Suat Tore
World of Traveller

Turistik Yönleri ile Kiev (II) (23.05.2007)

Mart 24th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

Bu hafta UITT fuarı nedeniyle bulunduğumuz Kiev’i turistik yönleri ile tanıtımını tamamlıyoruz.
Ancak dünyanın belki de tek müzesi de burada. Mutlaka görün.

MYKOLA Syadristy adlı sanatcının Minyatür Eserler müzesi ancak mikroskoplar ile görülebilen inanılası çok güç eserleri barındırıyor. Saç teli üzerine altın ve gümüş gibi madenler ile işlenmiş onlarca eser sizi çok şaşırtacak.
Sanatçı her eserini uzun yıllar boyu uğraşarak yapıyor. Zira kalp atışları bile eseri yapılırken bozabiliyor ve nefes alışveriş anlarında çalışılan eserleri çıplak gözle asla göremiyorsunuz.

Tüm eserlerin önüne yerleştirilen mikroskoplar sanatçının yıllar boyu hazırladığı çalışmaların ne kadar ince ve hassas olduğunu gözlemenize yardımcı oluyor.

Dinyeper nehrinin ikiye ayırdığı Kiev’i gözleyeceğiniz en güzel tepelerden biri olan anılar kompleksi içinde yer alan 62 m yüksekliğindeki Motherland heykeli ve hemen yanındaki 2. Dünya Savaşı Müzesi mutlaka gezilmesi gerekli yerler. Özellikle müze Avrupa’da bile eşine az rastlanılan mükemmellikte. Ama nedense eserlerin önlerinde plakalara yazılmış tüm açıklayıcı bilgiler, savaşın tüm acı görüntülerini izleten video ekranlarına yansıyan tüm sözler Ukrayna dilinde. Yanınızda rehberiniz yoksa hiçbir şey anlamanız mümkün değil.

Kiev yabancı turistlerin artarak ziyaret etmek isteyecekleri güzellikte bir şehir. Ancak tarihi ve turistik yerlerde sergilenen eserlerde tüm yazılı ve görsel bilgi aktarımlarına hiç değilse İngilizce dilini de eklemeleri gerekiyor.
Bizim şehrin içinde gezebildiğimiz tarihi ve turistik yerler buraya kadar yazdıklarımız ile sınırlı kaldı. Bir sonraki Kiev ziyaretimizde görmek isteyeceğimiz bir bu kadar daha yer var.

Rehberimiz Alisia bizi şehrin modern yüzünü arabasıyla geçerek tanıttıktan sonra çok geç kalan öğle yemeğimizi de yiyeceğimiz Kiev merkezine yarım saat kadar süren bir parka götürdü.

Baharın gelişini müjdeleyen güzel güneşli bir güne rastlayan turumuzun son saatlerinde Ukrayna’nın tüm bölgelerinden ev, kilise, manastır, değirmen… vs. gibi bire bir örneklerinin yer aldığı Pirogova Parkı’nda kısa bir gezinin ardından açık hava da “Tri Kolyori’’ grubunun Ukrayna müziklerinden örnekleriyle güzel bir öğle yemeği yedik.

Günlük turumuz dışında Kiev hiç de Doğu Avrupa şehirlerinin soğukluğunu hissettirmeyen modern bir şehir.
Çok sayıda son mimari kalıplarda inşa edilmiş yapıları, iş ve alışveriş merkezleri, trendy bar, restoran ve kulüpleri ile gece gündüz yaşayan bir şehir.

Tabii tüm bunlara günümüzün modasını da takip eden giyim kuşamıyla güzel gençlik de katılınca kendinizi Avrupa’nın herhangi bir şehrinden farklı bir yerde olduğunuzu düşünemiyorsunuz.

Ve çok daha önemlisi Kiev gece gündüz daha güvenli bir doğu Avrupa şehri.

Rusya’nın Moskova ve St. Petersburg gibi kentlerinde çok örneklerini duyduğumuz, gördüğümüz ve yaşadığımız şehir içi olayları Kiev’de pek duymadık ve 3 gün boyunca hiç yaşamadık.

KISA BİLGİLER
Kiev’e İstanbul’dan THY’nin her gün seferi var. Ayrıca AeroSvit ve charter uçuşlar ile de direkt olarak uçmak mümkün.

Çok sayıda otel var. Oteller Rusya’ya göre de karşılaştırma yapılmayacak kadar çok daha ucuz..
Bizim de konakladığımız Slavutich Otel şehri en güzel yerden gören manzarası ve döneme göre 100 USD’yi aşmayan fiyatları ile temiz ve bakımlı 3 yıldızlı ideal bir otel.
Tel: +380 44 561 11 11
Faks: +380 44 561 11 12
www.hotel-slavutich.com

Çok sayıda Uluslararası ve Ukrayna mutfağından örnekler sunan restoran var. Yine Rusya’ya göre çok ucuz.
Ve tabii son derece modern barlar, publar ve gece kulüpleri Kiev gezilerinizde gündüzlerin vazgeçilmez son durakları olacaktır.

[email protected]

(23.05.2007)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

Bu hafta UITT Fuarı nedeniyle bulunduğumuz Kiev’i turistik yönleri ile tanıtmaya başlıyoruz.

Previous Entry

Turizm fuarlarının sona ermekte olduğu bu aylarda biz de destinasyon tanıtımı ağırlıkta olan yazılarımızı köşemize alıyoruz.

Next Entry