Suat Tore
World of Traveller

EMITT Büyüyor da… – (18.02.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

90’lı yılların başlarında Voyager’la başlayan ve bu yıl 13 kez düzenlenen EMITT ile turizm fuarcılığımız giderek büyüyor.
Bu yıl 50 ülke ve 3.000’lere ulaştığı söylenen katılımcı sayısı ile EMITT bugün Avrupa’nın en büyük turizm fuarları arasında yer alıyor.
Ülkemizden yurtdışı çıkışlarında 8.5 milyon kişi sayısına ulaşması önümüzdeki yıllarda EMITT’e katılmak isteyen misafir ulkelerin sayısını da artıracaktır.
Yeni yöreler, yeni turizm çeşitleri, yeni tesisler gibi çok sayıda turizm yeniliğinin de katılımcı ve ziyaretçilerin dikkatine sunulması EMITT’in kuşkusuz en önemli özellikleri arasında.
4 gün boyunca gerçekleştirilen toplantılar da EMITT’in artılarını oluşturuyor. Uzman konuşmacılar ile birçok değişik turizm konusunda yeni fikirler, yeni görüşleri de öğrenme şansı yakalıyorsunuz.
Tüm bunlar EMITT’in olumlu yönleri. Artık turizmcilerimizin gururla yurtdışında ülkemizden önerebilecekleri uluslararası bir turizm fuarları var.
Ancak fuarın genel büyümesi ile birlikte bazı sorunları da büyüyor.
Öncelikle fuar alanı çok uzak. Bu uzaklık fuara ulaşımda yıllardır sorunlar yaşatıyor. Bu yıl metrobüs ve Avcılar’dan toplu taşıma araçları gibi yeni ulaşım alternatifleri yaratılmış, ama yine aksaklıkları ve gecikmeleri duyduk. Anadolu yakasından ilan edilen servislerle fuara gelme eziyetini de bize ulaşmak isteyen dostlardan öğrendik.
Uzaklık ve trafik yoğunluğundan ötürü, komiktir ama Anadolu yakasında yaşadığımız için biz yıllardır fuar alanına yakın bir otelde konaklıyoruz. Buna rağmen bu yıl bazı günler 1 saat kadar yolda kaldığımızı belirtmeden geçemeyeceğim.
Daha önce de yazdım. TEM bağlantı yolu için akşam dönüşlerinde trafik E5’e kadar gidilmesini gerektiriyor. Bu 1-2 km’lik yol akşamları en az 30 dakika alıyor. Oysa fuar alanının arkasında bu bağlantı yoluna geçiş, bir noktaya konacak trafik ışıklı geçişle kolaylıkla hallolur. Bu geçiş hem trafik yükünü her iki yönde hafifletecek hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır.
Biz 2 nolu salonda yer aldığımız için arka parkı kullanıyoruz. Burada otopark tam bir keşmekeş. İsteyen arabasını dilediği yere bırakıyor. Dolayısıyla giriş ve çıkışlar eziyet halini aldığı gibi bazen de imkansız oluyor. Salonda duyduğumuz anonsların neredeyse tamamı 4 gün boyunca oto plakalarıydı.
Fuarın bu yıl da bizce en büyük sorunu gürültüsü idi. Biz yabancıların bulunduğu salonda yer aldık. Yıllardır tanıdığımız birçok yabancı konuk katılımcı ziyaretçilerle standlarında konuşamamaktan yakındı ve önümüzdeki yıllarda katılmayacaklarını da söylediler.
Şu yüksek volümlü müzik ve eğlence işi fuar girişindeki sahneye taşınamaz mı yada akşam 4-5’ten sonrasına bırakılamaz mı? Hiç değilse ilk iki gün!!!
Salonların belirtilen standlardan oluşması -uluslararası salonda yine çok sayıda bölgemiz vardı- profesyonel günlerinde halkın yer almaması, hosted buyer’larin özenle seçimi, stand temizliği…vs. gibi daha çok sayıda eksiklik ve aksaklık sanırız fuarı düzenleyen dostlara başka ağızlardan da aktarılacaktır.
Dedik ya, biz ülkemizde her yıl daha iyi bir EMITT’e katılmak ve görmek istiyoruz.
Eleştirilerimiz bu yüzden!..
Turkcell’den yanıt var
Geçen haftaki yazımdan sonra Turkcell’in PR ajansı aradı. İlgileneceklerini söylediler ve akabinde müşteri temsilcileri aradı ve nasıl hesapladıklarını anlayamadığım biraz da kafa karıştıran “brüt 80 ve net 60 TL indirim yapacağız’’ sözü verdi. Bu arada hâlâ sms’lerin ait olduğu telefon numaralarını Avrupa paketindeki hakkımı ve önceki yıllardaki itirazıma bir yanıt alamadım. Ama artık daha az yoruluyorum. Zira son iki müşteri temsilcim aynı kişi!
[email protected]

(18.02.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BU haftaki yazımız kişisel bir konu üstüne. Kasım ayından bu yana sorunumu çözmek için uğraşıiyor ve konuyu da köşeme taşımaktan kaçınıyordum ama artık hani derler ya söz bitti

Previous Entry

TÜM dünyanın ekonomik krizle başı dertte. Turizme bel bağlamış ülkeler de krizden en az şekilde etkilenmek için önlemler alıyorlar.
2009 yılından iki ay harcadık.

Next Entry