Suat Tore
World of Traveller

Pow Wow Fam (30.05.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

Turizm fuarlarının sona ermekte olduğu bu aylarda biz de destinasyon tanıtımı ağırlıkta olan yazılarımızı köşemize alıyoruz.

POW Wow’un yoğun iş günlerinden sonra yabancı delegeler ve medya mensupları Kaliforniya eyaleti içinde organize edilmiş çeşitli fam triplere katıldılar.
Bizim seçtiğimiz “California’s Wild West” turu Anaheim Orange County havaalanından Southwest Havayolları ile 1 saat 20 dakika sonra ulaştığımız Sacramento’da başladı.
Eski Sacramento şehir turu, tarihi tren istasyonu ve müzesinin gezilmesinin ardından Kaliforniya Eyaleti’nin başkenti olan Sacramento parlamento binası olan “Capitol’’ı ziyaret edildi. Eyalet Valisi Arnold Swarchzenegger’in bir toplantı sonrası görülmesi tura katılan bizler için ayrı bir şans oldu.
Sacramento’dan sonra uzun bir kara yolculuğu olacağı söylenen Redding şehrine doğru yola çıktık. Yol üzerinde sempatik Chico şehri ve adını ünlü Sierra Nevada dağlarından alan Sierra Nevada bira fabrikasının gezilmesi ilginç ayrı duraklar oldu. Biranın hangi evrelerden geçerek yapıldığı öğrenildi ve ABD’de bir klasik olan son ayrılış noktasındaki dükkândan fabrikaya özgü eşyalardan oluşan alışveriş yapıldı. Bu bira fabrikası girişinde tesise ait aynı adı taşıyan ve şehrin bu en ünlü lokantasında çeşitli biralardan örnekler tadıldı. Sonrasında Stout adlı alkol derecesi 6 olan altın madalya ödülü kazanmış siyah bira da karar kılınarak güzel bir aksam yemeği yenildi.
Gece yarısına doğru varılan Redding şehrinde grup çeşitli otellere bölünerek yerleştirildi.
Bizim kaldığımız Red Lion Oteli 1830 Hilltop Drive adresinde ve Tel: + 1 530 221 87 00 – www.redlion.com adresinde sevimli, bir tipik Amerikan oteliydi.
Ertesi sabah erkenden başlayan yoğun tur günümüzde önce “Turtle Bay Exploration Park & Island McConnell Arboretum’’ adlı bilimsel araştırma ve eğitim merkezi gezilerek denizaltı ve tabiat zenginlikleri müzesi şeklinde tasarlanmış ve öğrencilerin eğitim gezileri için tasarlanmış merkezi gezdik. Burada Titanik yolcu gemisinden çıkarılan eserler de ayrı bir bölümde sergilenmiş.
Merkezin hemen yanındaki Paul Bunyan Orman kampı içindeki ağaç ve çevrebilim bölümü ile gezdiğimiz ilginç yerlerden biri oldu.
Öğle yemeği ve bir başka ilginç yerde yenildi. “Wild Horse Sanctuary” Vahşi atların yerleştirildiği ve eğitildiği bir çiftlikte yemeğin ardında grubun cesaretli olanları vahşi atlara bindi, bizler de arazi araçları ile çok büyük çiftlikte “Cowboy’’ hayatını birkaç saat de olsun yaşadık.
Akşam yemeği öncesi şehrin Asphalt Cowboys ve Redding Rodeo Birliği’nin kulübünde rodeo gösterileri izlendi ve ardından kovboy şiirleri ve müzikleri ile eğlenilerek kulüp restoranında “Cowboy BBQ”- süne katıldık.
Yemek sonrası Atina Olimpiyat stadının da mimarı olan İspanyol Santiago Calatrava’-nın yaptığı görkemli “The Sundial’’ köprüsünü gezdikten sonra Redding’deki son gecemiz için otelimize döndük.
Ertesi gün Redding’den son durağımız San Fransisko için ayrıldık. Yolda ülkenin en büyük şekerleme fabrikası olan “Jelly Belly”de yine Amerikan’vari bir fabrika tanıma turu yaptık, ve elbette son durak olarak da satış mağazasından alışveriş.
Fabrikanın restoranında yenilen yemek sonrası San Fransisko şehrine ulaştık.
Otelimizde odaların akşam üzerine kadar hazırlanamamış olmasından dolayı üzerimizi dahi değiştiremeden kuzey Kaliforniya turlarını seçen diğer Pow Wow grupları ile buluşarak ünlü Alkatraz Adası’na gemi yolculuğu yaptık.
Uzun yıllar askeri ve sivil hapishanesi ile ünlü olan adada tüm bölümleri gezerek bilgilendik ve San Fransisko şehrinin güzelliğini gün batımı adadan doğru seyrettik.
Dönüşümüzde bu kez limadan Hornblower Cruises & Events, adlı şirketin organize ettiği başka bir gemiye bindik ve San Fransisko körfezinde yol alarak son gecenin yemekli eğlencesine katıldık.
Pow Wow turumuz için ilave notlarda filmlere konu olmuş tepelerle dolu caddelerinde şehir ile özdeşleşmiş tramvaylara binmek, ünlü Golden Gate köprüsünün altından ve üstünden Helikopter ile geçmek (San Francisco Helicopters Tel:+1 650 635 45 00-www.sfhelicopters.com ), ünlü Fisherman’s Warf’da dolaşmak ve Pier 39’da eğlenmek için ve gemi turu ile birkez de gündüz güzel körfezi dolaşmak… ilave edilecek notlarımız arasında.

e-mail:[email protected]

(30.05.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu hafta UITT fuarı nedeniyle bulunduğumuz Kiev’i turistik yönleri ile tanıtımını tamamlıyoruz.
Ancak dünyanın belki de tek müzesi de burada. Mutlaka görün.

Previous Entry

2007 pazarlamasında son turizm fuarları haziran ayı içersinde gerçeklesecek.
Eylül ayında tekrar başlayacak turizm etkinlikleri ile 2008 yılı pazarlama çalışmaları da yeniden start alacak.

Next Entry