Suat Tore
World of Traveller

Mutlu Yıllar (02.01.2008)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÜLKEMİZDEN uzaklarda girdiğimiz yeni yıl için sağlık, mutluluk, barış dolu bir yıl, bir dünya dilerken sevgili Refet Kayakıran’ın gönderdiği yazıyı köşemize alıyoruz.
“Adını, kıyısına kurulduğu Don Nehri’nden alan ve bir Karadeniz havzası kenti olan Rostov Danu kentinde önce 35 bin sonra 70 bin tavuk kuş gribinden öldü. Bu haber, basında küçük küçük yer aldı… Ne kameralar hücum etti, ne tek bir foto yer aldı basında.
Üstelik köylünün kümes tavuğu değil, çiftlik tavuğu. Yani, kapalı ortamda yetiştirilen, kuşlarla ilişkisi olmaması gereken organize bir ortamda…
Neden Rus basını bunu manşetlere taşımadı, tek bir foto bile yayınlamadan geçiştirdi acaba? Bu ülkedeki haber özgürlüğüyle, demokrasi ölçülerinin paralelliği mi, yoksa ülke menfaatlerinin, habercilik anlayışından daha etkin olması mı ambargoladı bu haberi?
Bizim memleketin özgür basın anlayışıyla 6 ay manşetlerden indirmeyip, dünya basınına habire pompalayarak felakete dönen 2006 yılı kuş gribi haberlerinin yanında bu Rostov faciasının sürmanşet yer alması gerekmez miydi?
Ağrı’nın bilmem ne köyündeki gariban köylünün kümesindeki tavuklardan, zavallı çocuklara bulaşan hastalık hallerini tüm dünyanın gözüne sokan habercilik anlayışı ile Rostov’daki vebalı tavuk haberini kısıtlayan anlayış arasındaki fark nedir acaba?
Bizim pek bir gelişmiş demokrasimizin ABD’yi dahi sollayan basın özgürlüğü mü?
Derken efendim, başkanlıktan inip başbakan olacak ve kısa bir süre sonra başkanı indirip tekrar başkan olarak Çarlığını ilan edecek Putin, anayasayı bir kere bile delmeden nasıl bir hak hukuk adamı olduğunu dünyaya kanıtladı!
15 dolar maliyetli bir varil petrolün 100 dolara satışıyla, tüm zamanların en büyük piyangosunu kazanan Başkan Putin, kulaklarından petro dolar fışkıran ülkeyi net bir 10 yıl daha yönetecek. 5’er yıldan 2 kez üst üste başkan seçildikten sonra çekilmiş ve tekrar gelmiş olarak, eskiyi sıfırlayarak, muhtemelen 2009’dan başlayarak iki kez daha 5’er yıldan 2019’ları bulacak. Hakkıyla, kendi eseri olan 2014 Soçi Olimpiyatları’nı açacak ve belki de bu arada bir de Yaz Olimpiyatları’nı bu sefer St. Petersburg’a kazandıracak.
2014 yılı Aralık ayında turizmgazetesi.com da Uludağ ve Palandöken’in sinek avladığı ve Türk ve Rus kayakçıların Soçi’yi doldurduğu yazacak… 2015 yaz aylarına doğru da Antalya’dan aynı boşluk çığlıkları yükselecek.
Beton üstüne beton, yatak üstüne yatak, yemek üstüne yemekle obezleşen Antalya turizmi, hiçbir yenilik katılmadan, birbirinin taklidi yeni otel ekleriyle 2008’e girerken, 2014’ü hiç düşünmeyecek bile…
Otelin kuaförünün sakal traşı boyunca başından sonuna açık bıraktığı musluktan akan sulara; “yazık değil mi?” sorusuna boş boş baktığı gibi, boş boş konuşarak, bakışarak mı geçireceğiz 2008’i de acaba?
2007 yılını dolu dolu şehit kanlarıyla geçirerek İstiklal Marşımızın ünlü “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda…” satırını hâlâ yaşayan bu topraklarda, 2008’in şehitsiz, felaketsiz, huzur ve barış içinde geçmesi dualarımızla, geleceğin akılla planlanabildiği yıllar dileriz.”
e-mail:[email protected]

(02.01.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

SEYAHATLERİMİZ sırasında köşemizi konuklarımızın maillerine bırakıyoruz. Bu hafta Deniz Tüfekçi’nin TÜRSAB Genel Kurulu üzerine yazdıklarını aktaracağız.

Previous Entry

DENİZ Tüfekçi’nin TÜRSAB Genel Kurulu üzerine gönderdiği maili bu hafta da sürdürüyoruz.

Next Entry