Suat Tore
World of Traveller

Halil Tuncer (3) – (23.04.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Fotoğrafları çalınıyor
Mısır dönüşü, Tanıtma Genel Müdürü rahmetli Yılmaz Çolpan, Tuncer’e Kocaeli’nde açılacak Sanayi Fuarı’nda sergi açmayı teklif ediyor. Tuncer teklifi kabul edip sergisini açıyor. Ancak fuarın son günü fotoğraflarının büyük bir kısmının çalınıp, sorumlularının bulunmaması tatsız sürprizi ile karşılaşıyor. Aslında fotoğraflarından bazılarının kaybolmasıyla İstanbul’da kiracı olarak ev değiştirmeler sırasında tanıştığından bir anlamda konuya “şerbetli” sayılıyor!…
Bu arada gün geçtikçe sergilerine gelen konsolos ve ateşe sayısı artıp, dostlukları pekişiyormuş. Bu dostlarından biri olan Romanya Başkonsolosu kendisine Romanya’ya gidip sergi yerini kendisinin belirlemesi teklifi yapmış. 1979’de Romanya’ya giden Tuncer, Bükreş Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir sergi açtı. Romanya’da el üstünde tutulması, Türkiye’den giden diğer basın mensupları tarafından biraz kıskançlık biraz da hayretle karşılanmış. Onlar, dünyaya yeni yeni açılmakta olan Romanya’nın tanıtıma böylesine önem vermesinin önemini tam olarak anlayamamış…
Buruk ikincilik
Tuncer, 1992-93’te TÜRSAB’ın fotoğrafçılıkla ilgili tüm işlerini yürütmeye başlıyor. 1993 yılı kendisi için önemli bir dönüm noktası olacak başka bir gelişmenin de habercisi olacak. O yıl planörle Kapadokya üzerinde uçmak için bir grubun geldiği haberini alıyor. Hemen Kapadokya’ya gidip bu ekiple tanışmak için can atıyor. Sonuçta emellerine ulaşıp, onları Peri Bacaları’nın üstünde süzülürken fotoğraflamayı başarıyor. Bunca emek vererek çektiği kareler, Danimarka’da 69 ülkenin katıldığı Turizm Fotoğrafları Yarışması’nda ona Dünya İkinciliği kazandırıyor.
Dünya ikincisi oluyor ama ne yazık ki Tuncer bunu ancak altı ay sonra bir tesadüf sonucu öğreniyor. Kapadokya’da çektiği 4-5 kareyi yarışmaya yollayan Turizm Bakanlığı ve Büyükelçilik Tuncer’in dünya ikincisi olmasını “önemsiz” bir olay olarak değerlendirmiş olacak ki, kendisine haber vermeye tenezzül etmemiş…
Ödül aldığı fotoğraf afiş olunca, bunu gören dostu kendisini kutlamak için arayınca Dünya İkincisi olduğunu öğrenmiş. Bu afişi alıp TRT’ye gidip durumu anlatmış. TRT’deki haberciler bunu önemseyip kendisini canlı yayına çıkarmışlar. Böylece dünya ikincisi olduğunu Türkiye de TRT’den öğrenmiş. Haberin TRT’de yayınlanmasından sonra İstanbul Hilton’daki bir toplantıda onu gören zamanın Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, “Kusura bakma bunu bir şekilde telafi edeceğiz” deyip teselli ederken, toplantıdaki herkes onu kutlamış.
Tuncer, mesleğini icra ederken ayağını kıran bir foto muhabiri. Ahmet Özal’a ait Kanal 6’nın Silivri Klasis’te düzenlediği Türkiye Güzellik Yarışması’nda podyumun çökmesi sonucu ayağı kırıldı. Silivri Hastanesi’nin ardından basın mensuplarının Özal’a yaptığı baskı sonucu tedavi için International Hospital’a nakledilen Tuncer, burada geçirdiği başarılı operasyondan dolayı sakat kalmaktan kurtuldu.

(Haftaya tamamlıyoruz)
e-mail:[email protected]

(23.04.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Nemrut’un fotoğrafçısı 1967-69’da vatani görev için gittiği Gelibolu’da da fotoğrafçılık işine devam etti. Askerlik sonrası İstanbul Nişantaşı’na yerleşti.

Previous Entry

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Vergi levham fotoğraflarım
Dünya Turizm Yazarları (FİJET) üyesi olan Halil Tuncer, 1992 yılında ABD’de yapılacak FİJET kongresine katılmak istemiş.

Next Entry