Suat Tore
World of Traveller

Son İmparator Geri Dönüyor -4- (23.07.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇİN pazarını yazmayı sürdürüyoruz. Bu hafta Çin Halk Cumhuriyeti’nde ülkemizin kültür ve turizminin tanıtım ve pazarlaması ilgili konuları ve sorunları yazıp, izlenimlerimiz doğrultusunda önerilerimizi sunacağız.
Öncelikle tanıtımımızın, özellikle iki devlet arasında siyasi ve kültürel ilişkilerin arttırılması gerektiğini vurgulamak isteriz.
Çin’de gördük ki deyim yerindeyse “At’ı alan Üsküdar’ı geçmiş”. ABD, Avrupa ve bazı orta ve kuzey Afrika üllkeleri Çin’e yerlesmis , inanilmaz yatirimlar ile birlikte güçlü ilişkilere de girmiş. Buna karşın 2000 yıllık tarihi ilişkimiz bulunan Çin ile İpek Yolu’ndan bu yana siyasi, kültürel ve diplomatik anlamda fazla ilişki geliştirememişiz. Bu yüzden de Çinliler bizi tanımıyorlar. Çin’de sürdürülebilir bir kültürel ilişki program ve planımızın olması gerekiyor. Örneğin Çin ile karşılıklı olarak ilan edilecek Türk Yılı, Kültür Haftası/Mevsimi/Ayı v.b kültürel etkinliklerin Çin’in önemli merkezlerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi ve her yıl etkinlikler yapılması başlangıç için önerilebilir. Yine Çin’de açılacak bir kültür merkezi tüm kültürel faaliyetlerin merkezi olabilir ve tanıtım için çok yararlı olur.
– Spor, bilim-eğitim, sanat ve diğer pek çok sosyal-kültürel etkinliklere özel sektör ve kamu olarak daha etkin ve akademik düzeyde katılımlar sağlanmalıdır.
– Cumhurbaşkanı ve Başbakan düzeyinde ziyaretler yapılmalıdır. Öğrendik ki, Çin’e son yıllarda Türkiye’den herhangi bir Başbakan ve Cumhurbaşkanı ziyareti gerçekleşmemiş. Türk Yılı, Kültür Merkezi vb büyük organizasyonlar bu tür üst düzey ziyaretler sıcak ilişkileri başlatacaktır.
Çin’de yurtdışına seyahatlerin kararı olan, Resmi Turizm Statüsü (ADS), devlet tarafından verilmekte, seyahatler devlete ait tur operatörleriyle pazarlanmakta ve tanıtılmakta, ülkemize ait yazı yazılan yazılı ve görsel basında devlet tarafından kontrol edilmekte. Bu nedenle Çin ile Başbakan ve Cumhurbaşkanı düzeyinde kurulacak siyasi ve kültürel ilişkiler bu bürokratik konularda da turizmimiz açısından büyük kolaylıklar getirecek en azından kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.
-Yine öğrendiğimize göre 1.5 milyar nüfusu ve 10 milyon km2 yüzölçümü ile büyük bir tüketici kitleye sahip Çin için ayırdığımız tanıtım bütçesi çok sembolik. Bu kadar büyük bir kitleye Çin’de pazarlamayı devlete ait Çinli acente yapmaktadır. Bu nedenle Çin’in özel şartları dahilinde Çinli acenteler teşvik edilmelidir. Avrupa vb yerler için geliştirilmiş olan mevzuatımız Çin’in yapısına uygun değildir. Çinli acentelere katalog, tanıtıcı materyal ve promosyon malzemesi desteği ve hatta finans destekleri dahi düşünülmelidir. Gerek genel anlamda ülkemizin tanıtımı, gerekse de hedef kitleye yönelik yürütülecek reklam ve özellikle kültürel amaçlı PR projelerini içeren bütçelerin mutlaka arttırılması gerekiyor.
– Çin’den ülkemize tur düzenleyen seyahat acenteleriyle yapılacak ortak reklam, birlikte ağırlama, birlikte roadshow vb ortak projeler için daha fazla ödenek kullanılmalı ve uygulamadaki idari ve mali prosedür daha sadeleştirilmelidir.
Çin de reklamlarımızın sadece turist sayısına endeksle değil Çin’in hızla gelişen bir ülke olmasına ve özel şartlarına göre değerlendirerek, (örneğin Olimpiyat oyunları için özel Türkiye reklam ve PR çalşmaları yapılmasi gibi..) ve özellikle kültürel projelere önem vermek gerekiyor.
e-mail:[email protected]

(23.07.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÖNCEKİ hafta basladigimiz Çin pazarını irdelemeye devam ediyoruz. Geçen hafta yazdığımız Çinlilerin turizm hareketinde bilinenin dışındaki özelliklerinden sonra bu hafta da Çin’den incoming yapan tur operatorlerimizin sıkıntılarını ve isteklerini köşemize alacağız.

Previous Entry

ÇİN pazarı ile ilgili görüşlerimizi aktarmayi sürdürüyoruz.
Ülkemize yaklaşık 9.000 km uzaklıkta bulunan ve geçmişte İpek Yolu ile ulaşılan Çin’den ülkemize bugün turizm ve ticaret amacıyla gelecek yolcuların ancak havayolu ile ulaşması mümkün. Çin’den ülkemize direkt olarak yalnızca THY ile geliniyor.

Next Entry