Suat Tore
World of Traveller

Kültür Turizmi Tartışması Büyüyor – (24.09.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

DENİZ TÜfekçi’nin muze fiyatları uygulaması ile kültür turizminin yok olmasına yol açacağını belirten tepkilerine ve Bakanlığın verdiği yanıtı iki haftadır köşemize alıyoruz. Tüfekçi’nin konu ile ilişik bir maili daha var. Tüfekçi diyor ki;
“Daha çok kamu oyunu bilgilendirme amaçlı olduğunu düşündüğümüz yanıtınızın adresinin gerçekte seyahat acentaları olmadığını düşünüyorum.
Müze kart uygulamasının, yurttaşlarımızın genel kültürüne ciddi katkı ve yarar sağlayacağı kuşkusuzdur,takdire şayan bu çabayı gösterenleri kamu oyu kuşkusuz takdir ve şükran duygularıyla anacaktır.
Kültür turizmi ile uğraşan bir seyahat acentası sahibi olarak bizi etkileyen temel sorunu size bir kez daha aktarmakta yarar görüyorum.
2008 yılı müze ve ören yeri fiyatlarından kaynaklanan her hangi bir sorunumuzun olmadığını bildirmiş, anlayış ve katkınızdan dolayı memnuniyetimizi iletmiştik.
Kamuoyuna yansıtılmaya, başka amaçlar taşıdığı da bilinen %400 gibi gerçek dışı zam haberlerinin kaynağı seyahat acentaları değildir.
Ancak 2009 yılı 1 ocak tarihinden itibaren bizi etkilemeye başlayacağı sanılan zamlı fiyatların seyahat acentalarına getirdiği yük ekteki eski ve yeni fiyatların yayınlanıp karşılaştırıldığı listede görülmektedir. Bu listeye göre;
Patara: Yüzde 150, Alanya kalesi: Yüzde 100, Myra: Yüzde 100, St. Nikolas: Yüzde 100, Termesos: Yüzde 100, Side müzesi: Yüzde 100, Afrodisias: Yüzde 100, İstanbul Arkeoloji müzesi: Yüzde 100, Bergama müzesiyüzde 120, Bergama Akropol: Yüzde 118, Efes ören yeri: Yüzde 106, St. Jean Anıtı: Yüzde 100 toplam 12 müze ve ören yerinde fiyatlar yüzde 100-120 arasında artırılmıştır.
Dikkat edilirse, karşılaştırdığımız fiyatlar, seyahat acentalarına zamdan önce ve zamdan sonra mal olan bilet fiyatlarıdır. Seyahat acentalarının maliyet hesaplarını da ilgilendiren etkileyen rakamlar bu rakamlardır.
Bu rakamların bizi 2009 yılında etkileyeceğini özellikle size bildiriyoruz. Sorunumuzun temelinde yatan iki önemli konu şudur.
1- Zam oranı: Bu günkü fiyatlar ve kur dikkate alınırsa, genel kültür turu maliyeti içinde yüzde 15-25 arasında yer alan müze ve ören yeri giriş ücretleri,döviz bazında ortalama yüzde 73 oranında zamlanmıştır.Bu oran ortalama 10 günlük bir kültür turunda giriş yapılan temek müze ve ören yerleri dikkate alınarak hesap edilmiştir.
Bu zam,fiyatı yaklaşık 1-1,5 yıl önce ilan edilmiş turları yapılamaz hale getirmektedir. 7-12 günlük bir kültür turunda yapılan zammın paket fiyata ortalama etkisi 70-100 usd civarındadır. Bu rakamlar kişi başı kültür turu kar marjlarına yakın,hatta üzerinde olan rakamlardır,.bu durumda olan seyahat acentalarının eğer bu zamlı fiyatlar uygulanacak olursa turun gerçekleşmemesi için neredeyse dua edeceğini bilmenizde yarar vardır.
2- Zamlı tarifenin başlangıç dönemi: Paket turların fiyatları sizin de bildiğiniz gibi yurt dışındaki muhataplarımız tarafından broşürlerine basılarak ilan edilmektedir. Bu fiyatları uluslararası turizm eğilimleri ve iş anlayışı gereği değiştirme, geri alma olanağı yoktur.
Görülmektedir ki, bizim sorun olarak size ilettiğimiz bu iki konu ile ilgili sizden henüz bir yanıt gelmemiştir.
Müze ve ören yerlerine yapılacak zammın hangi güvenlik!! gerekçesi ile konu ile direk ilgili olan biz seyahat acentalarından gizlenmiştir, bunu anlayabilmiş değilim.
Kaldı ki, bu tür güvenlik !! gerekçesi öne sürülerek yapılan uygulama sonunda, kültür turizmi ile uğraşan seyahat acentalarının yaşam güvenliğini, ticari yaşamlarını yok edici, ticari faaliyetlerini sonlandırmaya itici bir karar aldığınızı da bilmeniz gerekir.
Önerim; 1 ağustos tarihi ile ilan edilip yürürlüğe konulan fiyatların yürürlüğe giriş tarihi seyahat acentaları için 30 eylül 2009 tarihine ertelenmez ise kültür turizmi yapan seyahat acentaları ve ülkemiz ciddi kayıplar ile karşılaşacaktır. Bu karar değişikliğine olanak bulunmadığı takdirde, geçen 3 yılda ortalama enflasyon oranı ve yine geçen üç yılda dövizin ytl karşısında kazandığı sanal değer dikkate alınarak yapılacak yeni hesaplama ile 2009 yılında uygulanacak fiyatları seyahat acentalarına sağlamaktır.
Son 3 yılda biriken enflasyon toplamından dövizin ytl karşısındaki kaybı çıkarıldığı takdirde bulunan rakam yeni zam oranını belirlemeye ışık tutacaktır.
Konuyu bir kez daha bu açıdan değerlendirerek gündeminize almanızı dilerim.”
Deniz Tüfekçi’nin konu ile ilgili duyarlılıgı daha surecek gibi…
[email protected]

(24.09.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta “Feryatlar Ankara’dan Duyulmuyor!” başlığıyla yayınladığımız Deniz Tüfekçi’nin mektubuna Bakanlık’dan bir yanıt aldık. Deniz Tüfekçi’nin eline ulaşmadığını düşündüğümüz diyerek başlayan Bakanlığın basın ve halkla ilişkiler müşavirliğinin yanıtını aynen köşemize alıyoruz.

Previous Entry

GEÇEN aydan bu yana Alman konsolosluğu ile uğraşıyoruz.
1980’li yılların ortalarından bu yana elbette vize alarak her yıl en az bir kez Almanya’ya gitmemize rağmen son yıllarda vize islemlerimiz kolaylaşacağına giderek zorlaşıyor.

Next Entry