ında bulamadığım rahatlığı yaşadım. Uçakta genelde uyuyamam. Ama hem gidişte hem dönüşte uzun uykular ile göremediğim birçok oscarlı filmi kaçırdım.
Yemek servisi çok zengin ve bol seçenekli, menüler ile mükemmel. Aynı zenginlik içki seçeneklerinde de mevcut.
Çok hoş deri çanta ile sunulan tuvalet aksesuarlarının arasında artık Türkiye ve Avrupa’da bulunamayan benim favori deodarantım Old Spice’ı da görünce doğrusu çok sevindim. Bu çantalar hemen tüm havayollarının Business Class’larında çok sıradan ürünler ile doludur. Emirates burada da kalite farkını gösteriyor.
Yine ünlü dergi ve gazetelerin çeşidi diğer havayollarına göre daha fazla.
Dubai havaalanında Emirates Business Class Lounge’u da iki kata yayılmış geniş ve rahat bir lounge. Sigara içenlere ayrılmış üst kat benim gibi tiryakiler için içkiyle beraber içilen sigarada ayrı bir keyif yaşatıyor.
Kısaca Emirates Uzakdoğu yolculuklarımda bundan böyle tek seçeceğim öncelikli havayolum olacak.

e-mail:[email protected]

(28.05.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

MAYIS başında TÜRSAB’ın düzenlemekle turizmciler için de çok yararlı bir uygulama olarak baslattığı kültür sempozyumlaından bir yenisi için Kastamonu’ya gittik.

Previous Entry

GTM-Alman Turizm fuarı nedeniyle bulunduğumuz Münih ve evsahibi şehirlerden bir diğeri olan Augsburg’u turistik yönleri ile tanıtmaya çalışacağız.
Almanların incoming fuarı olan GTM’in resmi toplantıları ve fuar alanı Münih’de idi.

Next Entry