Suat Tore
World of Traveller

Ondan Bundan! – (26.03.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

UZUN seyahatler sonrası biriken izlenimleri özetle geçerek turizm gündemimize gelelim.
ATF-Bangkok (Asya Turizm Forumu)
Her yıl ocak ayı ortasında düzenlenen Asya’nin en büyük turizm etkinliği.
Asya ülkelerinin başbakanları, parlementerleri ve turizm bakanlarının da katıldığı forum, konferens ve resmi toplantıları ile aynı zamanda bu ülkelerin en önem verdikleri etkinlik. Asya ülkeleri birinci elden anlaşmalara imza atarak turizmdeki işbirliklerini ATF ile resmileştiriyorlar. Her yıl farklı bir Asya ülkesinde gerçekleşen ATF’in bu yılki ev sahibi Tayland’ın Bangkok şehri oldu.
Tüm dünyadan buyer’ların katıldığı ATF’e ülkemizden yalnızca OTI grubu katılmıştı.
Ağırlıklı olarak Asya ülkelerinin incoming turizmcileri ile yer aldıkları ATF’in fuar bölümüne bu ülkelerden her yıl outgoingci tur operatörlerinin de katılması nedeniyle önemi daha da artıyor.
UNWTO’nun dikkat çektiği geleceğin turizm ülkeleri Hindistan, Çin, Tayland başta olmak üzere diıer Asya ülkelerini bakalım biz ne zaman önemseyecegiz!
EMITT-İstanbul
Ekin grubu bu yil 12’ncisini düzenlediği EMITT ile İstanbul’da, 55 ülkeden turizmcileri buluşturarak ve rekor katılımcıyla Doğu Akdeniz’in en büyük turizm fuarını organize etti.
80’li yılların sonlarında Voyager adlı turizm etkinliği ile ülkemizde bir ilki gerçekleştiren ve ilk Voyager’dan bugüne kadar desteğimizi sürdürdüğümüz Ekin grubundaki dostlarımıza hızlı büyümenin sıkıntıları da beraberinde getirdiğini hatırlatıyoruz.
Başta fuar alanının fiziksel yetersizliği olmak üzere her yıl artan organizasyon bozuklukları, EMITT’in büyüklükte Avrupa’nın ilk 5 fuarı hedefi yerine katılımcıları kaçırtmayacak düzenlemelere öncelik vermelerini gerektiriyor.
BIT-Milano
Akdeniz çanağındaki bir diğer önemli pazarımız olan İtalya’da gerçekleşen en etkin turizm fuarından Türk turizmciler mutlu ayrıldılar. Şehir merkezine ulaşımın kolaylıkla sağlandığı yeni modern fuar alanında Türkiye Turizm Bakanlığı’nın güzel dekorlu standında iyi bir tanıtım da yapti. Bu yıl İtalyan pazarındaki büyümeyi sürdürerek geçen yıla oranla yüzde 10 üzerinde bir artış turizmcilerin ortak beklentisini oluşturdu.
ITB-Berlin
Aynı orandaki bir diğer artış beklentisi de en büyük pazarımız olan Almanya’da gerçekleşen ve 20 yılı aşkın bir süredir takip ettigimiz ITB-Berlin’den sonra geldi. Ülkemiz bu yıl 3.2 no’lu salonunun neredeyse tamamına yayılarak ve tanıımın uzmanı Erol Özüdoğru’nun profesyonelliği ile bütünleşerek mükemmel bir şekilde ITB de yer aldı. Bu yıl yine Schiller tiyatrosunda teması ile çağdaş Türkiye’den renkler sunan performans geçen yılki davetin gölgesinde kaldı.
Bu yazımızı yazdığımız sıralarda sona eren Moskova ve bugün başlayacak Kiev fuarlarının ardından 2008 yılını daha net görebileceğiz.
e-mail:[email protected]

(26.03.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ULUSAL Turizm Konseyi’nin oluşturulması, konsey içinde etkin bir konuma kavuşabilmemiz, karar noktasında olabilmemiz ancak bu şekilde sağlanabilir. 2023 turizm stratejisi ile ilgili ortaya çıkan yapıt(!) seyahat acenteciliği meleğini ortadan kaldırmak üzere hazırlanmış bir yapıt niteliğindedir.

Previous Entry

GEÇEN hafta yazdığımız gibi mart ayının son önemli fuarları ile 2008’i artık daha iyi görebiliyoruz.
ITB-Berlin, Tur-Goteburg, MAP-Paris, MITT-Moscow ve son olarak UITT-Kiev turizm fuarları sonrasında elde edilen veriler bu yaz Turkiye’de boş yatak bulmanın çok zor olacağını gösteriyor…

Next Entry