Suat Tore
World of Traveller

Ruslar Almanları Kaçırdı mı? (29.08.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta Almanların Türkiye’deki tatillerinde Doğu Avrupalı turistleri aynı tesislerde istememelerini, bunun ırkçılığa kadar uzanabileceğini, turizmde ırkçılığın yeri olmadığını yazmıştık. Refet Kayakıran da konu ile ilgili yazısını bize gönderince aynı konuyu devam ettiriyoruz.
“Almanlar, II. Dünya Savaşı hezimetinden dolayı Ruslara duydukları öfkeyle Antalya’dan yavaş çekilmekte imişler… Hatta kızgınlıklarından Rusya’yı içeriden fethetmek için Rusya dış ticaretinde ve yabancı sermaye girişinde 1 numara olmuşlar… Başkan Putin bile onları sakinleştirmek için eski Şansölye Şröder’i Avrupa Gaz İlişkilerinin Baş Danışmanlığı’na getirmiş, üstüne de yıllık 1 milyon avro ödüyormuş koca eski sosyal demokrat lidere. Yeter ki Almanlar Rusları sevsin diye…
Aslında Fransızlar da hâlâ Napolyon hezimetinden dolayı Ruslara için için kızıp bu yüzden Türkiye’ye az turist yolluyorlarmış… Yeter ki Rus görmesinlermiş… Ama, her nedense, tüm Rus milyarderlerinin kışın kayak yaptıkları Fransız Alplerinde kırmızı halılar sermekte imişler altlarına ve Fransız Rivyerası’nda da bir numaralı villa alıcıları Ruslarmış.
Gerçi şimdilerde Ruslar Antalya’da 340 milyon dolara rekor fiyatlı otel alımı yaparak, Antalya’nın değerini altın yaldızla kaplayınca, Alman operatörlerin 3 kuruşa kapatmak istedikleri oteller kasılarak zirve fiyattan kontrat yapmakta imişler! Biz Rusun turistinden şikâyetçiydik, bir de şimdi patron oldular deyip de iyice kızarsa Almanlar ne yaparız biz? Yoksa aslında kendi vermedikleri değeri veren Ruslara, bu yüzden kızmış olmasınlar?
Diğer yandan TUI, Rusya’da 5 yıl kapı kapı gezip kendi açamayıp sonunda bir Türk firması olan Mostravel’ı satın almıştı ama vardır mutlaka bir bildikleri! Yani, vatandaşlarının birlikte tatil yapmak istemedikleri insanların ülkesine gidip de milyon avrolara niye bir şirket satın alsın ki Alman devletinin bir parçası olan TUI? Üstelik bu aldıkları şirket, Türkiye’nin yanı sıra yoğunlukla Mısır’daki TUI Grubu İber Otelleri’ni satıyormuş… Almanlar, Türkiye’deki Rus turistleri sevmiyormuş ama Mısır’da aynı otelde kaldıkları Rusları seviyorlarmış! Oraya efendi Ruslar gitmekte imiş ve ayrıca güzel Rus kadını gitmiyormuş Mısır’a ve Alman kadınlar kıskançlıklan çatlamıyorlarmış Mısır’da.
Gerçi Rus-Doğu Almanya’sından katılan yeni Alman turist kitlesinin Rus alerjisini anlamak bir parça mümkün ama güzelim Rus turistimizin bu konuda en ufak bir suçu yok. İki kitlenin de kaderleri aynıydı 90’lara kadar. Yani kader birliği vardır aralarında, bir votka sofrasında sabahlara kadar hüngür hüngür birbirlerine anlatacak… Birbirini en iyi anlayacak ve anlaşacak iki ayrı ülkenin aynı türde insanlarıdır onlar. Bir Batı Alman anlayamaz Doğu Almanı ama bir Rus anlar…
Ekonomik ve ticari menfaatlerdir, yapay düşmanlıklar yaratıp buradan fayda çıkartan… Türkiye, bunu maalesef en çok çeken ülkelerin başında gelir, her türlü yapay düşmanlıkların habire pompalandığı… Bizim hepimizin damarlarına işlemiştir, kimin hangi menfaatten dolayı bize düşmanlık aşılayacağı. Eğer halklar birbirine düşman olsa, girişteki Alman-Rus gerçeğinin yanı sıra, Rusya’da tek bir Türk iş yapamazdı. Katerina’dan girip Sarıkamış’tan çıkan 200 yıllık savaş dolu Türk-Rus tarihimizle…
Türkiye’ye ve Antalya’ya hiç kimse düşmanlık aşılayamaz. Yemez bunu turizm sektörü…
Rus turizminin Antalya’daki gelişimiyle, takır takır verilen garantiler, yükseltilen çıtalardır Alman operatörleri çatlatan… Ortaya öyle boş laflar atıp, düşük fiyattan otel kapatma dönemi bitmiştir. Yani bu yıl kuş gribi olmadı, bari yerine Nazizm koyalım diyeni odunla kovarlar artık bu köyde.
Kasımda çıkan kataloğundan 1 Mart’a kadar takır takır satacaksın sevgili Alman operatörüm… Yüzde 60’ını marta kadar satmazsan, senin boşluğunu dolduracak turisti bulmuştur Türkiye. Sen erken satacaksın, Rus da geç alacak. Bir gün ve çok yakında o da erken satacak ve sen o zaman kasımda değil haziranda başlayacaksın satmaya. Haaa, bu otel çok mu Rus dolu… Git öbür kapıya. Veya bastır parayı kapat, kendine klüp yap, İtalyan, Fransız gibi… Kendi kendine eğlen! Aman dikkat et, karşı otelin kapısına da ‘Naziler giremez’ tabelası asmasınlar.’’
Refet’in de Almanlara önerisi böyle.

e-mail:[email protected]

(29.08.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İSTANBUL’da gecen haftasonu Alman FVW dergisi ile Türkiye Otelciler Birliği (TUROFED) ve İstanbul Otelciler Birliği’nin (TUROB) müştereken organize ettikleri bir workshop yapıldı.

Previous Entry

TURİZM Bakanlığına atanan Sayın Ertuğrul Günay’ı kutluyor ve başarılar diliyoruz.
27 Haziran tarihindeki yazımızda sektörün yeni parlementodan beklentilerini konu etmiştik.

Next Entry