Suat Tore
World of Traveller

İzmit Pazarlaması – (27.08.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

İZMİT’in Pişmaniyesi meşhurdur ama yazimizin konusu İzmit’in turizm değerlerinin ve elbette pişmaniyesinin de tanitilmasi ve pazarlamasini kapsayacaktir.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), İzmit Belediyesi ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün daveti üzerine, önceki hafta İzmit’in tarihi ve turistik alanlarını tanıtarak turizmden daha fazla pay almasını sağlamak amacıyla üye acenta ve medya mensublarına iki günlük bir gezi gerçekleştirdi.
Gebze’den baslayan ve İzmit’in Karadeniz kıyılarındaki Kefken ve Kerpe’ye kadar uzanan bir alanda gordük ki İzmit’de bir turizm ürünü var. Hatta turizm ürünleri de var. Kültür, Mıce, doğa, spor, kış ve kayak turizmi, yaz ve tatil turizmi gibi çeşitleri ile.
Bu turizm çeşitlerinin konaklama ayağı da şimdilik yeterli.5 yıldıza kadar otellerinde 2000’i aşan yatak sayısı, servis verecek 43 acentası ve Istanbul’a 1 saat uzaklık ile varılan rahat karayolu ulaşımı ile turizmin olmazsa olmazı 3 ayağı mevcut.
Eksik olan tanıtım ve pazarlama.
İki gun boyunca Gebze Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Eskihisar Kalesi, Hannibal’ın Anıt Mezarı, Hereke Sümerbank Halı Fabrikası ve şirin müzesi, Kaiser Wilhelm Köşkü, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Saray Müze (Av Köşkü) – Saat Kulesi, Yüzer Müze Gemiler, Elektronik Kent Müzesi, pişmaniye fabrikası.. gibi kültür olanaklarını tanıdık., Sonrada Kefken – Pembe Kayalar, Kerpe- Orta Kaya ve Kayalıklar ve Cebeci gibi sahil turizmi merkezlerini ve kayak sporunun İstanbul’a en yakın adresi Kartepe ‘yi gördük.
Izmit hem yerli hem de yabancı turist için kesinlikle ilginç gelecek turizm çeşitleri ile uzun ve kısa süreli konaklamalara elverişli bir turizm destinasyonu olabilir.
İstanbul’dan gercekleşecek yerli turiste donuk hafta sonu kültür turları, trekking, doğa ve yürüyüş turları, kayak sporu turları, 5 yıldızlı Grand Yükseliş otelinin 80 kişiden başlayıp 1000 kişiye ulaşan salonları ile toplantı ve kongre turizmi, spor sahaları ile futbol ve diger sporlara dönük turizm, çeşitli ulusal ve uluslararası fuarların düzenlendiği fuar merkezi ile Fuar ve eğlence turizmi il akla gelen turizm çeşitleridir.
İstanbul’da uzun konaklayan yabancı turistler için de 2 gunluk alternatif turlar arasında Izmit de yer alıp pazarlanabilir.
Yaz ve deniz turizmi için Karadeniz kıyısında İzmit’e yalnızca 50 km uzaklıktaki Kefken, Kerpe ve Cebeci sahil şeridi şimdilik tek 4 yıldızlı oteli ve kısa yaz sezonu nedeniyle ancak gelecegin uzun süreli tatil destinasyonu olabilir. Bu sahilin de gerekli altyapı eksikleri giderilince ve yeni yatırımlar ile gelecek vaad ettiğini de belirtelim.
İzmit Belediyesi ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü ele ele vererek onemli adımlar atmışlar. Ozellikle Elektronik Kent Müzesi küçük ama işlevsel olarak bugün Dünyada çok az sayıda müzede bulunan kişiye özel interaktif kulaklıkları, dokunmatik kioskları ve informatik plazmaları ile modern bir müze.
Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ise bizi şaşırtan bir diğer yer oldu. Yepyeni ve modern müzede açık ve kapalı alanda İzmit’tin eski adı Nicomedia’dan gunumuze kadar gelen çok değerli eserler sergileniyor. Müzenin girişinde yer alan, Michelangelo’nun Floransa müzesinde bulunan ünlü David’i büyüklüğündeki heykel, yapılış tarihi ön plana çıkarılarak tıpkı David’e olduğu gibi tek başına turlar düzenlenecek kadar görkemli.
Ele ele vererek İzmit’e çok önemli turistik degerler kazandıran Belediye başkanı Halil Vehbi Yenice ve Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve arkadaşlarını bir Izmitli olarak kutluyorum.
Atatürk’ün kurtuluş savaşındaki yakın arkadaşlarından, ve İzmit’in ilk Ağır ceza reisi dedem ‘’Kara Nail’’ Nail Töre ile yaşadığı sürece İzmit’in kültürel varlıkları için çabasını hiç eksik etmeyen anne tarafımdan dedem olan Hilmi Ege’nin de forograflarını ve isimlerini muze ve kitaplarda görmek beni ayrıca duygulandırdı.
Sonuçta İzmit yeni bir turizm destinasyonu. Çok sayıda turizm ürünü de var. Sıra bu ürünlerin dogru tanıtılıp yerli ve yabancı turiste pazarlanmasında.
Bunun için de sıra en büyük görev artık İzmitli turizmcilere düsüyor. Acentacisi, otelcisi,ulasimcisi ve diğer turizmcileri ile tüm İzmitli turizmcilerin tanıtım ve pazarlama icin elele vermeleri gerekiyor.
Bir İzmitli olarak onlara elimizden geldigince destek sozunu de buradan veriyoruz.
[email protected]

(27.08.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BAŞLIĞIMIZ size spor müsabakalarındaki bir seyirci sloganı gibi gelebilir.
Ama biz bu köşede turizm yazıyoruz ve burada Kültür ve Turizm Bakanlığımıza seslenmek istiyoruz.

Previous Entry

DENİZ Tüfekçi bu hafta acentaların kültür turizminde yaşadıkları önemli bir sorunu köşemiz için göndermiş.
‘Kültür turizminin katilleri!! kimler?

Next Entry