Suat Tore
World of Traveller

Son İmparator Geri Dönüyor -2- (09.07.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

YÜZYILIMIZIN yeni süper gücü hızla geliyor. Geçen hafta başladığımız Çin pazarı yazımıza devam ediyoruz.
Bu hafta da Çinlilerin turistik özelliklerini ve bildiğimizin ötesinde farklılıklar gösteren Çin turizm hareketini köşemize alacağız.
Çinli turist yurtdışına çıkışta birden çok ülkeyi görmek istemektedir.
– Eyfel Kulesi, piramitler gibi popüler ve marka olmuş yerlerde fotoğraf çektirmek, talih oyunları oynamak, marka alış-verişler yapmak yurtdışı seyahat tercihi yapan varlıklı Çinliler için bir gösteriş unsuru olma ve ayrıcalıklı görünme özelliği taşımaktadır.
– Çinli turistin tatil için ilk tercihi fiyat ve zaman kolaylığı nedeniyle yakın Asya ülkeleri olurken Avrupa ve Amerika ikinci aşama, Türkiye ve Mısır gibi Akdeniz ülkeleri ise üçüncü aşama tercih edilen destinasyonlar olmakta.
– Çinli turistler yurtdışına en çok 1 haftalık 3 büyük ulusal bayramları sırasında çıkmaktalar. Ekim başındaki Ulusal Bayram, mayıs başındaki İşçi Bayramı ve ocak sonu ile şubat ayı başındaki Bahar Festivalleri (Çin Yeni Yılı) uluslararası seyahatin en fazla yapıldığı bayram tatilleridir.
– Çinli turistler gittikleri ülkelerde kalifiye Çinli rehber, Çin restoranı, KTV veya kareoke barları aramaktadır. Talih oyunları, içkili yemekler ve oryantal dans tatilde tercih ettikleri eğlenceler. Gelenekleri gereği ilk karşılamalarda sıcak su ve çay ikramı bekliyorlar. Talih oyunları olan merkezler daha çok ilgilerini çekmekte.
Çin’de turizm işleyişi ise;
– Çin’de yurtdışı (outbound) seyahat operasyonu yapma yetkisi sadece Çinli tur operatörüne verilmiştir. Sadece yabancı kontrolünde bir seyahat şirketi açılabilmesi için yılda 500 miyon USD ciro yapması ve Çin’e 10.000 turist getirmesi şartı ile mümkün olmakta.
– Türk firmalar Çin’de “representative office” şeklinde çalışabiliyorlar. Bir Çinli patron olması kaydıyla Çin yasalarına göre bir seyahat şirketi de kurulabiliyor. Bu tür bir şirketin yılda en az 40 milyon USD ciro yapması ve Çin’e 2000 turist getirmesi gerekiyor. Bunun dışında Türk acentaların tek başına tur düzenlemeleri, vize başvurusu yapmaları ve uçak bileti almaları mümkün değil.
Çin’de devlet memurları toplantı, seminer vb organizasyonlar adı altında devlet tarafından Türkiye’ye gönderilmekte. Bu tür kişiler (hükümet pasaportlu ise) vizeye tabi olmuyor, ancak iş görüşmesi için gidecek özel şahısların Türkiye’den davetiye ve iş vizesi alması gerekiyor. Türk acenteler bu ara hizmeti göruyorlar.
– Çin’den Türkiye’ye gezi amaçlı gidecek Çinliler bir seyahat acentasına başvurmak ve (acenta tarafından en az 5 kişilik) grup oluşturulması ve bir tur organizasyonuna dahil olmaları halinde turist vizesi alabiliyorlar. Türkiye FIT yani ferdi vize vermiyor.
– Çinli tur operatörlerinin yüzde 90’ı devlete ait kurumlar olup Türkiye turları genelde bu kurumların Orta Doğu ve Avrupa departmanları içerisinde organize ediliyor.
Çin yazılarımız haftaya da sürecek.
e-mail: [email protected]

(09.07.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GÜLE güle USA, Hosgeldin Cin.
Bu yüzyılın yeni süper gücü Çin olacak.
Son üç ayda Shanghai, Hong Kong ve Beijing izlenimlerimiz ardından gördük ki planetimizin yeni patronu Çin olacak.

Previous Entry

ÖNCEKİ hafta basladigimiz Çin pazarını irdelemeye devam ediyoruz. Geçen hafta yazdığımız Çinlilerin turizm hareketinde bilinenin dışındaki özelliklerinden sonra bu hafta da Çin’den incoming yapan tur operatorlerimizin sıkıntılarını ve isteklerini köşemize alacağız.

Next Entry