Suat Tore
World of Traveller

Şirin Bir Baltık Ülkesi, Letonya -3- (03.12.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

LETONYA izlenimlerimizi bu hafta bitiriyoruz.
85.000 nüfusu ile ülkenin 3 büyük şehri olan Liepaja bir liman, sayfiye, müzik ve eğlence şehri. Ünlü Jarmala plajlarından sonra Liepaja sahilleri de beyaz kumu ile göz alabildiğince uzuyor ve yaz aylarında yerli ve yabancı misafirlerini Baltık denizinin suları ile kucaklıyor.
Liepaja bir müzik şehri. Dünyanın en büyük mekanik orgu bu şehirde. Turistlerin şehri yürüyerek tanımaları için sokak taşlarında nota figürleri yer alıyor. Şehrin önemli turistik yerlerini bu notaları takip ederek kolayca ulaşabiliyorsunuz.
Şehir müzik festivalleri ve dans klubleri ile ünlü. Ülkenin ve Dünyanın ünlü müzik grubları bu festivallere katılıyor.
St.Nicholas Ortodoks Katedrali, Gül Meydanı, şehrin lokal alışveriş merkezi Peter’s Pazarı, Sovyet donanmasının en büyük limanlarından biri olan Karosta Limanı ve yine burada şimdi bir müze olarak ziyaretçilere showlar ile tanıtılan Karosta Hapishanesi görülecek yerler arasında.
Liepaja 2014 yılında Avrupa Kültür başkentliğini üstlenecek ve şimdiden hazırlıklara başlamışlar. Amaçlarının öncelikle Liepaja şehrini ve nerede olduğunu Avrupalıların hafızalarına yerleştirmek olduğunu söyleyen Liepaja kültür komitesi yetkilileri 2014 e kadar bu amaçla çalışacaklarını sonrasında da şehirlerine gelecek turistleri ağırlayacaklarını belirtiyorlar.
Liepaja yakınlarındaki Jurnieku Ligzda bolgesi de Liepaja sahillerini kullanmak isteyen deniz severler için çok sayıda otel ve konuk evleri ile ünlü.
Konaklamalar için yine çok sayıda ve çeşitli fiyatlarda alternatifler var.
Roze Otel www.parkhotel-roze.lv, Kolumbs Otel www.hotelkolumbs.lv, Promenade Otel www.promenadehotel.lv, Fontaine Otel www.fontaine.lv, Amrita Otel www.hotelamrita.lv gibi fiyatları 30 ğ – 100.ğ arasında.
Yine yeme içme konusunda da çok sayıda mekan var.
Gece hayatı yazın çok hızlı.Ancak bizim bulunduğumuz eylül ayının son haftasında ve de hafta içi uğradığımız iki klübte tıklım tıklımdı ve eğlencenin sabaha kadar sürdüğü söylendi.
Bir katı canlı müzik, bir diğer katı disko müziği ve üst katı da spor cafe olarak hizmet veren Rock Cafe ile Fontaine Club gece hayatının en önemli mekanları.
Letonya 2004 yılından buyana AB ülkesi olarak aldığı yardımlar ile büyüyen çok temiz, düzenli şehir mimarisi ile turizmden daha çok pay alabilmek için çalışıyor. Ülkede 10.000 kadar yatak, 200 turizm acentası ile doldurulmaya çalışılıyor. 2007 de 3.4 milyon yabancı turist ağırlamış. Rusya ve Almanya en çok turist gönderen ülkeler. Kültür, alışveriş ve yaz aylarında deniz turizmi öne çıkıyor. Türkiye’den Incentive Turizm içersinde bayi toplantıları, kültür turları yapılabilir. Alışveriş için fiyatlar ucuz,başta gıda ürünleri olmak üzere, mücevher (amber taşı), çeşitli içkiler (Letonya ile özdeşleşen Balzam içkisi) alınabilir.
Letonya Turizm Örgütü Avrupadaki önemli turizm fuarlarına katılıyor. Her yıl Şubat ayında Riga’da Baltour adlı uluslararası bir turizm fuarına da ev sahipliği yapıyor.
e-mail:[email protected]

(03.12.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

BU hafta Letonya yazı dizimize yine bir haftaık ara verip geçen haftanın gündemine düşen notlarımızdan söz edeceğiz.
Önceki hafta Londra’da gerçekleşen WTM için herkes bir şeyler yazdı da benim en çok ilgimi çeken TUROB’un fuar analizi oldu.

Previous Entry

GEÇEN Cuma günü davetli olduğumuz Exporama Show için Atina’ya gittik.
Önceki Cumartesi akşamı da tüm geçen hafta medyada takip ettiğiniz olaylar başladı.
Fuarın sona erdiği Salı günü akşamına kadar Atina’da kaldık ve heyecan yaşadık.

Next Entry