Suat Tore
World of Traveller

Rusya Belirsiz! – (25.03.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BERLİN’den mutlu dönen turizmcilerimiz ikinci büyük pazarımız Rusya’dan pek iç açıcı haberler yollamıyor. Son birkaç yıldır Moskova’da ardı ardına iki turizm fuarı yapılıyor.
İlki geçen hafta gerçekleşen MITT fuarının hemen ardından, bizim bu satırları yazdığımız sırada Intourmarket adlı ikinci büyük Moskova fuarı da başladı ve bu yazımızın yayınlanacağı çarşamba günü akşamı da sona erecek.
Önümüzdeki hafta tamamlanmış olacak, hem bu iki Rusya fuarını ve hem de Kiev fuarını daha belirgin ve geniş olarak değerlendirerek Almanya’dan sonra en çok ümit bağladığımız Rusya ve BDT ülkelerinin 2009 trendini anlamış olacağız.
Ancak Rusya’dan gelen ilk haberler şöyle; Rusya devlet turizm ajansı Rosturizm’e göre 2009 da Rusya’dan yurtdışına çıkış yapacakların sayısı 2008’e göre yüzde 25 kadar gerileyecek.
Ancak bu gerilemeden daha çok Shengen ülkeleri etkilenecek. Rus tur operatörlerine göre 2009 da talep yine en çok Türkiye’ye olacak. Mısır, Hırvatistan ve Bulgaristan da Rusların gitmek istedikleri diğer ülkeler arasında. Türkiye ekonomik, mesafe bakımından yakın ve vize zorluğu olmaması nedeniyle yine tercih nedeni olacak. Geçtiğimiz yıl Rusya’dan 2.879.000 turist konuk etmiştik. Umutlar bu yıl da aynı rakamı yakalamak ama bu biraz zor görülüyor. Rusların bu yıl iç turizme daha fazla önem verecekleri belirtiliyor..
Rusya’da bizim de katıldığımız 1994 yılında gerçekleşen ilk turizm fuarından bu yana tanıdığımız, bu pazarı çok iyi bilen turizmcimiz Orhan Sancar gönderdiği mailde de benzer bilgiler aktarıyor.
Sancar “Fuardan önce Rusya’da olumlu bir hava oluşmuş ve erken rezervasyonlar ile otellerin katkılarıyla oluşan uygun paketlere tepkiler hiç fena değildi’’ diyor ve ekliyor:
“Bu hava, fuarın hemen öncesinde Rusya maliye bakanlığının, krizin sona erme takviminin daha uzun zaman alacağını açıklaması ile durgun bir duruma dönüştü. Satışlar ile ilgili ilk verileri aldık, erken rezervasyon ve diğer katkılar ile cazip hale gelen paket turlarda en çok satılan oteller uygun fiyatlı 4 ve 5 yıldızlı oteller oldu. Göruünen o ki bu sezon trend ekonomik 5 yıldızlı otellerin yılı olacak, 5 yıldızlı delux otelleri gerçekten zor bir yıl bekliyor, kaliteden ödün vermeden fiyat düşürmek çok zor görünüyor, fiyatların düşürülmesi ise uzun dönemde zarar getirecek.
THY’nin Rusya pazarı ile ilgili charter politikası önceki yıla göre daha pasif durumda, ücret ve slotlar hiç uygun değil ve birçok şehir için THY ile charter anlaşmaları henüz imzalanmamış durumda ve belirsizlik var, bu konunun acilen çözülmesi, piyasadaki global kriz ve yakıt fiyatları dikkate alınarak şartlar iyileştirilmelidir’’ uyarısını yapan Sancar, “Son 15 yılda bu fuarda bazı yıllar çok daha kötümser tablolar olmasına rağmen her zaman istikrarlı ve beraber hareket ederek sezonu en iyi şekilde tamamladık, umarım bu sezonu da kazasız ve belasız atlatırız’!! diye yazısını tamamlıyor.
Geçen yılın sonlarından itibaren yazdığımız gibi turizmde krizden en az etkilenecek ülkelerden biri biz olabiliriz. Bu Rus pazarı için de geçerli. Ucuz ve yakın destinasyon olmamız ve vize kolaylıkları Rus pazarı için en önemli etkenler. Ayrıca Rus pazarına, deyim yerindeyse, yön verenler de Intouristten sonra Türk tur operatorleridir. Rusları Türkiye dışında Mısır, Tunus gibi sıcak ülkelere de tatile gönderenler bizim Rusya’daki tur operatörlerimizdir. Tur operatorlerimiz, Rublenin değer kaybetmesiyle pahalılaşan dövize karşı, düşen petrol fiyatlarıyla ulaşım giderlerini iyi formüle edebilirlerse hem kendileri hem de ülkemiz bu yıl da bu pazardan beklediklerini alacaktır diye iyimser düşünüyoruz.
Bu yıl Eurovizyon şarkı yarışmasında ülkemizi temsil edecek Hadise de Moskaova’daki fuarda konserler vermiş. Öyleyse yazımızı bir espri ile bitirelim:
ITB-Berlin’de Bakan yoktu hadise oldu, MITT-Moskova’da Bakan da vardı, Hadise de!
[email protected]

(25.03.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

YILLAR önce bir turizm bakanımız Londra WTM’in o zamanki fuar alanı olan Olympia salonlarında turizmcilere “Turizmin sorunlarını siz benim müsteşarım ve bürokratlarım ile görüşecek ve çözümler geliştireceksiniz.

Previous Entry

GEÇEN yazılarımızda Mart ayı sonunda 2009 yılının turizmini daha iyi görebileceğiz demiştik.. Mart ayı bitti ve artık onumuzu biraz daha net görebiliyoruz. Mart ayında ülkemizin en önemli iki pazarı olan Almanya ve BDT ülkelerinde gerçekleşen turizm fuarlari geçen yıllardaki kadar net olmasa da bu yıl için de yine bize önemli ipuçları veriyor.

Next Entry