Suat Tore
World of Traveller

TGTM, Munih ve Augsburg -2- (11.06.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

GTM’in organizasyonu ile 4 gun bulundugumuz Almanya’nın en gözde turistik bölgesinin başşehri Münih ile Augsburg gözlemlerimize artık başlayabiliriz.
Yazımızın yayınlanacağı bugün, 14 Haziran 2008, Münih kentin kuruluşunun 850 yılını kutlayacak.
Öncelikle Münih’teki otelimiz Intercity, Munih ana tren istasyonunun hemen yanıbaşında, 4 yıldızlı bir otel. Şehrin merkezi Marianplatz’a da yürüyüş mesafesinde. Belli başlı tüm mağazalar, kafeler, restoranlar da bu cadde üzerinde.
Biz Türkiye’den gelecek diğer gazeteci ve turizmci arkadaşlarımızdan önce Münih’e vardığımızdan günümüze hemen kendi yaptığımız program ile şehir turlarımıza başladık.
Organizasyonun verdiği 4 günlük şehir ulaşım kartları ile tramvay, otobüs ve metroyu kullanarak Münih’i bir uçtan diğer uca gezdik. Şehrin doğusunda yer alan kıyıları parklar dolu Isar nehrinin geçince karşınıza çıkan tarihi bina Maximillianum adındaki Bavyera Eyalet parlementosudur. 2. Maximilian Von Bayern tarafından 1850’li yıllarda Monarşik halk ruhunu yüceltmek amacıyla inşasına başlanan ve oğlu 2. Ludvig tarafından tamamlanan bina icçindeki galerileri ile de ünlü.
Marienplatzin hemen güneyinde bulunan Viktualien Markt haftanin belirli günleri kurulan hemen her şeyin bulunduğu açık pazarı ile görülmesi gerekli yerlerden biri. Çevresinde Oktoberfest sırasında biracılara hizmet eden publarını da her zaman açık bulabilirsiniz.
Düz bir alana yayılmış şehri hızlı bir şekilde ilk gün mümkün olduğunca tramvay ve otobüs kullanarak genel tanıma fırsatını elde etmiş olduk.
Ardından akşam yemeğine kadar yürüyerek Marianplatz’daki Neues Rathaus adındaki Münih’in yeni Belediye Binası’nı gördük. Sonra da arka sokaklara gecerek National Müze’yi, Opera binasını, Royal City Palace’i dışarıdan gördük.
Akşam yemeğimiz GTM’e katılan tüm gazetecilere Marianplatz’daki Neues Rathaus- Belediye binası altında muazzam bir alana yayılmış vet um binanın kilerini kapsayan Ratskeller adındaki restoranda verildi. Aynı anda binlerce kişiye yemek veren ve bir labirenti andıran iç içe geçmiş bölümleri ile Ratskeller turistlerin uğrak yeri olan devasa bir yeraltı restoranı. Bira ve Bavyera yöresi şaraplarının eşlik ettiği tipik Bavyera yemekleri ile GTM’in basın mensupları fuarın resmi başlangıcı öncesi birbirlerini tanıyıp, kaynaştılar.
Haftaya tamamlayacağız.
e-mail:[email protected]

(11.06.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GTM-Alman Turizm fuarı nedeniyle bulunduğumuz Münih ve evsahibi şehirlerden bir diğeri olan Augsburg’u turistik yönleri ile tanıtmaya çalışacağız.
Almanların incoming fuarı olan GTM’in resmi toplantıları ve fuar alanı Münih’de idi.

Previous Entry

GRUBUMUZUN tamamlanmasıyla ilk gün şehir turları ile parklar ve saraylar şehri Münih’i tanımaya başladık. Schleißheim ve Nymphenburg Sarayları ve etraflarındeki parklarını gezdikten sonra her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlen ve 2 hafta süren Oktoberfest’in yapıldığı alana geçtik.

Next Entry