Suat Tore
World of Traveller

Şirin Bir Baltık Ülkesi, Letonya-1- (05.11.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

TÜM dünya gibi ülkemizde de ekonomik kriz başladı. 2009 tüm sektörlerde çok zorlu geçecek. Tabii öncelikle seyahat masraflarını kısacak hatta böyle bir masrafı bütçelerinden tamamen kaldıracak insanların da çokluğu turizmde de işleri zorlaştıracak.. Turizmciler daha fazla çaba gösterecekler. Turizm pazarlamasının yoğunlaştığı şu günlerde biz de dünya pazarlarını izlemeye çalışacağız. Bu izlenimlerimizi önümüzdeki haftalarda aktaracağız.
Bu hafta size bir fam trip yazısı aktaracağız.
Eylül ayının sonunda airBaltic’in organizasyonu ile Kuzey Avrupa’nın şirin ülkesi Letonya’ya (Latvia) 4 günlük bir gezi yaptık.
Başkent Riga ve Letonya’nın 3. büyük kenti olan Liepaja şehri programda yer aldı.
Giderken 2.50 dakika ve dönüşte 2.30 dakika süren İstanbul-Riga yolculuğu airBaltic’in 737-300/500’leri ile gerçekleşiyor. Geniş aralıklı rahat deri koltuklarda yaptığımız Business Class yolculukta servis ve ikram çeşitleri ortalama 2.5 saatlik bir yolculuk için gayet iyi idi.
Riga-Liepaja arasında Fokker’lar ile yapılan 50 dakikalık uçuş da uçak içi sevisleri ile bizlerden olumlu not aldı.
Toplam 2.3 milyon nüfuslu Letonya’nın yalnızca 731.000 kişinin yaşadığı başkenti Riga havaalanı küçük ama ülkenin ve şehrin nüfusuna oranla modern ve kapasite olarak yeterli. 2004’ten bu yana AB üyesi olan ülkenin başkenti Riga havaalanında iki ayrı Business Class Lounge’ı var. Üye ülke uçuşlarında kullanılan Lounge daha geniş ve servisleri daha fazla.
Başkent Riga havaalanına arabayla 15 dakika uzaklıkta nehir ve kanalları ile çok güzel bir şehir. Sonbahara rağmen rengarenk çiçekler ile dolu, halkın soluklandığı, güneşlenip ve dinlendiği yemyeşil parklar Riga’ya sempatimizi artırdı. Küçük nehir ve su kanalları, uzerindeki şirin köprüler, heykeller huzurlu insanları da barındırmış. Küçük köprülerdeki korkuluklara takılan yeni evli yada sevgili çiftlerin adları yazılı kilitler de şehrin vazgeçilmez bir adeti olmuş. Kadın nüfusun erkeklerden daha fazla olduğu ülkede kadınlar parklar içindeki 7 ayrı köprüye 7 ayrı kilit takarak sevdiklerinden ayrılmayacaklarına inanır olmuşlar.
Riga iki ayrı bölümden oluşuyor. Eski şehir ve yani şehir. Eski şehir kiliseleri, tarihi binaları ve bu binalara yerleşmiş otel, mağazaları, bar, cafe ve restoranları ile şehrin turistik bölgesini oluşturyor. Burada Cat House, Katedral, Dominik Manastırı, St. Peter Kilisesi, Riga Kalesi.. gibi çok sayıda tarihi yapıyı yürüyerek gezebiliyorsunuz.
Yeni şehrin hemen başlangıcındaki Hürriyet heykeli şehrin adeta sembolu. Yeni şehir de de yakın tarihten binaların yanı sıra çok sayıda “Art Nouveau” mimari yapılar da turistlerin gözdesi.
Eskiden liman hangarı olan binalar günümüzde gıdadan giysiye her türlü malın satıldığı kapalı pazaryeri olarak hizmet verirken turistlerin de ilgisini çekiyor.
Letonya’ya haftaya da devam edeceğiz.

e-mail:[email protected]

(05.11.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

İSTANBULUMUZA toz kondurmayız. Bu köşede çok yazdık.Bizim için Dünya’nın en güzel şehri.
Ama elimizdeki değerlerin önemini hiç anlamadığımız için Istanbulumuzu da hiç koruyamıyoruz.

Previous Entry

EKONOMİK kriz tüm sektörler ile birlikte Turizmi de derinden etkiliyor.
İngiltere’de tur operatörleri bir bir kapanırken Almanya’da seyahate düşkün Almanların kredi kart boçlularının sayısının 1.5 milyon kişiye ulaşması ve diğer pazarlardan da her geçen gün gelen haberlerin tatsızlığı ülkeleri turizme karşı kriz stratejileri almaya zorluyor.

Next Entry