Suat Tore
World of Traveller

Turistik Yönleri ile Kiev (I) (16.05.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

Bu hafta UITT Fuarı nedeniyle bulunduğumuz Kiev’i turistik yönleri ile tanıtmaya başlıyoruz.

İLK kez 1970’li yılların başlarında Sovyetler Birliği’nin bir şehri olarak tanıdığım Kiev ziyaretlerim 90’lı yılların sonundan bu yana turizm fuarları ile devam etti.
Sovyetler Birliği zamanında vize almak neredeyse imkânsız olduğundan Romanya’ya yaptığım bir seyahat sırasında günübirlik bir tur ile tanıdığım ve anılarıma yeşil bir kent olarak giren Kiev, Ukrayna’nın bağımsız bir devlet olarak 1991 yılından itibaren dünya coğrafyasında yer alması ile giderek modernleşti.
Bugün başkent Kiev 2.6 milyon nüfusu ile Ukrayna’nın modern yüzünü doğal güzellikleri ile bütünleştiren bir şehir.
Boryspil uluslararası havaalanı şehir merkezine 40 km uzaklıkta. Havaalanından şehirdeki otelinize taksi ile 20-30 USD arasında ulaşmak mümkün. Şehirden havaalanı biraz daha ucuz. 15-20 USD. Ukrayna’nın para birimi Hryvnia. 1 USD=5 Hryvnia.
Kiev yeşil bir şehir. Şehri tıpkı İstanbul Boğazı gibi Avrupa ve Asya şeklinde ikiye ayıran Dinyeper Nehri Kiev içinde 20 km. kadar dolanıyor. Şehrin yeşil süslerini oluşturan 67 büyük park ormanı ve 200’den fazla küçük park Kiev’de kişi başına düşen 210 m2 yeşil alanı oluşturuyor. Bu dünyadaki metropoller içinde çok önemli bir oran.
Kiev trafiğin çok iyi olduğu, ulaşım zorlukları yaşanmayan bir şehir. Kiev’liler metro, tramvay ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sorunu yaşamıyorlar. Taksi de ucuz.
Kiev bir kültür şehri 42 tiyatro ve konser salonu ve 50’den fazla müzesi ile bu özelliğini pekiştirirken 100’ün üzerinde yüksek okul ve 360 lise, 2.6 milyon nüfuslu kentin eğitim düzeyi hakkında sanırım yeterli bir fikir verecektir.
Kiev’de kaldığımız 3 gün boyunca yine UITT Turizm Fuarı’nı ziyaret ettik. Son günü şehir turuna ayırarak önceki gelişlerimizde hemen hiç gezemediğimiz tarihi ve turistik yerleri dolaştık.
Tarihi 482 yılına kadar uzanan Kiev Rusya İmparatorluğu ve Sovyet dönemlerinde sürekli önemli roller üstlenmiş bir şehir.
Bu uzun dönemde yapılan eserler şehirin bugünkü tarihi ve turistik yerlerini oluşturmuş. Kiev’de turistik turunuzu kendi başınıza da yapabilirsiniz ama biz size Türkçeyi de mükemmele yakın konuşabilen bir rehber önereceğiz.
Münferit turlarınız için Sevgili Alisia hem kendi arabasıyla sizi şehirde gezdirecek hem de tüm turistik bilgileri aktaracaktır. Alisia’ya Turizm Bakanlığımızın Kiev ofisinden ulaşabilirsiniz.
Görmeniz gerekli yerler çok sayıda bu nedenle tüm şehri 1 günde gezebilmeniz mümkün değil. Ancak kısaca 1 güne sığdırdığımız turumuza Golden Gate’den başlayacağız.
Burada ilk olarak elinde ayrıca gezeceğimiz ünlü St. Sophia Kathedrali’nin minyatürünü tutan Yaroslav the Wise’ın bronz heykelini göreceğiz. 1100 yıllarında yaşamış “Akıllı Yaroslav’’ ilk Rus kanunlarını hazırlayan, o dönemde Avrupa’nın birçok ülkesinin kanunlarının hazırlanmasına öncülük eden ve kızı Anna Fransa Kraliçeliği yapmış bir ünlü.
St. Sophia Katedrali UNESCO’nun koruma altına aldığı çok önemli bir katedral. İçinde Doğu Avrupa’nın ilk kütüphanesini de barındırıyor. St. Michael Katedrali, Prenses Olha’nın heykeli burada yürüyüş mesafesinde göreceğiniz diğer önemli kültürel değerler.
Kiev’in en önemli turistik bölgesi içinde çok sayıda kilisesi, mumyalanmadan günümüze kadar kalan iskeletleri de barındıran mağaraları ve müzeleri ile Lavra Pechers’k Manastırı.
Burada sizi çok sayıda tarihi ve kültürel değeri olan eser bekliyor. Gününüzün birkaç saatini Lavra’da geçirebilirsiniz.
Haftaya devam edeceğiz.
SÜRECEK

e-mail:[email protected]

(16.05.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

HER yıl tekrarlanan fuar trafiği mayıs ayı itibarıyla tamamlandı gibi. Bizler de bu fuarları takip etmekten çok köşemizi gelen maillere, bize ulaşan mektuplara bıraktık.

Previous Entry

Bu hafta UITT fuarı nedeniyle bulunduğumuz Kiev’i turistik yönleri ile tanıtımını tamamlıyoruz.
Ancak dünyanın belki de tek müzesi de burada. Mutlaka görün.

Next Entry