Suat Tore
World of Traveller

Rusya ve Ukrayna Belirsiz ama Umutsuz Değil! – (01.04.2009)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN yazılarımızda Mart ayı sonunda 2009 yılının turizmini daha iyi görebileceğiz demiştik.. Mart ayı bitti ve artık onumuzu biraz daha net görebiliyoruz. Mart ayında ülkemizin en önemli iki pazarı olan Almanya ve BDT ülkelerinde gerçekleşen turizm fuarlari geçen yıllardaki kadar net olmasa da bu yıl için de yine bize önemli ipuçları veriyor.
Tüm Avrupa’yı saran ekonomik kriz insanların seyahat tercihlerini çok yakından etkileyecek.
Seyahati çok seven, birçok ihtiyacını erteleme pahasiına seyahatten vazgeçmeyecek insanların oluşturduğu Almanya’da bile yakın yerler, ekonomik destinasyonlar ön plana çıkacak. Cebindeki Euro’su ile daha ekonomik seyahatleri tercih edecek Almanlar ülkemizin bu yıl da ilk pazarını oluşturacak. Nitekim ITB’den sonra Almanya’dan gelen haberler olumlu bir şekilde devam ediyor. Almanya’nın en önemli turizm dergisi FVW bir araştırma şirketi işbirliği ile yaptığı destinasyon değerlendirmesinde Türkiye’nin rakipleri karşısında talep artışının devam ettiğini belirtiyor.
İkinci büyük pazarımız olan Rusya ve BDT ülkelerinde durum biraz daha farklı. Bu pazarlarda belirsizlikler gözleniyor. Moskova fuarlarını geçen hafta yazmıştık. Pazar günü sona eren ve Kiev fuarlarında da turizmcilerimiz aynı belirsizlik havasının hakim olduğunu söylemelerine rağmen umulu olduklarını da dile getiriyorlar.
Rusya’dan hemen sonra Kiev fuarlarına geçen dostumuz Orhan Sancar Global krizin, artık Ukrayna’ya da hakim olduğunu ve insanların kriz ile yaşama sürecine alışmaya çalıştıklarını söylüyor. İşte Sancar’ın Kiev izlenimleri de şöyle:
“UITT 2009 Kiev fuar organizasyonu, önceki yıllara göre daha küçük bir alana yayılmış, ziyaretçi sayısı bir hayli düşmüştü. Bunun nedeni, sayıları binlere varan satış acentelerinin krize dayanamayıp, ofislerini kapatmalarıydı. Tüketici ise seyahat harcamaları için çok temkinli davranıyordu.
Tez Tur ve Turtess’in son yıllarda bu fuara katılmayıp, kendi organizasyonlarıyla profesyonel turizmcilere ulaşma stratejisi, fuara görünüm anlamında bir olumsuzluk vermişti. Yine de fuar alanının yarısından fazlasını TC Turizm Bakanlığı ve diğer Türk kökenli tur operatorlerinin görkemli standları kaplıyordu. Bakanlığın standındaki folklor gösterileri fuara renk katıyordu. Türk tur operatorleri, piyasayı canlandırmak ve ortalıktaki kriz havasından kurtulmak için peş peşe eğlenceli geceler düzenlediler. Antalya otellerinin sponsorluğuyla düzenlenen geceler bir hayli renkli geçti.
Ukrayna’da görünen pazarın her yıl yüzde 30 civarında artan trendinin bu yıl, durağan olacağı ve önceki yıl sayılarının hedef seçildigi şeklindeydi. Charter fiyatlarının önceki yıla göre çok makul düzeylere inmesi büyük bir avantaj olarak görülebilir. Aynı şekilde piyasaya low cost (dusuk maliyetli) uçak şirketlerinin girmesi de rekabeti artırıcı bir etken olacak ve tüketicinin düşük maliyetli paket turlara ilgi göstermesine neden olacaktır. Bilindiği üzere bu yıl, Macar kokenli low cost konseptli VIZZ AIR sirketi Ukrayna`da faaliyet göstermeye başladı.
2009 yılı, orta ve küçük ölçekli tur operatörleri için risk anlamında çok zor geçmesi bekleniyor ve görünen o ki bu tip tur operatorleri ya kapılarını kapatacak ya da büyük tur operatorlerinin alt acentesi olarak çalışmaya devam edecek.
Oteller fiyat revizyonlarını bir an önce yapmalı ve kararlarını gecikmeden vermeliler. Çünkü rakip ülkeler Mısır, Yunanistan ve İspanya müthiş bir rekabet için çok üst düzey hazırlıklar yapıyor. Şu anda arz,talep dengesi Ukrayna için makul görünüyor ve umarım bu böyle devam eder’’ diyerek iyimser bir tablo ciziyor.
Mayıs ayı başında Rusyada iki yakın tarihli tatilin birleşmesi ile 10 günlük uzun bir tatil var. Bu tatil için Ruslarin yapacakları rezervasyonlar ile turizmcilerimizin yüzlerinin gülmeye başlayacağı ve bu doğu Avrupa pazarlarından da 2009 için beklentilerimizin yüksek olacağına inanıyoruz.
[email protected]

(01.04.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BERLİN’den mutlu dönen turizmcilerimiz ikinci büyük pazarımız Rusya’dan pek iç açıcı haberler yollamıyor. Son birkaç yıldır Moskova’da ardı ardına iki turizm fuarı yapılıyor.

Previous Entry

BU hafta Asya kıtasında gerçekleşen çok önemli bir turizm etkinligi olan -Asya Turizm Forumu -ATF den sonra yaptığımız gezilerde gördüklerimizi konu edeceğiz.

Next Entry