Suat Tore
World of Traveller

Halil Tuncer (4) – (30.04.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Vergi levham fotoğraflarım
Dünya Turizm Yazarları (FİJET) üyesi olan Halil Tuncer, 1992 yılında ABD’de yapılacak FİJET kongresine katılmak istemiş. Herkes koltuğunun altında vergi levhası, gayrimenkül ve bankadaki hesap bilgileri ile konsolosluğu gidip vize talep ederken, O bunların hiçbiri olmadan vize talebinde bulunmak için ABD konsolosluğunda kuyruğa girmiş. Sıra ona gelince görevli kendisine belgelerini sormuş. Bu arada tesadüf eseri görevlinin arkasında altında kendi imzası olan bir Türkiye afişi varmış. Tuncer, konsolosluktaki görevliye arkasındaki fotoğrafı gösterip “İşte benim vergi levham” demiş. Bunun üzerine durum konsolosa bildirilmiş ve konsolos kendisini odasına davet etmiş.
Kendisine kahve ısmarlayan konsolos, sanatçıların ayrı bir yere sahip olduklarını belirterek Tuncer’e ömür boyu ABD vizesi vermiş.
Gelin görün ki, o zor gibi görünen vize engelini aşan Tuncer, FİJET toplantısına gideceklerden birinin onun biletiyle ABD’ye uçması sonucu beklenmedik bir engelle karşılaşmış. Ömrü boyunca engelleri kendi başına çözmeyi alışkanlık edinen Tuncer, bir dostunun aracılığıyla ABD’ye gitmeyi başarmış. Tuncer’i ABD’de karşılarında gören Tahir Kutsi Makal, “İşte Halil Tuncer bu! Onun biletiyle buraya gelenler utansın” demiş.
Tuncer 1996-2000’de Amerika’ya iki kez gidip, Türk-Amerikan Federasyonu’nun katkılarıyla çeşitli kentlerde Türkiye fotoğrafları sergisi açmış. Hatta Connecticut’ta Türkiye’yi tanıtan trenin üzerindeki Atatürk görseli de ona ait.
Gençlere ellerine geçen parayla Türkiye’yi gezip-dolaşmayı öneren Tuncer, “Gördüklere her şeyi çeksinler. Dünyanın en zengin kültürene sahip ülkede yaşadıklarını unutmasınlar diyor. Tuncer bu aralar Kültür Şehirleri kataloğunu hazırlıklarına başladı. Yunanistan ve Çek Cumhuruyeti’nde yeni sergiler açacak. Nisan ayında fotoğraflarla KKTC kitabı hazırlayıp, bir fotoğraf sergisi açacak.”
Sevgili Halil Tuncer’e bundan sonra yine ilk günün heyecanıyla hayata geçireceği nice 40 yıllar dileriz…

e-mail : [email protected]

(30.04.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

KEREM Köfteoğlu’nun turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer ile söyleşisini sürdürüyoruz.
Fotoğrafları çalınıyor
Mısır dönüşü, Tanıtma Genel Müdürü rahmetli Yılmaz Çolpan, Tuncer’e Kocaeli’nde açılacak Sanayi Fuarı’nda sergi açmayı teklif ediyor

Previous Entry

GEÇEN ay iki haftayı Uzakdoğu’da geçirdim.
Önce Şanghay sonra da Seul’de bulundum.
Şanghay’ı 20 sene önce görmüştüm. Bu kez tanıyamadım.

Next Entry