Suat Tore
World of Traveller

Halil Tuncer (2) – (16.04.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Nemrut’un fotoğrafçısı 1967-69’da vatani görev için gittiği Gelibolu’da da fotoğrafçılık işine devam etti. Askerlik sonrası İstanbul Nişantaşı’na yerleşti. 1970’te Türkiye Milli Talebe Federasyonu (TMTF) yöneticileri onu Türkiye fotoğrafları çekmek için gezilere yolladı. TMTF adına hem fotoğraflar hem de 8 mm’lik filmler çekti. Günümüzde Nemrut denince akla ilk gelen turizm fotoğrafçısı Tuncer’dir. Çünkü, ilk Nemrut fotosunu 1971’de çekti.
Çektiği 8 mm’lik filmleri, Fransa’da tanıtma müşavirliğinin girişimiyle izleyen yabancılar, hayran kaldıkları Türkiye’ye tatil amaçlı geziler yapmış. Bir yıl sonra Mehmet Zelzele’nin Laleli’deki Eyfel Oteli’nde İsveç’te turist getiren acenta sahibiyle tanıştı. Gruptaki Türkolog profesöre iki Efes fotoğrafı hediye etti. Bu jeste karşılık veren profesör ona uçak bileti yollayıp İsveç’e davet etmiş. İlk yurtdışı sergisini açmak amacıyla gittiği Stockholm’de 20 gün kalıp, beraberinde götürdüğü 40 adet siyah-beyaz Türkiye fotoğraflarını sergilemiş.
Dönüş vakti geldiğinde İstanbul yerine yönünü arkadaşının yaşadığı Berlin’e çevirmiş. Trenle geçtiği Berlin’deki dostu seramikçilik yapıyormuş. Dostunun yardımıyla Berlin, Münih ve Salzburg’ta tanıtma ataşelikleri ve Türk-Alman Dostluk Dernekleri’nde sergiler açmış. Yaptığı tanıtımdan etkilenen Almanya’daki Türkler, “Ülkemizin tanıtımına büyük katkı yaptın” diyerek aralarında topladıkları 500 mark ona vermişler.
Türkiye’deki ilk sergisi
Almanya’dan dönen Tuncer, bir yandan harçlığını çıkarmak için çeşitli okullarda fotoğrafçılığa devam ederken, öbür yandan Türkiye’de de sergi açma girişimlerine başlamış. Takvimler 1973 yılını gösterirken, şimdi adı olup kendisi tarih olan İstanbul Bankası’nda ilk sergisini açmış. Bunu Ankara’daki Tuzcuoğlu Sanat Galerisi’ndeki ikinci sergi izlemiş. Aynı yıl FİTUR’un şimdiki Ceylan Intercontinental Otel olan o zamanki Sheraton Hotel’de gerçekleştirilen “Dünya Gençlik Kongresi”nde de sergi açtı.
O sırada yazdığı “Tanrıların Arabaları” adlı kitabıyla dünyada büyük yankı uyandıran Erich Von Daniken’in İstanbul’da bir basın toplantısı yapacağını duymuş. Basın toplantısının ardından diller dökerek Daniken’i sergisine getirmeyi başarmış. Tuncer, Nemrut fotoğrafı hediye ettiği Daniken’e şunu söylemiş: “Sen o dağa henüz çıkamadın ama gördüğün gibi ben çıkmakla kalmayıp, onu dünyaya tanıtıyorum.”
Bu sergide onunla tanışan turist rehberleri, her gittikleri yere onu da götürmeye başlamış. Böylece, Türkiye’yi karış karış tanıma süreci başlamış. Bu arada Türkiye’de yeni sergilerini de peş peşe açıyormuş. 1976 yılında Mısır’daki Ayn Şems Üniversitesi’nde Türkiye Tanatım Haftasına yeni fotoğraflarıyla katılmış. Kahire Havalimanı’na iner inmez adı anons ediliyor ve İstanbul’a dönüşüne kadar üst düzey ağırlanıyor. Kafiledekiler gala yemeğine giderken, Tuncer koltuğunun altında Türkiye fotoğraflarıyla Mısır’daki gazetecilerin kapısını aşındırıp ülkesini anlatıyor. Ertesi gün Mısır medyasının ondan bahsettiğini gören herkes bunu nasıl ve ne ara yaptığı şaşırmış şekilde birbirine sorup duruyormuş. Bu noktada Tuncer’e bunu niye yaptığını sorduk. Gerisini ondan dinleyelim:
“Mısır’a gelmişken bari bir işe yarasın istedim. Bu yüzden Mısır Gazeteciler Cemiyeti’ne gidip Türkiye fotoğraflarını anlattım ki, o fotoğraflar geniş bir kitleye ulaşsın.”

Devamı haftaya
e-mail:[email protected]

(16.04.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TEMELİNE ilk taşını koyduğum ve hemen sonrasında da Turizm yazarlığı mesleğini ülkemize kazandıran rahmetli Haluk Durukal ağabeyim ile oluşturduğumuz TUYED-Turizm Yazarları ve Editörleri Derneğimizin şimdiki başkanı Kerem Köfteoğlu bir mail atmış.

Previous Entry

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Fotoğrafları çalınıyor
Mısır dönüşü, Tanıtma Genel Müdürü rahmetli Yılmaz Çolpan, Tuncer’e Kocaeli’nde açılacak Sanayi Fuarı’nda sergi açmayı teklif ediyor

Next Entry