Suat Tore
World of Traveller

Şirin Bir Baltık Ülkesi, Letonya -2- (19.11.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GEÇEN hafta kriz konusunda yazmak zorunda kalınca önceki hafta başladıgımız Letıonya yazı dizimiz yarım bırakmıştık. Devam ediyoruz.
Riga yakın çevresindeki Sigulda ve Turaida’yı da yapılan 1’er saatlik turlarda tanıma fırsatı bulduk.
Sigulda ve Turaida ormanlar içinde korumaya alınıp Milli Park olarak 4 mevsim çeşitli etkinliklerin yapılabildiği birer kasaba. Kaleleri, festivalleri, çeşitli hayvanların barındığı orman ve yeşil alanları ile hem Letonyalıların hem de turistlerin ziyaret ettikleri bu kasabalarda kaleler, tarihi kiliseler, kış aylarında kayak olanakları, teleferikler ve Gauja nehri kıyısında yürüyüş olanakları mevcut.
Sigulda Aerodium ile gençleri havalandırıp adeta uçurtarak adrenalinlerini yükselten bir oyun olarak ilgi çekerken daha yaşlıların parklar içersinde yürüme ve dinlenme alanlarında vakit geçirebilecekleri alanlar ile hizmet veriyor.
Hemen yakınındaki Turaida parkında da korumaya alınmış alan içersindeki Müze de gezilecek yerlerin başında geliyor.
Şehir hayatından uzaklaşıp orman ve tabiatla iç içe olmak isteyenler için ideal bir bölge olan Sigulda ve Turaida’da çok sayıda konuk evleri konaklamalar için hizmet veriyor. Yine çok sayıda yerel restoranda ev yemekleri yiyebilirsiniz. Burada Braslas Krogs adlı aile lokantasında yediğimiz doğal ürünlerden yapılmış yemeklerin ve aç doyuran tabiri kullanacağımız büyüklükteki porsiyonları da not etmeliyiz.
Riga’da konaklamalar için çok sayıda ve her bütçeye göre otel var. Şehrin içindeki Valdermars Oteli (www.valdermars.lv) eski ve yani yapıyı birleştiren binaları ile hizmet veren bir otel. Oda fiyatları kahvaltı ve vergiler dahil 81-162 avro arasında değişiyor.
Havaalanı yolundaki Elefhant Otel de (www.elefhanthotel.lv) kahvaltı ve vergiler dahil 59-129 avro arasında fiyatlar ile hizmet veriyor.
1876 yılında bir aile tarafından köşk olarak yapılıp, kullanılan ve sonraki yıllarda banka olarak da hizmet vermiş olan Europa Royale Otel Riga (www.europaroyale.com) 145-1000 avro arasındaki fiyatları ile müşteri kabul ediyor.
Letonya para birimi Lat. Ülke içinde geçerli olan para Lat 1 Lat 0.46 dolar ya da 0.7 avro değerinde.
Çok sayıda banka ve exchange ofiste paranızı bozdurabiliyorsunuz. Yalnız oteller döviz bozmuyor.
Riga’da çok sayıda restoran, pub ve cafe de yeme içme olanağı var ve Letonya genelde ucuz bir ülke. 2-10 Lat arasında yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Çok sayıda yerel birası var. Riga’nın en populer barı olan Reval Otel Skyline’da 2 Lat’a biranızı içerken yeni arkadaşlıklar kurup, eğlenebilirsiniz.
Hafta içi sabah 02’ye kadar süren gece hayatı özellikle cuma ve cumartesi çok daha renklenerek sabahın ilk ışıklarına kadar devam ederken size rock’dan tango’ya, salsa’dan Jazz’a kadar arzuladığınız türde müzik sunan mekanlar ile dolu. Çoğunluğuna girişin ücretsiz olduğu bu eğlence yerlerinde de içkiniz için ödeyeceğiniz para yine 2-3 Lat arasında değişecektir.

e-mail:[email protected]

(19.11.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

EKONOMİK kriz tüm sektörler ile birlikte Turizmi de derinden etkiliyor.
İngiltere’de tur operatörleri bir bir kapanırken Almanya’da seyahate düşkün Almanların kredi kart boçlularının sayısının 1.5 milyon kişiye ulaşması ve diğer pazarlardan da her geçen gün gelen haberlerin tatsızlığı ülkeleri turizme karşı kriz stratejileri almaya zorluyor.

Previous Entry

BU hafta Letonya yazı dizimize yine bir haftaık ara verip geçen haftanın gündemine düşen notlarımızdan söz edeceğiz.
Önceki hafta Londra’da gerçekleşen WTM için herkes bir şeyler yazdı da benim en çok ilgimi çeken TUROB’un fuar analizi oldu.

Next Entry