Suat Tore
World of Traveller

İstanbul Benim Aşkım! – (04.03.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

İSTANBUL, sana aşkımı nasıl anlatayım.?
– Kaldırımları 2 ayda bir yenileyerek.
İstanbul, sen benim vazgeçilmez sevgilimsin.!
–Taşrada akraban kaldıysa onları da çağır aşkımıza şahit olsun.
İstanbul, boynunda parıldayan inci gerdanlık yoksa Boğaziçi mi?
–Evet Boğaziçi ama parıldayanlar prezervatif, naylon torba ve plastik şişeler..
İstanbul senin yolunda ben kurban olam
– Aman rögar kapaklarını iyi kapat düşersen pislik içinde ölme.
İstanbul benim mis kokulu sevgilim.
– Özellikle Haliç’te kokla beni aşkım.
İstanbul sana kavuşmak, seni kucaklamak istiyorum.
– Erken çık yola yoksa trafikte ölürsün.
İstanbul Kalamış’a huzur bulmaya geliyorum…
–Aman dikkat gelirken yolda cüzdanını çarptırma.

Belediye seçimleri yaklaşıyor. Hali hazırdaki başkanların ve yeni adayların beyanatlarına, TV’lerdeki konuşmalarına, caddelere astıkları reklamlara ve hatta gazete ilanlarına baktıkça gülelim mi, ağlayalım mı bilemiyoruz.
Hele yıllardır aynı şehri yönetenlerin gazetelere, örneğin sevgililer günü için verdikleri çarşaf çarşaf şehre olan aşk ilanlarını görünce yukarıdaki satırları yazmadan edemedik.
Talip oldukları bölgenin cadde ve sokaklarına astıkları bez ya da plastik paçavraların yarattığı pisliği görmeyenlerin bu şehre temizlik, güzel görünüm…vs vaad etmelerine kim inanır?
Plansız ve çarpık yapılaşma, her yerin şantiye görünümü, her gün değiştirilen kaldırımlardan tarihi mekanlara kadar uzanan rant ilişkileri, gasp ve hırsızlıkla başlayan güven sorunu, daha kapımızın önünü temizleme aczi ile görünen genel pislik, hemen her yerdeki fiyat denetimsizlikleri, yama üstüne yama yapılarak güya düzeltilen ama aracınızın amortisorlerini patlattığınız,aksını kırdığınız yollar. ……Hangi birini yazalım ki?
2010 Avrupa kültür başkenti ha? Hadi canım sen de.
Rahmetli Gazanfer Özcan’ın tiyatrosuna kesilen vergi borcu hâlâ tahsil edilemedi de mi?
Gazetelere verilen o sayfa sayfa kültür başkenti ilanları aniden kesildi? Oysa ne güzel o ilanlarla İstanbullular kültür başkentliğini özümsüyorlardı !

Kurumlarda yeni adet faturayı öde itirazı sonra et. Yani göndersinler yalan yanlış 1 milyarlık faturayı, ödemezsen kessinler sana hizmeti. Yeni uygulama artık bu. Peki sen haklıysan onların haksızca hizmeti kesmelerinden doğan kaybın ne olacak? Telefon, su elektrik, doğalgaz.. vs faturalarda bu uygulama insafsızca sürdürülüyor.
Bir diğer konu da vatandaşın ölçme olanağı olmadığı hizmet özelliklerinde aldatılması.
Yıllar önce en üst parayı ödeyerek en hızlı bağlantısı ile aldığımızı zannettiğimiz Türk Telekom internetimiz önceki gün bu kez çok uzun süreli kesildi. Daha önce de kesiliyor ama birkaç saat içersinde tekrar bağlanıyordu. Servise müracaat ettik. Saatler sonra eleman geldi. Ve gelen eleman bizi şok etti. “Size 4 mb hızla internet verilemez zira onun için gerekli donanım bu mahallede yok. 2010’dan önce de bu mahalleye gelmez. Size verilen 2 mb’dir. Ona göre bir dilekçe verin faturanız düzeltilsin.’’ E peki bize yıllardır neden 4 mb parası kesip tahsil ettiler?
Şimdi artık her şeyden şüphe eder olduk. Doğalgazınız geçen yıllardaki gibi ısıtmıyor mu? Kalorisini ölçtürün! Elektriğinizin voltajını, suyunuzun arseniksiz falan olduğunu, aracınıza koyduğunuz benzinde su katkısı …..gibi.
Haftalık Turkcell notumuz.: Ankara’ya söz verdik!. Bu hafta yazmayıp önümüzdeki haftayı bekleyeceğiz.!!!
[email protected]

(04.03.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜM dünyanın ekonomik krizle başı dertte. Turizme bel bağlamış ülkeler de krizden en az şekilde etkilenmek için önlemler alıyorlar.
2009 yılından iki ay harcadık.

Previous Entry

BU memlekette tüketici hakları yok falan diye yazacaktım ama neyin hakkı, hukuku kaldı diye düşününce tüketici hakkında yazmak komik kalacağı için vazgeçtim.!!
Geçen hafta da yazdık. Artık evimize gelen faturaları ne yazarsa yazsiın ödeyip bir itirazımiz varsa kuruma sonradan müracaatımız gerekiyor.

Next Entry