Suat Tore
World of Traveller

Travel Turkey İzmir’de Daha İyiydi, Ama… (19.12.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

BUGÜNE kadar İstanbul’da gerçekleşen başarısız bir turizm organizasyonu olan Travel Turkey Turizm Fuarı’nın bu yılın başlarında İzmir’de yapılma kararı ile yeni bir ivme kazanıp kazanamayacağı merak konusu olmuştu.
Bizce de fuarın İzmir’e alınması yerinde bir karardı zira hem bölgenin böyle bir etkinliğe ihtiyacı vardı, hem de Travel Turkey artık İstanbul’da ömrünü tamamlamıştı. İvme kazanıp kazanamayacağı merakımızı ise bu yıl fuarı izledikten sonra önümüzdeki yıla erteledik.
***
Geçen haftanın son dört gününü fuarı izlemek üzere İzmir’e ayırdık. Egeli turizmci dostlarımızla güneşli bir bahar havasındaki aralık ayında hasret giderme şansı da yakaladık.
Travel Turkey 4 gün boyunca İzfaş fuar alanının modern ve ferah salonlarında gerçekleşirken İzmirli dostları fazla üzmemek için fuarı uzunca eleştirerek yazmayacağız.
Köşemizi okuyanlar bir turizm fuarında nelere dikkat edilmesi gerektiğini, turizm fuarı enflasyonu yaşayan dünyamızda hangi fuarların etkinliklerini nasıl koruduğunu ayrıntıları ile sıkca okumuşlardır.
İzfaşlı dostlara da bugune dek hiç turizm fuarı organize etmemiş oldukları için bildiklerimizi fuarın organizasyon tarihine çok az kala yaptığımız toplantıda aktarmıştık.
Şimdi bu fuar sona erdi. Eğer İzmirliler bu fuarı güzel şehirlerinde önümüzdeki yıllarda da devam ettirmek istiyorlarsa önce el ele verip fuarlarına sahip çıkmalıdırlar.
Sahiplik çok önemlidir ve önce gerçek anlamda fuarın sahibinin kim olduğu bilinmelidir.
Hemen sonra da organizasyonun şeması çizilerek yönetim tek elde toplanmalı ve bir turizm fuarını oluşturan fonksiyonel unsurlar ayrı ayrı görevleri belirlenerek bu organizasyon şemasında dağıtılmalıdır.
Sonrası ise çok kolaydır. Her fonkisyonel bölüm bu tip uluslararası turizm etkinliklerini iyi bilen uzmanlara danışılarak da kolaylıkla çalışır, yürütülür.
Şimdi fazla vakit kaybetmeden hemen önümüzdeki yıl için çalışmalara başlanmalıdır.
Ve ilk iş gelecek yılın tarihlerini duyurmak olmalıdır. Alışılan uygulamalar da bir sonraki yılın tarih ve ilk bilgileri o yılın kataloğunda yer alması şeklindedir. Anlaşılan Travel Turkey 2007’yi organize eden arkadaşlar bunu unutmuşlar. Bu yılın kataloglarında gelecek yıl için hiçbir duyuruya rastlamadık.
Biz çok sevdiğimiz ülkemiz, ülkemizin en önemli sektörü olduğuna inandığımız turizmimiz, özel duygular ile sevdiğimiz İzmir’imiz ve bu bölgedeki dostlarımız için elimizden gelen desteği vereceğiz.
Karşılaşılan sorunları çözmek için bu yıl tüm iyi niyetleri ile çaba gösteren ve koşuşturan İzfaşlı dostlara bu fuarın önümüzdeki yıllarda İzmir’e ve bölgeye daha fazla turizm artıları getireceğini inandığımızı bir kez daha belirterek şimdiden başarılar diliyoruz.
e-mail:[email protected]

(19.12.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN iki haftadır yılın son büyük fuarı WTM’nin sosyal yönlerini, basın toplantılarını, davetlerini yazdık. Bu hafta biraz daha marketing -pazarlama- tarafını ele alacağız.

Previous Entry

SEYAHATLERİMİZ sırasında köşemizi konuklarımızın maillerine bırakıyoruz. Bu hafta Deniz Tüfekçi’nin TÜRSAB Genel Kurulu üzerine yazdıklarını aktaracağız.

Next Entry