Suat Tore
World of Traveller

First Come, First Served (06.06.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

2007 pazarlamasında son turizm fuarları haziran ayı içersinde gerçeklesecek.
Eylül ayında tekrar başlayacak turizm etkinlikleri ile 2008 yılı pazarlama çalışmaları da yeniden start alacak.
Haziran ayında takip edeceğimiz turizm etkinlikleri -Dünya Turizm Örgütü-UNWTO’nun gelecek 10 yılda önem kazanacağını açıkladığı Uzakdoğu pazarlarındaki turizm fuarları olacak.
Önce Bangkok’da gerçekleşecek Thailand Travel Mart-TTM-’i bir kez daha izleyerek sizlere aktaracağız.
Tayland bugüne dek hep gidilecek destinasyon olarak adından söz ettirmesine rağmen ülkede artan gelir düzeyi ile Dünya Turizm Örgütü tarafından gelecek yıllarda yurtdışı çıkışlarının hızla artacağı belirtilen ilk Uzakdoğu ülkelerinden biri.
Taylandlılar artık daha çok seyahate çıkıyorlar. Komşu ülke ziyaretleri ile başlayan bu seyahatler giderek daha uzak destinasyonlara doğru gelişiyor.
Bu nedenle önem verilmesi gereken bir ülke.
Tayland fuarının hemen ardından geçen yıl bünyesine MICE bölümünü de ekleyen Hong Kong da gerçekleşecek ITE Turizm Fuarı ikinci durağımız olacak.
Hong Kong ITE Fuarı’na 90’lı yılların ortalarına kadar bakanlık olarak katılınırdı. Ancak çok bilmiş bir bakanımız bu fuarı yararlı bulmadı ve katılmaktan vazgeçildi.
Bu yıl uyarılarımızla nihayet tekrar listeye alındı. Bakanlığımız ile Çin’in ilk ve en büyük turizm fuarına tekrar katılmaya başlıyoruz.
Hemen tüm Çin’den turizmcilerin de katıldığı bu fuara 50 kadar Asya ülkesinin de katılması Asya pazarı için fuarın önemini daha da arttırıyor.
Fuarda bu yıl MICE bölümünün daha da büyümüş olacağından hiç şüphe yok. Incentive turizmciler içinde ilginç bir fuar olacak.
Haziran ayının sonunda gerçekleşecek Malezya’daki MATTA Turizm Fuarı da yakında bir başka yeni incoming pazarı olarak dikkat çekecektir.
Malezya belki de yalnızca incomingcilerimiz için değil ama outgoingcilerimiz açısından da ilginc bir Müslüman ülke. Modernliği, temizliği, düzeni, turizme bakışı… ile başta turizmcilerimizin, yerel yönetimlerdeki yöneticilerimizin ve de din siyaseti yapanların görmeleri gereken bir ülke.
Uzakdoğu ülkeleri ile turizmde en büyük zorluk ulaşımda. Ancak ulaşım da artık seyahatlerde sorun olmaktan çıkıyor.
Tüm dünyada havayolu şirketleri arasındaki büyük rekabet, düşük fiyatlı havayolu taşımacılığının artması mesafeleri adeta kısaltıyor, dünya küçülüyor. Hatırlıyoruz 90’lı yılların ortalarına kadar Uzakdoğu’ya gitmek için önce Avrupa’ya gidilir ve oradan uzak Asya ülkelerine geçilirdi. Şimdi artık charter ve low cost havayolları ile inanılmaz fiyatlara Asya’ya gidilebiliyor.
Yeni pazarlar bulma çalışmaları turizmde önemli avantajları da beraberinde sunmaktadır.
Geleceğin önem kazanacağı açıklanan bu fuarlarda ilk yer alacak turizmcilerin en büyük avantajı da bu ülkelerde ilk olmalarından ötürü kazanacakları avantajlardır. Turizmcilerin sık kullandığı bir deyim vardır. “First come, First Served’’. Yani en güncel tabiri ile “ilk gelen malı götürür.’’

e-mail:[email protected]

(06.06.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Turizm fuarlarının sona ermekte olduğu bu aylarda biz de destinasyon tanıtımı ağırlıkta olan yazılarımızı köşemize alıyoruz.

Previous Entry

GEÇEN haftanın en ilginç turizm haberlerinden iki başlık.
İlki Almanya’nın önde gelen turizm sektör dergilerinden Turistik Report’un Almanya pazarında 12 tatil destinasyonunu değerlendirdiği özel rapordan alınmış. Bu destinasyonlar Balear Adaları, Türkiye, İspanya, Kanarya Adaları, Mısır, İtalya, Portekiz, Fas, Yunanistan, Tunus, Hırvatistan ve Bulgaristan.

Next Entry