Suat Tore
World of Traveller

Turizm Bakanlığı Krizin Farkında mı? – (12.11.2008)

Mart 29th 2010 in Türkçe yazıları

Suat Töre

EKONOMİK kriz tüm sektörler ile birlikte Turizmi de derinden etkiliyor.
İngiltere’de tur operatörleri bir bir kapanırken Almanya’da seyahate düşkün Almanların kredi kart boçlularının sayısının 1.5 milyon kişiye ulaşması ve diğer pazarlardan da her geçen gün gelen haberlerin tatsızlığı ülkeleri turizme karşı kriz stratejileri almaya zorluyor.
Önceki hafta da İstanbul’da Rehberler Birliğinin organize ettiği ve TURSAB, TUREB TYD, TOSHID ve TUROB başkanlarının da katıldığı panelde Bakanlığın tanıtma genel müdürü eski İstanbul vali yardımcımız da bulundu.
Tüm başkanlar kriz ile ilgili olarak endişelerini açıklarken, Bakanlığımızın tanıtma genel müdürü iyimserliğini belirtti. Bu tabii bizleri memnun etti ama diger yandan da Bakanlığımızın o günden bugüne kriz ile ilgili bir duyurusunu, önlemlerini, yada stratejilerini duyamadığımız icin kendi kendimize acaba Bakanlık krizin ne kadar farkında diye sormadan edemedik. Hele Başbakan’ın kriz ile ilgili beyanlarını duyunca bu merakımız daha da fazla arttı.
Geçen hafta Philoxenia turizm fuarı için Selanik’teydik. Yunan Turizm bakanı da fuara iştirak etti. Fuara katılan yerli ve yabancı tur operatorleri ve basın mensuplarıyla ayrı ayrı toplantılarda konuştu. Beklendiği gibi konuşmalarının tamamı da neredeyse hep kriz üzerine oldu.
Yunan turizm bakanı ve bakanlığının konuya verdiği önemi anladık. Onlarda şu ana kadar daha bizim gibi krizi reel olarak pek hissetmemişler. Ama krizin etkisinde kalacaklarının farkındalar.
Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere, Rusya ve diger Avrupa pazarları için farklı ürünler, farklı stratejiler hazırlıyorlar. Ayrıca yeni pazarlar için yeni kampanyalara başlıyorlar.
Kendi sektörlerine çeşitli finansal destekler sağlayacaklar. Bunun için finans bakanı ile sık sık görüştüklerini açıkladılar. Gelecek yıl reklamlarını da yüzde 7-10 kadar artıracaklarını dile getirdiler.
Ve bizim için bir olumlu haber de yakın ülkeler için turizm planlaması yaptıkları.
Başta Romanya, Bulgaristan, Sırbistan olmak uzere Türkiye ile de turizmi geliştirmek istiyorlar. Dedeagaç, Kavala ve Selanik bölgeleri için Türkiye den turist bekliyorlar.
Bunun için workshoplar, fam tripler ve reklam kampanyaları hazırlayacaklar.
Bu bizim Yunanistan incominglerimiz için de bir fırsat olabilir. Eğer bu çalışmaları bizde yapabilirsek bu alışverişten kârlı çıkarız. Çünkü onlara giderken vize gerekiyor. Ama biz onlara vize uygulamıyoruz. Bu arada bizim temsilciliğini yaptığımız Yunan fuar şirketi Atina’da bir kongre ve incentive turizm fuarı düzenliyor. Aralık ayındaki bu fuara bakanlığımız için büyükçe bir standı ücretsiz aldık. Umarız bakanlığımız bu fırsatı değerlendirir.
Bunlar Yunanistan’da duyduklarımız. Önümüzdeki haftalarda sırayla Avrupa’daki diğer fuarlara da göz atacağız. Özellikle Londra’daki WTM İngiliz pazarı başta olmak uzere Avrupa daki genel goruntuyu de belirleyecek. Ardından da Barcelona’daki EIBTM kriz döneminde belki de bir kurtarıcı olacak kongre ve incentive pazarındaki gelişmeleri belirleyecek.
Ama bizim için asıl önemli olan Dünya krizine karsı komşu ve rakip Yunanistan’ın krize karşı hazırlıklara başlamış olması. TUREB’in dışında konuyu hâlâ gündeme taşıyan bir başka turizm kuruluşumuzun olmaması da çok şaşırtıcı.
Haftaya geçen hafta başladığımız Letonya yazılarına devam edeceğiz.
e-mail:[email protected]

(12.11.2008)
requiredrequired - won't be displayed


Your Comment:

TÜM dünya gibi ülkemizde de ekonomik kriz başladı. 2009 tüm sektörlerde çok zorlu geçecek. Tabii öncelikle seyahat masraflarını kısacak hatta böyle bir masrafı bütçelerinden tamamen kaldıracak insanların da çokluğu turizmde de işleri zorlaştıracak..

Previous Entry

GEÇEN hafta kriz konusunda yazmak zorunda kalınca önceki hafta başladıgımız Letıonya yazı dizimiz yarım bırakmıştık. Devam ediyoruz.
Riga yakın çevresindeki Sigulda ve Turaida’yı da yapılan 1’er saatlik turlarda tanıma fırsatı bulduk.

Next Entry