Suat Tore
World of Traveller

GTM, Münih ve Augsburg -3- (18.06.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GRUBUMUZUN tamamlanmasıyla ilk gün şehir turları ile parklar ve saraylar şehri Münih’i tanımaya başladık. Schleißheim ve Nymphenburg Sarayları ve etraflarındeki parklarını gezdikten sonra her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlen ve 2 hafta süren Oktoberfest’in yapıldığı alana geçtik. Yerel kıyafetli halkın 850. yıl kutlamaları öncesi top atışları ile hazırlık yaptığı alanda kulaklarımızı korumak için dağıtılan kulak tıkaçları ile merasimi izledik. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festivalde 6 milyon litre biranın da tüketildiğini öğrendik.
Aksam tum turizmcileri bulusturan “get together” partisi icin Milli Tiyatro binasina gidildi.Tiyatro binasi ve yanindaki sarayi yine gezilmesi gerekli yerlerden biri.
Ertesi gün basın toplantısı bira kenti Münih’in en eski brewery’sinde gerçekleşti.
Basın toplantısının ardından Bavyera eyaletinin Münih ve Nurnberg’den sonra üçüncü büyük şehri ve de en eski şehirlerinden biri olan Augsburg kentine 1 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaştık.
Augsburg Beyern Alplerine eteklerinde, çevredeki pek çok göl, nehir, ormanları ve tarihi eserleri ile Almanya’nın önemli turizm merkezlerinden biri. MÖ 15 yıllarında kurulan kent kilometrelerce uzanan ormanlara, Wertach ve Lech nehirlerinin kıyısındandaki harika parklara ve düzenli bisiklet yolları ve şehri çevreleyen su kanalları ile Munih’ten farklı bir romantizm taşıyor.
Rönesans mimarisinin tipik özelliklerini taşıyan kentte pek çok kültürel etkinlikler de düzenleniyor. Bunlardan birkaçını da bize yaşattılar. Ünlü yazar Berthold Brecht’in yaşadığı evde Brecht şiirleri ile sunulan gösteri, ardından kentin en ünlü pastanesinde Mozart ezgilerinin sunulduğu küçük konser ile W. A. Mozart’ın babası Leopold Mozart’ın Augsburg’da dünyaya geldiğini de öğrendik. Fugger binasındaki pandomim ile karisik kisa sureli repliklerden oluşan show ile de ev sahibi Jakob Fugger’in zamanında Avrupa’nin belki de dünyanın en zengin insanlarından bir olduğunun da bilgisini aldık.
Şehir merkezindeki barlar ve cafeler, Augsburg halkının konukseverliği ile şehir bir öğrenci kenti ve yüksek öğrenimde tercih nedeni.
Şehrin en iyi otellerinden biri olan Dorint’de kısa süreli soluklanmanın ardından tekrar Münih’e geri döndük.
Son günümüzde ise Olimpiyat salonundaki GTM fuar alanı gezisi ve akşam Zenith salonlarında verilen görkemli kapanış partisi ile DZT’nin bizlere sunduğu programı tamamlamış olduk.
GTM fuar sonunda Bavyera eyaleti içinde turizmcilere çeşitli post turlar da düzenliyor.
Bu bölgenin tanıtılması açısından da yararlı bir uygulama.
İlk yazımızda da değindigimiz gibi Almanya turizmde daha çok incoming yapmak istiyor. Ancak ülkemizde yaşatılan vize zorlukları nedeniyle Türklerden yana şansları zayıf.
e-mail:[email protected]

(18.06.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GTM’in organizasyonu ile 4 gun bulundugumuz Almanya’nın en gözde turistik bölgesinin başşehri Münih ile Augsburg gözlemlerimize artık başlayabiliriz.
Yazımızın yayınlanacağı bugün, 14 Haziran 2008, Münih kentin kuruluşunun 850 yılını kutlayacak.

Previous Entry

BU hafta Çin pazarını yazacaktık, ancak Milli takımımızın inanılmaz başarıları Çin yazılarımızı haftaya sarkıtmamıza neden oldu.
Dünya Türk Milli takımının Avrupa Futbol Sampiyonası’ndaki mucizevi başarılarını konuşuyor.

Next Entry