Suat Tore
World of Traveller

Şimdi Hasat Zamanı (09.05.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

HER yıl tekrarlanan fuar trafiği mayıs ayı itibarıyla tamamlandı gibi. Bizler de bu fuarları takip etmekten çok köşemizi gelen maillere, bize ulaşan mektuplara bıraktık.

Son olarak yazdığımız Moskova ve Kiev fuarlarından sonra bu kez kendi konularının 1 numaralı fuarlarını yazacağız.

Nisan ayı ortasında Frankfurt’ta gerçekleşen IMEX fuarı incentive turizmde en önemli fuar olduğunu 5. yılında tüm profesyonellere kanıtladı.

Bunda hiç kuşkusuz fuarın kurucusu Ray Bloom’un büyük etkisi var. Dostumuz Ray, IMEX öncesi de EIBTM-Cenevre Fuarı ile bunu kanıtlamıştı. Öyleki EIBTM, Ray’den sonra Cenevre’de tutunamamış ve Barcelona’ya taşınmıştı.

Toplam 3 gün süren IMEX’in Frankfurt havaalanına indiğinizden itibaren ne kadar profesyonelce hazırlanmış olduğunu görüyorsunuz.. Her şey bir makine düzeni ile işliyor. Ulaşımdan randevu düzenine, seminer ve konferanslardan fuarın şıklığına kadar.

3.500 Hosted Buyer

Böyle bir rakamı ancak Ray sağlayabilirdi. Düşünün, dünyanın her tarafından 3.500 insanı uçakla Frankfurt’a getirerek 3 gün boyunca konaklama ve yeme içme masraflarını sağlayarak ağırlamak her organizasyonun üstünde kalkabileceği bir iş değil.

Kısaca IMEX kendi konusunda zirvede bir fuar.

Türkiye de Turizm Bakanlığı ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun müşterek standlarıyla IMEX’te yer aldı. Bu yıl daha fazla katılımcı ve daha profesyonel pazarlama çalışmaları ile IMEX’te yer alan turizmcilerimiz gerek profesyonel randevu çokluğu ve gerekse tanıtım davetlerinde başarılıydılar.

Bu yıl Anaheim Kaliforniya da gerçekleşen Pow Wow da “incoming’’ turizm fuarlarında tartışmasız en profesyonel ve etkin bir fuar.

ABD’ye turist gönderen tüm dünyadan 1200 tur operatorü, ABD’nin tüm eyaletlerinden gelen 3.200 satıcı ve 300’ü yabancı 400 medya ordusu 3 gün boyunca karınca misali koşuşturdular.

Gerçektende katılımcıların iş saatlerinde kahve içmeye vakitleri yok. Randevular hem turizmciler ve hem de medya için arka arkaya. 20 dakikaya ayarlanmış randevu trafiğinde aralar ancak 5 dakika ve o sürede inanılmaz büyük fuar salonunda ancak hızlı adımlar ile bir diğer randevuya yetişme şansınız var. Medyanın işi daha da zor çünkü bu randevuların yanı sıra 1 tam gün ayrı bir salonda toplanarak önce siz ABDli PR’cilerin, sonra da onlar sizin masalarınıza gelerek görüşmeler yapıyorsunuz. Ayrıca özel röportajlar için de zaman ayırmanız gerekiyor. Sonuçta medyanın daha yoğun olarak çalıştığını görüyorsunuz.

3 günlük bu yoğun trafik akşamları “Show Business’’ın tek ülkesinde inanılmaz davetler ve gösteriler ile sürüyor. Ancak sakın yanılınmasın, akşamları saat 7’de başlayan bu davetler 3 gün boyunca en geç saat 10.30’da sona eriyor ki ertesi gün çalışmalar aksamasın.

Bu yıl Pow Wow’ da Atlantis Travel’ı temsilen Naz Külhancı da Türkiye adına bizler ile birlikte yer aldı.

Her Pow Wow ardından o eyalette gerçekleşen çeşitli tanıtım turları düzenlenir. Bu yıl da biz bir tanesini seçtik. Gördüklerimizi sizler ile paylaşacağız.

2007 pazarlama çalışmalarının en önemli ayağı olan fuarlar neredeyse tamamlandı. Biz de artık fuar sırasında bulunduğumuz kentleri ve gördüklerimizi sizlere aktaracağız. Sanırız yavaş yavaş tatil sezonu başlarken bu tip yazılar daha uygun olacaktır.

Haftaya bu tip gezi yazılarına başlayacağız.

e-mail:[email protected]

(09.05.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ŞU internet büyük keşif. Biz dünyanın bir ucundayız ama bir o kadar da yakınız. Bu hafta hep yollarda olduğumuzdan da konuk yazarımız yine Refet Kayakıran.

Previous Entry

Bu hafta UITT Fuarı nedeniyle bulunduğumuz Kiev’i turistik yönleri ile tanıtmaya başlıyoruz.

Next Entry