Suat Tore
World of Traveller

Feryatlar Ankara’dan Duyulmuyor! – (10.09.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta müze fiyatları ile ilgili olarak turizmcilerin feryatlarını yansıtan Deniz Tüfekçi’nin mailini köşemize almıştık. Tüfekçi bu hafta bir mail daha atarak “Basın yoluyla haberleşmek ya da isteklerimizi iletmek yerine birebir görüşerek, derdimizi doğrudan ilgilisine anlatarak çözüm aramayı yeğledim. Ancak anlattıklarımız kabul görmedi. Sayın Günay’a özel bir yazı gönderip konu ile ilgilenmesini tekrar, gerekçesini de ileterek talep ettim. Henüz bir yanıt yok.
Ertuğrul Günay devleti, işleyişini bilen bir kültürden geldi, bu tür şeylere müsaade etmeyeceğini düşünüyorum, biz onlardan öğrendik, devlete güvenilmesi gerektiğini’’ diyor ve soruyor “Kime güvenerek hareket edeceğiz?’’
Tüfekçi’nin Bakan’a gönderdigi mektubu aşağıda aktarıyoruz.

“Sayın Günay,
Bildiğiniz gibi müze fiyatlarına yapılan, pratikte 2009 yılında yapacağımız kültür turlarını olumsuz etkileyeceğini size 3 hafta önce aktardığım, sizin de büyük bir nezaket göstererek DÖSİM merkez müdürü Sn. Tuyluoğlu ve TÜRSAB Başkanı Sn. Ulusoy’a konuyu tekrar değerlendirilmesi amacıyla iletmenize karşın, sorunu giderici bir çözüm şu ana kadar bulunamamıştır.
Görünen o ki, “Ne yapalım, ,kurunun yanında yaş da yanıyor, bazen böyle şeyler oluyor, etkilenen acenta sayısı da pek fazla değilmiş” türü söylemler ile konu geçiştirilmek istenmektedir.
500 civarında “kültür turizmi” yapan seyahat acentası,TÜRSAB kanalıyla dağıtımı yapılan müze ve ören yeri biletini satın almaktadır.
Bu sayının eksik ya da yanlış olması ne sorunu ortadan kaldırmakta, ne bize etkisini azaltmakta ne de bizim açımızdan sorunun boyutunu değiştirmekte, ya da önemsizleştirmektedir.
Sorun bizim açımızdan halen masada durmaktadır.
TÜRSAB internet sitesinden alıntı yaptığım 31 Mart 2008 tarihli bir duyuruyu aşağıda size iletiyorum.
“Önemli Duyuru!.. 2009’da Müze Fiyatları Değişmeyecek 31/03/2008…
TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Birliğimiz arasında 2009 yılı indirimli müze ve ören yeri giriş bileti protokolü imzalanmıştır.
Protokol kapsamında Bakanlığa bağlı müze ve örenyeri girişlerinde 2008 yılında uygulanan indirimli müze ve örenyeri giriş fiyatları 2009 yılı içinde geçerli olacaktır. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’a konuya göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz.”
Göreceğiniz gibi, TÜRSAB yapmış olduğu duyuru ile 2009 yılında müze ve örenyeri biletlerine 2008 yılında uygulanan fiyatların uygulanacağını bildirmiş, imzaladığınız protokol nedeniyle size teşekkür edilmiştir.
DÖSİM genel müdürü sayın Tuyluoğlu ile Cevahir Alışveriş Merkezi’nde yaptığımız kısa görüşmede kendisi “Alınan kararın geri alınmasının söz konusu olamayacağını” bildirmiş, öte yandan bu tür bir fiyat artışının tarafımızdan aynen otel fiyatlarında, mazot fiyatında, yemek fiyatında olduğu gibi öngörülmüş olmamasının bizim tedbirsizliğimiz olduğunu söylemekten de kendini alamamıştır.
Bir tarafta TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, diğer yanda TÜRSAB, iki saygın kurum, bir protokol imzalayıp, 2009 yılında uygulanacak fiyatların 2008 yılında uygulananlar ile aynı olacağını kamuoyuna açıklamışken, acaba bizden ne gibi bir öngörüde bulunmamız bekleniyordu, henüz anlayabilmiş değilim.
Konuyu bir kez daha bu açıdan değerlendirmenizi sizden isteyebilir miyim?
Saygılarımla,
Deniz Tüfekçi”

Deniz Tüfekçi 3 haftayı aşkın bir süredir bekliyor. Turizmciler feryat ediyor. Yoksa Ankara bu feryatları duymuyor mu?
[email protected]

(10.09.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

DENİZ Tüfekçi bu hafta acentaların kültür turizminde yaşadıkları önemli bir sorunu köşemiz için göndermiş.
‘Kültür turizminin katilleri!! kimler?

Previous Entry

GEÇEN hafta “Feryatlar Ankara’dan Duyulmuyor!” başlığıyla yayınladığımız Deniz Tüfekçi’nin mektubuna Bakanlık’dan bir yanıt aldık. Deniz Tüfekçi’nin eline ulaşmadığını düşündüğümüz diyerek başlayan Bakanlığın basın ve halkla ilişkiler müşavirliğinin yanıtını aynen köşemize alıyoruz.

Next Entry