Suat Tore
World of Traveller

TGTM, Münih ve Augsburg – (04.06.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

GTM-Alman Turizm fuarı nedeniyle bulunduğumuz Münih ve evsahibi şehirlerden bir diğeri olan Augsburg’u turistik yönleri ile tanıtmaya çalışacağız.
Almanların incoming fuarı olan GTM’in resmi toplantıları ve fuar alanı Münih’de idi.
Daha önce kısa sureler kaldığımız Münih’i bu kez daha fazla tanıma imkanı bulduk. Olimpiyat köyündeki spor salonunda gerçekleşen fuar boyunca şehrin çeşitli yerlerinde yapılan resmi toplantılar ve daha bol boş zamanlarda gerçekleştirilen şehir turları ile Münih’i farklı bir gözle görmemiz mümkün oldu.
Doğrusu Almanya’ya iş gezileri ve turizm fuarları dışında pek gitmedik. Bu tip iş yoğun gezilerde de bulunulan şehirleri çok fazla gezme olanağı bulamıyorsunuz. Ancak akşamları yeme / içme mekanları ile sınırlı kalıyor, gözlemleriniz.
Bunun farkında olan DZT-Alman Turizm örgütü de her yıl ülkenin değisik yöresinde bu fuarı düzenliyor. Tüm dünyadan gelen tur operatorü ve gazetecilerine fazla yoğun olmayan iş günleri dışında şehrin ve çevresinin turistik yönlerini tanıtarak ülkelerine daha fazla turist gelmesi icin uğraş veriyor.
Almanya ile turizm ilişkilerimiz bizim lehimize çok iyi. Yıllardır ülkemize en çok ve açık ara Almanya’dan turist geliyor. ikinci sıradaki Rus turist sayısının iki katı ve bazı yıllar daha da üstünde.
Bize dağıtılan Almanya istatistiklerinde Türkiye’den gelen turist sayısı belirtilmiyor.
Bilinen Türkiye’den Almanya’ya turistik amaçla gidenlerin son derece düşük sayıda kalması. Bunun bizce başlıca nedenini vize zorlukları alıyor.
Almanya’nın istanbul konsolosluğu DZT’nin bu davetine rağmen bizden onlarca evrak isteyerek lütfen çok kısa süreli bir vize verdi.
Almanlar istatistiklerinde geceleme sayını ön plana alıyorlar. 2007 yılında yabancı ziyaretcilerin geceleme sayısı 2006’ya göre yüzde 3.5 artarak 55 milyona ulaşmış.
Almanya’ya en çok turist komşusu Hollanda’dan geliyor. Hollandalıların geceleme sayısı 9 milyon. Sonra 4.7 milyon geceleme ile Amerikalı ve 4.4 milyon geceleme ile ingiltere yer alıyor.
Almanlar 2007 turizm gelirlerinin de 26.5 milyar Euro olduğunu belirtiyorlar. Bu rakamın 2008’de yüzde 4 artacağını da tahmin ediyorlar.
Almanya’ya gelip 55 milyon geceleme yapan turistlerin en gözde destinasyonu Bavyera Eyaleti. Bu rakamın yüzde 23.4’ünü oluşturan 13 milyona yakın geceleme bu eyalette yapılmış. ikinci sıradaki destinasyon ise 7.5 milyon geceleme ile Kuzey Rhine bölgesi.
Başlığımızdaki Münih ve Augsburg kentleri de Bavyera eyaletinin en önemli şehirleri.
Haftaya bu şehirler ile ilgili turistik bilgileri verecegiz.
e-mail:[email protected]

(04.06.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

UZAKDOĞU ülkeleri turizmde inanılmaz projeleri ile Avrupa ve ABD’deki yatırımlara büyük farklar atıyor. Otel yatırımlarındaki son mimari tekniklere ve çok farklı projelere genelde Ortadoğu’dan başlayarak diğer Uzakdoğu ülkelerinde görüyor ve şaşırıyorum.

Previous Entry

GTM’in organizasyonu ile 4 gun bulundugumuz Almanya’nın en gözde turistik bölgesinin başşehri Münih ile Augsburg gözlemlerimize artık başlayabiliriz.
Yazımızın yayınlanacağı bugün, 14 Haziran 2008, Münih kentin kuruluşunun 850 yılını kutlayacak.

Next Entry