Suat Tore
World of Traveller

Kastamonulu Dostlar Aman Dikkat! – (21.05.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

MAYIS başında TÜRSAB’ın düzenlemekle turizmciler için de çok yararlı bir uygulama olarak baslattığı kültür sempozyumlaından bir yenisi için Kastamonu’ya gittik.
Ülkemizin tarih ve doğa zenginliklerinden bir örneği daha gördük. Batı Karadeniz sahillerini, tarihsel değerlerimizi, doğal güzelliklerimizi gururla izledik ve turizm icin ne kadar farkli zenginliklere sahip topraklarda yaşadığımız bir kez daha anladık.
Tabii bu güzelliklerin yanında sahip olduğumuz değerleri hoyratça harcayan kötü huylarımızı da düşününce kendi kendimizi de sorgulamaya başladık.
Kastamonu ve çevresine turizm pek gelmemiş dedik, sonra düşündük belki de iyi ki gelmemiş, bu yeşil, bu doğa, şehrin sembolü bu tarihi konaklar çoktan tahrip olurdu dedik.
Hatta acaba Kastamonu ve cevresinin bu zenginliklerini yayinlarimizla gozler onune sererek aç gözlü doğa, tarih sevmez yatırımcıları uyandırıp, Kastamonu’ya kötüluük etmiş olmayalım diye de endişelendik.
İşte bu nedenle yazımızı konuksever Kastamonulu dostlara yöneltik.

Turizmi Teşvik Kanunu meclis’ten geçti. Şimdi ağaç katillerinin gözü sizin en büyük zenginliğiniz olan ormanlarınızda olacak.
Yatak olmadan turist gelmez diyecekler, yol olmadan size ulaşılamaz diyecekler, yeni mekânlar, yeni tesisler, yeni, yeni, yeni… diyerek birçok sözde güzellik sunacaklar, sözde cazip oneriler getirecekler.
Ne olur oyunlara gelmeyin. Yeşilin onlarca güzelliginin adeta seviştiği ormanlarınıza sahip çıkın. Sizin en büyük zenginliğiniz onlar.
Varsın 5 yıldızlı otelleriniz, tesisleriniz olmasın. Ustelik Dunya artik bu tip tesisler ile gerçeklestirilen turizm cesidinden uzaklasiyor. Dünya artık butik otellere, küçük temalı otellere, otantik turizme, eko turizme, doğa turizmine… yöneliyor. Doğa yapısına uyumlu oteller yapıyor ve bu yapıya uyumlu tesislere yönelen turistler de her geçen gün sayıca artıyor.
Sizin inanılmaz güzel sahilleriniz var. İnebolu var, Abana var, göremediğimiz ama güzelliğini duyduğumuz Cizre’niz var. Daha fazla turist için, daha fazla yatak kapasiteli tesisler bu sahillerde, yeşil ile bütünleşen projeler şeklinde yapılabilir.
Ama ormanlarınız içinde asla bu tip tesislere izin vermeyin.
Yapılabilecek yukarıda belirttiğimiz küçük tesislere de doğayı bozmayacak projeler olması koşuluyla izin verin.
Kullanılmayan havaalanınızın uçuşa elverişli hale getirilmesi, deniz yolunun sahillerinize de ulaşması için uğraşın ve baskı gruplarını uyarın.
Başka hiçbir şehrimizde bu kadarını gördüğümüzü hatırlamadığımız, neredeyse her adımımızda karşılaştığımız Atatürk’ümuüz ve al bayrağımız ile hiç kuşkusuz Kastamonu yakın gelecekte turizmden arzuladığı payı alacaktır.
Bundan eminim!

[email protected]

(21.05.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

KISA bir yerleşme seansı sonrasında Seul’ü keşif turumuza başladık. Sempatik rehberimiz Cindy ve Seul CVB den Kyung Hwa’nın önderliğinde bir şehir turu ile öğle yemeği için Başkanlık Sarayı’nın hemen yakınında bulunan bir park içindeki Samcheong-gak konferans merkezindeki Cheonchu salonundaki geleneksel Kore yemeğine katıldı

Previous Entry

UZAKDOĞU ülkeleri turizmde inanılmaz projeleri ile Avrupa ve ABD’deki yatırımlara büyük farklar atıyor. Otel yatırımlarındaki son mimari tekniklere ve çok farklı projelere genelde Ortadoğu’dan başlayarak diğer Uzakdoğu ülkelerinde görüyor ve şaşırıyorum.

Next Entry