Suat Tore
World of Traveller

Son İmparator Geri Dönüyor -6- (06.08.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

ÇİN pazari izlenimlerimizi tamamlıyoruz.
Ülkemizde Çin pazarında çalışmak üzere belge almış ve Çin Ulusal Turizm Örgütü’ne (CNTA) kaydını yaptırmış 400’e yakın acenta bulunmakla beraber Çin’de faaliyet gösteren 3-4 Türk kökenli acenta buyor. Çinli tur operatörleri ile birlikte pazarlama yapmak, Çin’in kültürel yapısı gereği yüz yüze ve kişisel ilişkiler ile mümkün olduğundan ülke dışındaki acentelerle iş yapmak hemen hemen imkansız. Tur organizasyonunda da uçakta olduğu gibi tekelci ve rekabetten uzak bir turizm pazarı yapısı söz konusu oluyor. Bu nedenle tek tek çabalar yerine TURSAB ve TUROB,TUROFED vb sektör destekli organize çabalarda düşünülmeli.
Siyasi ve kültürel ilişkilerin ve uçak seferlerinin artması, vize rejimimizin kolaylaşması sonrasında Türkiye seyahatlerinin Çinli Tur Operatörlerinin Avrupa departmanları içerisinde pazarlanabilir. Ferdi vize vermeyen ülkemizin turist vizesi için uyguladığı koşullar diğer ülkelere göre nispeten ağır şartlar ve bürokrasi içermekte ve de daha uzun surdugu belirtiliyor. Örneğin Mısır tek girişe 145 RMB alırken Türkiye 270 RMB almakta, çoklu girişe Mısır 340 RMB Türkiye ise 900 RMB uygulamakta, Yunanistan ise tüm vizelere 60 euro uygulayıp ve bireysel vize de vermekte.
Çince bilen nitelikli rehber sayısı ülkemizdede acilen 100’ün üzerine çıkarılmalı.
Özellikle İstanbul, Kapadokya, Antalya, Pamukkale vb destinasyonlarda Çin restoranı sayısı mutlaka artırılmalı.
Yurtdışına çıkışta birçok yeri birden gezip görmek isteyen Çinli turistin ülkemizde kalış süresini uzatabilmek için eğlence ve konaklama olanaklarının cazip hale getirilmeli.
Bunun için KTV, spa-masaj vb klüplerin ülkemizde Çinlilerce en çok ziyaret edilen belli başlı bölgelerde özendirilmeli.
Biz de de Avrupa’da, Mısır’da ve hatta Yunanistan’da büyük şehirlerdeki gibi Çin mahalleleri (China Town), alış-veriş merkezleri, kültür merkezleri kurulmasi tevsik edilmeli,
Çinli turistler özellikle Ekim ve Şubat ayındaki milli bayramlarında yurtdışı çıkışları yaptıklarından, ülkemizde nispeten yüksek olmayan bu sezonda konaklama sektörünce Çin için özel koşullar yaratılabilir ve özellikle kışın boş kalan yatırımlar Çinli turiste hizmet verebilir. Örneğin Belek’de kışın Çinli golf severlere özel paketler sunulabilir.
Çinliler geleneksel olarak şans ve talih oyunlarına çok meraklı bir toplumdur. Talih oyunları merkezlerinin tekrar dusunulmesinde yarar vardır.
Sonuç olarak,
Çin’de turizm devlet tarafından planlanmakta, pazarlanmakta ve teşvik edilmekte olup, Çin’den ülkemize olacak turizm hareketinde de devletimizin planlı bir şekilde tanıtım, pazarlama ve teşvik politikaları uygulanmalı, Serbest rekabet kurallarının henüz tam olarak oturmadığı bu ortamda, Türkiye turlarını daha fazla teşvik edecek koşulların oluşmasına devletin diğer ülkelerden daha fazla katkıda bulunması, bunun için sadece tanıtım değil, devlet düzeyinde siyasi-kültürel ilişkilerin arttırılması, vize kolaylığı sağlanması, yeterli sayıda doğrudan uçak seferleri yapılması, Çinli tur operatörlerine tanıtım ve finans desteklerinin verilmesi, Türk acentaların ve TURSAB, TUROB, TUROFED vb sektör kurumlarımızın Çin’le organize olarak ilgilenmelerinin özendirilmesi gibi konularında eş zamanlı olarak ve sürdürülebilir bir biçimde uygulanması gerekiyor.
Çin 1.5 milyara yaklaşan nüfusu ile yüzyılımızın bir Dünya devi olarak adını yazdırmaya basladi. Çin ile hemen her alanda işbirliği yapanlar kazanacaktir.
e-mail : [email protected]

(06.08.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

ÇİN pazarı ile ilgili görüşlerimizi aktarmayi sürdürüyoruz.
Ülkemize yaklaşık 9.000 km uzaklıkta bulunan ve geçmişte İpek Yolu ile ulaşılan Çin’den ülkemize bugün turizm ve ticaret amacıyla gelecek yolcuların ancak havayolu ile ulaşması mümkün. Çin’den ülkemize direkt olarak yalnızca THY ile geliniyor.

Previous Entry

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Kültür Turizmi Komitesi’nin çok yararlı bir şekilde ulkemizin değişik yörelerinin kültür turizmi olanaklarını ortaya çıkardığı ve gündeme taşıdığı sempozyumlardan bir yenisi temmuz ayının son haftasında Van’da gerçekleşti.

Next Entry