Suat Tore
World of Traveller

Turist İçin İstanbul Pahalı mı? (26.08.2009)

Mart 30th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

İKİ hafta kadar önce ayrı bir yazımızda ele alacağımızı belirttiğimiz İstanbul’un pahalılığını geçen hafta medyaya yansıyan dünyanın pahalı şehir listeleri nedeniyle bu haftaki yazımızda ele alıyoruz. O yazımızda “İstanbul turistin Türkiye ortalamasının çok üstünde harcama yapmak zorunda kaldığı bir şehir olmuştur. İstanbul’da hem otel fiyatları hem de yeme içme fiyatları artan turist sayısı ile birlikte son yıllarda hızla yukselmiştir. Hatta yeme içme fiyatlarında bize göre Avrupa’da Moskova’dan sonra ikinci en pahalı şehirdir” demiştik.
Geçen hafta özellikle başta turizm yayınları olmak üzere medyamızda da okumuşsunuzdur, İsviçre’deki UBS Bankası “Dünya Pahalılık Araştırması” yapmış. Araştırma sonuçlarına göre, kira da dahil edildiğinde İstanbul 73 kentin yer aldığı dünya listesinde 34. sırada yer almış.
UBS araştırması 73 şehirden 122 kalemlik harcama sepeti üzerinden yaptığı değerlendirme ile sepette yer alan 39 üründen oluşan gıda sepeti İstanbul’da 418 dolara, Moskova’da 292 dolara dolmuş. Yani İstanbul’da yaşamın Moskova’dan da pahalı olduğunu rakamlarla aşağıda göreceğiniz rakamlarla anlatmışlar.
Güzel de sayfalarına tüm araştırmayi aktaran özellikle turizm yayınlarımız bu araştırmada İstanbul’a herhalde iltimas geçtiler en pahalı 34. kent diyerek.
Dünyada İstanbul’dan daha pahalı 33 kent olduğunu vurgulamışlar. Listeye yalnızca Avrupa kentleri açısından bakınca da İstanbul pahalılıkta 23. sırada.Yani İstanbul’dan daha pahalı 22 Avrupa şehri var. Hani neredeyse İstanbul Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri diye manşetlere taşınacak.
Pekiyi bu araştırmayı kimin için yaptığı bilinmeyen İsviçre’deki UBS Bankası, hangi kriterleri baz almış ve bizim büyük turizm medyamız ozellikle Moskova ile İstanbul’u hangi kriterlerde karşılaştırmış. Okuyalım;
– Kira hesaba katılmazsa İstanbul 74.2 puanla en pahalı 34. şehir. Moskova 55.6 puanla 56. sırada. Kira hesaba katıldığında iki şehir birbirine yaklaşıyor. İstanbul 58.9 puan, Moskova 50.4 puan alıyor.
– Alım gücü açısından Moskova 37., İstanbul ise 59. sırada. (Yani İstanbul pahalı)
– 39 üründen oluşan gıda sepeti, İstanbul’da 418 dolara, Moskova’da 292 dolara doluyor. (Yani İstanbul pahalı)
– Net yıllık gelir Moskova’da 13 bin 200 dolar, İstanbul 9 bin 200 dolar. (İstanbullu daha fakir)
– Bir Big Mac yemek için İstanbul’da 48 dakika, Moskova’da 21 dakika çalışmak lazım. (Yani İstanbul pahalı)
– Bir kilo ekmek için İstanbul’da 12, Moskova’da 10 dakika çalışmak gerekiyor. (Yani İstanbul pahalı)
– Bir kilo pirinç için İstanbul’da 43, Moskova’da 12 dakika çalışmalı. (Yani İstanbul pahalı)
– Bir iPod Nano almak için İstanbul’da 56, Moskova’da 36 saat çalışmak yeterli.(Yani İstanbul pahalı)
Bu kriterlerin icinde turisti ilgilendiren belki tek satir Big Mac’li olan.Yoksa ekmek ,kira, pirinc, gida sepeti…vs.turisti pek ilgilendirmez ama bunlarda bile İstanbul Moskovadan pahalı.
Sonucta İstanbul yalnızca bu şehrin insanları için değil turistler için de pahalı bir şehir. Turisti ilgilendiren konaklama, yeme içme, eğlence… gibi kriterlerde bize gore Moskova İstanbul’dan daha pahalı olsa bile İstanbulumuzun turist için ucuz bir şehir olmadığını tekrarlıyoruz.
İstanbul’da 2 akşam yemeği yerine hafta sonunu yurtdışında geçirebilirsiniz diyen Boğazın ünlü sosyetik clübünde bir restoranı işleten yabancı yatırımcının özeleştirisini geçen pazar günkü Vatan gazetesinde okuyunuz.
Bu bağlamda biz de size bir tavsiye ile yazımızı noktalayalım. Bir hafta sonu Yunanca adı Alexandreapolis olan Dedeagaç’a gidin. İpsala sınır kapımızdan sonra 30 dakika. İstanbul’dan her gün karşılıklı otobüs var (Metro, Ulusoy, Varan…) Gidiş dönüş 75.-80.TL. Gümrükte 1 saat kadar bekleniyor ve 6 saat içinde şehirdeki otelinize ulaşıyorsunuz. (İstanbul’dan Ayvalık mesafesi. Alexandreapolis de Ayvalık’ın neredeyse tam karşısı) Yoğun sezon olan Ağustos ayında bile kahvaltı dahil 40-100 Euro arasında oda bulabilirsiniz. (Kişi başı 40-100 TL) Şehrin sahilinde sıralanmış her bir balık lokantasında 5’i balık 10 çeşit mezesi dahil (ahtapot, kalamar, midye dolma, karideste tazelik ve lezzet farklarını yazmak bile istemiyorum!!) salata, ana yemek istediğiniz bir balık, tatlı/ meyve ve yarım şişe içkiniz ile ödeyeceğiniz para asla 20 Euroyu (40 TL) geçmeyecektir. Hadi gelin bir hesap yapalim. Yol gidiş dönüş 80.-TL, +3 yıldızlı bir otelde 2 gece kalın. (2×40=80.-TL)+2 öğle ve 2 akşam yemeği (4×40=160.-TL) Genel toplam: 320.-TL.
Bu menü ve bu fiyata yalnızca iki akşam yemeği Boğaziçinde hangi balık lokantasında mümkündür?
[email protected]

(26.08.2009)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

GEÇEN hafta TYD’nin hükümete sundukları raporu aktarmaya başlamıştık. Bu rapor ile TYD ülkemize 24 milyar dolar yatırım yapacağız, ülkeye de 2010’dan itibaren her yıl artarak cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılına kadar toplam 538 milyar dolar net turizm geliri ve devlete de 159 milyar dolar vergi ödeyeceğiz diyordu.

Previous Entry

ULUSLARARASI Turizm fuarları turizm alışverişi ve tanıtımları için ülkeler ve turizm kuruluşlarının olmazsa olmazı, deyim yerindeyse, pazar yerleridir.

Next Entry